BRATISLAVA. Sankcie voči Rusku za anexiu Krymu sú nezmysel, Briti by mali dohodu s EÚ prijať a prípadná grécka žiadosť o finančnú pomoc by sa v EÚ nestretla s pochopením, tvrdil premiér Robert Fico v rozhovore pre Bloomberg.
„Čím skôr budú zrušené, tým lepšie,“ povedal Fico o sankciách pre Bloomberg.
Európska únia uvalila na Rusko ekonomické sankcie v polovici roka 2014 ako reakciu na anexiu Krymu. Sankcie zasahujú významnú časť ruskej ekonomiky, najmä bankový sektor, ropný a obranný priemysel. Platnosť sankcií sa skončí 31. júla v prípade, že nebudú obnovené.

Obáva sa utečencov
Fico dodal, že západné krajiny by sa mali dohodnúť s Ruskom, aby sa situácia na Ukrajine stabilizovala, keďže sa objavujú náznaky, že čoraz viac Ukrajincov chce opustiť vojnou zmietanú krajinu. To by podľa neho mohlo ohroziť riešenie utečeneckej krízy v Európe.
Negatívne sa Fico o sankciách vyjadroval aj v minulosti. Sankcie podľa neho nedosiahli očakávaný efekt a škodia Európe aj Rusku.
„Neviem, kto môže byť šťastný s takýmito vzájomnými škodami. Čo sa dosiahlo sankciami voči Kube? Nezmenili kubánsky prístup k USA ani americký prístup ku Kube,“ povedal Fico koncom mája 2015.
O pár dní neskôr pred rokovaním s ruským prezidentom Vladimírom Putinom zavolal Fico večer z moskovského hotela Ukrajina prezidentovi Petrovi Porošenkovi, aby ho ubezpečil, že Slovensko bude dodržiavať režim sankcií.

Grécko a Británia
Fico pre Bloomberg komentoval aj situáciu vo Veľkej Británii a Grécku.
Vyzval Britov, aby v nadchádzajúcom referende prijali vyrokovanú dohodu s EÚ. Bolo by podľa neho veľkou chybou, ak by Veľká Británia opustila Úniu.
Fico zároveň tvrdil, že Grécko môže už v tomto roku žiadať opäť o finančnú pomoc.
„Ak sa to stane a Grécko príde a bude pýtať nejakú formu pomoci, tak si myslím, že nenájde pochopenie,“ povedal Fico pre Bloomberg.

Beata
Balogová
