BRATISLAVA 13. apríl (SITA) - Vláda dnes poverila ministrov zahraničných vecí a spravodlivosti, aby do 22. apríla pripravili pre parlament stanovisko k spôsobu prijatia európskej ústavnej zmluvy a jej dopadu na slovenský právny systém. Šéf diplomacie Eduard Kukan predpokladá, že sa ministerstvá napriek rozdielnym názorom na ústavnú zmluvu dohodnú a materiál dajú vláde na budúci týždeň. "Potom sa to pošle do ústavnoprávneho výboru a predpokladám, že sa potom už prijme platné uznesenie, ktoré vyjadrí stanovisko k ratifikácii európskej ústavnej zmluvy v našej Národnej rade," povedal Kukan po rokovaní kabinetu.
Stanovisko vlády si vyžiadal Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý v utorok prerušil diskusiu o ústave Európskej únie. Poslancom nebolo jasné, ako sa má zmluva ratifikovať, aká bude jej záväznosť voči nášmu právu a či nebude nevyhnutné novelizovať slovenskú ústavu, ak ústava EÚ bude platiť. Kukan pripúšťa, že prijatie európskej ústavy si vyžiada zmenu slovenskej. Hovoriť o tom akú považuje za predčasné. Ústavnú zmluvu totiž musí ratifikovať všetkých 25 štátov únie, čas majú do novembra budúceho roka.
"Predpokladám, že európska ústava, keď bude ratifikovaná v dnešnom stave, určite vyvolá potrebu aj novelizácie ústavy. Ale aby sme už dnes hovorili o tom a prikročili k tomu, ani by to nebolo zodpovedné a ešte to nie je vôbec potrebné," zdôraznil Kukan.
Európska ústava je podľa MZV medzinárodnou zmluvou, ktorá podľa článku 7 našej ústavy paragrafu 4 má prednosť pred slovenskými zákonmi. Na jej ratifikáciu bude podľa Kukana potrebná trojpätinová väčšina (90 zo všetkých 150 poslancov). Takéto stanovisko prijala vláda už 27. októbra, dva dni pred slávnostným podpisom dokumentu hlavami štátov a vlád v Ríme. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic nesúhlasil.
Podľa analýzy, ktorú pre MS SR vypracoval zástupca SR pred Európskym súdnym dvorom Radoslav Procházka robí ústava z EÚ štát, preto ju treba schvaľovať referendom - nie ako bežnú medzinárodnú zmluvu, ale ako vstup do štátneho zväzku. Rovnaký názor mala Generálna prokuratúra. Nevyhnutným predpokladom pre prijatie Zmluvy o Ústave pre Európu je prijatie ústavného zákona v parlamente a jeho potvrdenie referendom, uviedla v pripomienkovom konaní. Ak bude ústava prijatá, bude mať únia všetky atribúty štátu okrem vlastnej obrany a daní, povedal Procházka pre SITA. Naši občania získajú popri slovenskom aj občianstvo únie, bude mať právnu subjektivitu, orgány, reprezentujúce moc (prezident, minister zahraničných vecí EÚ), vlajku, hymnu. "Je opodstatnený záver, že EÚ v podmienkach, založených ústavnou zmluvou, má znaky štátu, vykonáva funkcie štátu a disponuje symbolickou výbavou typickou pre štáty, t.j. je štátnym zväzkom."