BRATISLAVA 13. apríla (SITA) - Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) vykoná kontrolu v baliarňach ryže a u dovozcov. Martin Chudý zo ŠVPS tak pre agentúru SITA reagoval na informácie organizácie Greenpeace, že na Slovensko sa mohla dostať nelegálne vypestovaná geneticky modifikovaná ryža z Číny. "Žiadna GMO ryža nie je v priestore EÚ povolená," konštatoval Chudý. Ako dodal, veterinárna správa vypracúva metódy na zisťovanie modifikovanej ryže a výrobkov z nej, aby mohla ako dozor kontrolovať aj tieto potraviny.
Výzvou Greenpeace sa bude zaoberať aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Podľa slov vedúcej Útvaru biologickej bezpečnosti SIŽP Tatiany Horeckej musí inšpekcia preveriť informácie Greenpeace a vyžiada si podklady o dovoze ryže od Colnej správy SR. Dodala, že na dovoz novej geneticky modifikovanej plodiny je potrebný okrem iných aj súhlas ministerstva životného prostredia (MŽP). Ako agentúre SITA potvrdil riaditeľ odboru biologickej bezpečnosti MŽP Igor Ferenčík, rezort nedostal žiadnu žiadosť o udelenie povolenia.
Greenpeace dnes upozornil, že podľa ich zistení sa mohla na Slovensko z Číny dostať nelegálne vypestovaná modifikovaná tzv. Bt ryža, ktorá sa v Číne predáva a komerčne pestuje bez kontroly úradov už niekoľko rokov. Jej pestovanie nebolo schválené nikde vo svete. Ochranári upozorňujú, že neexistuje žiadne verejne dostupné hodnotenie bezpečnosti pre ľudské zdravie ani hodnotenie možných environmentálnych rizík tejto plodiny. Chudý podotkol, že o GM ryži sa v Európe nediskutovalo, ani sa o nej neuvažuje.
Za posledné dva roky Čína vyviezla ryžu do devätnástich krajín, medzi nimi aj do Poľska, Česka a Slovenska. K nám sa priamo z Číny doviezlo v roku 2003 približne 10 485 ton ryže a v roku 2004 to bolo 3 196 ton. Podľa Greenpeace sa ďalšia ryža z Číny k nám mohla dostať napríklad re-exportom cez Českú republiku odkiaľ sme len v roku 2004 doviezli 6 118 ton ryže.
ra;zd;bl