BRATISLAVA. Viac ako tri roky sa snaží nacionalistická SNS prezentovať ako strana, ktorá sa očistila od škandálov niekdajšieho predsedu Jána Slota. Nový líder Andrej Danko tvrdí, že SNS pod jeho vedením nemá nič spoločné s bývalou značkou. Na volebnú kandidátku však nasadil ľudí blízkych Slotovi aj bývalému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi z HZDS.
V histórii samostatného Slovenska nie je zvykom, aby bývalá vládna strana skončila po prepade mimo parlamentu a dokázala sa vrátiť späť. Prieskumy zatiaľ naznačujú, že SNS sa to môže podariť.
Sociológ Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že na rast preferencií SNS malo vplyv viacero vecí - napríklad nový líder, ktorý vo voličoch môže symbolizovať zmenu. Spomenul aj výraznú bilbordovú kampaň, ktorou strana v predstihu propagovala nového predsedu a obdobie pred referendom o ochrane rodiny, keď sa zviditeľnil konzervatívnymi názormi.
"Andrej Danko využil, že niektoré strany v referendovej téme lavírovali, lebo si nechceli pohnevať liberálneho ani konzervatívneho voliča," povedal Slosiarik. Vtedy podľa neho získal na svoju stranu konzervatívneho aj národne orientovaného voliča. Istú mieru patriotizmu má podľa Slosiarika v sebe každý človek a preto nie je ťažké prebudiť ho.
Voličov podľa Slosiarika SNS nabaľovala aj na témach ako sú zdanenie bánk či monopolov, ochrana strategických podnikov či odpor k utečencom. Témy sú blízke aj Smeru, ktorému však podľa sociológa SNS odčerpáva časť sklamaných voličov.
Danko nie je nový
Advokát Andrej Danko bol od roku 1997 viackrát nominantom SNS v Ústredných volebných komisiách. Za prvej vlády Roberta Fica zo Smeru s SNS a HZDS pracoval ako asistent poslanca SNS Rudolfa Pučíka. Pre stranu pracoval aj ako odborný právny konzultant.
Slota z neho v roku 2010 urobil prvého podpredsedu strany, o dva roky neskôr, v októbri 2012 ho na straníckom sneme zvolili za nového predsedu. Hlasovalo za neho 153 zo 156 delegátov.
Na popredných miestach volebnej kandidátky SNS sú dnes bývalí Slotovi a Mečiarovi ľudia. Jaroslav Paška, ktorý kandiduje z druhého miesta, sa stal europoslancom ešte za Slotu a v Mečiarovej vláde v rokoch 1993 až 1994 bol ministrom školstva. Päťkou je dlhoročný poslanec SNS Štefan Zelník, šestkou bývalý minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan za HZDS z prvej Ficovej vlády. V prvej dvadsiatke kandidátky je napríklad aj bývalá poslankyňa HZDS Eva Antošová.