BRATISLAVA. Alergikov čaká opäť náročný rok. Peľová sezóna sa podobne ako vlani začala už v polovici februára, pričom monitorovacie stanice namerali veľmi vysoké denné koncentrácie peľu.
Aj keď výskyt peľu trochu pribrzdili januárové mrazy, podľa hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Márie Tolnayovej „je ho nad Slovenskom až-až“. Prudký nárast v ovzduší spôsobilo výrazné oteplenie koncom januára, ktoré urýchlilo začiatok kvitnutia prvých jarných drevín.
Pri lieske to bolo 178 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu a pri jelši až 380 zŕn. Aj keď množstvo peľu v posledných dňoch znížili dažde, predpoveď na nasledujúce dni ukazuje, že sezóna sa pre alergikov na väčšine územia už začala.
Počas slnečných či veterných dní bez zrážok tak možno očakávať vysoké koncentrácie peľu v ovzduší. Veľký podiel na tom bude mať peľ z vyšších horských polôh. Nárast denných koncentrácií sa týka najmä peľu z ďalších druhov rastlín zo skupiny cyprusovité-tisovité, ako aj z brestu.
Ambrózia je najhoršia
Dlhoročný zber údajov umožňuje úradu zdravotníctva vytvoriť spoľahlivé peľové kalendáre pre jednotlivé regióny Slovenska. Okrem iného z monitoringu vyplynulo, že jelša so svojou 50 dní trvajúcou peľovou sezónou, dennou koncentráciou a celkovým množstvom peľu robila v hodnotenom období najväčšie problémy v Banskej Bystrici a jej okolí.
„Peľ brezy s dĺžkou peľovej sezóny približne 58 dní šarapatil hlavne v Žiline a okolí, čiastočne aj v Banskej Bystrici,“ povedala Janka Lafférsová z Oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického zdravotníckeho úradu.
Najdlhšiu peľovú sezónu majú na Slovensku trávy z čeľade lipnicovitých – až 140 dní. Aj v tomto prípade je najvyššia koncentrácia peľu a jeho celkové zachytené množstvo charakteristické pre Banskú Bystricu a okolie. Kvitnúť začínajú v apríli a ich sezóna končí až v septembri.
„Postrach mnohých alergikov, peľ ambrózie, je vo vzduchu nad Slovenskom od 40 až do 70 dní,“ povedala Lafférsová. Peľ tejto inváznej rastliny sa vyskytuje najčastejšie v Bratislave a okolí, len o niečo menej pri Banskej Bystrici.
Alergii sa nevyhnete
Polinóza, čiže alergická nádcha, patrí v súčasnosti medzi najčastejšie prejavy alergie a podľa štatistických údajov nimi trpí viac ako tretina populácie. „Pre 30 miliónov Európanov je práve toto obdobie predzvesťou nástupu nepríjemných alergických príznakov,“ hovorí Lafférsová. Príznaky nielenže znepríjemňujú život pacienta, ale ovplyvňujú aj jeho výkon v práci, v škole, či zdravý spánok.
„Peľová alergia je ochorenie, ktorému sa nedá vyhnúť. Nie je to chrípka, ktorá človeka pri správnej životospráve obíde. Vdýchnutiu peľu v ovzduší sa totiž zabrániť nedá,“ vysvetľuje odborníčka.

Beata
Balogová
