BRATISLAVA. Zamestnanci a študenti vysokých škôl, ako aj zamestnanci regionálneho školstva a sympatizujúci rodičia sa dnes zapoja v troch mestách na Slovensku do protestných bubnovacích pochodov.
Heslom pochodov v Bratislave, Žiline a Košiciach je Vybubnujme pravdu o slovenskom školstve! Informoval o tom Juraj Halas z Iniciatívy slovenských učiteľov.
V Bratislave, Žiline a Košiciach
Pochod v Bratislave sa začína o 16:00 na Šoltésovej ulici pred budovou Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Ľudia budú pokračovať na Námestie SNP, kde budú okolo 17:00, a následne sa presunú okolo Slovenskej technickej univerzity na Námestie slobody.
Pochod v Žiline sa začína o 16:30 na Mariánskom námestí a pochod v Košiciach sa začne o 17:30 pred budovou Technickej univerzity.
Následne bude dav v Košiciach pokračovať na Hlavnú ulicu a skončí na Dominikánskom námestí, kde sa o 18:00 začína podujatie s názvom Angažovaná párty. Pochod organizuje Iniciatíva vysokoškolských učiteľov, na organizácii sa podieľa aj Iniciatíva slovenských učiteľov.
Zvýšenie tarifných platov
Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur.
Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami.
Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.
Prevzali štrajkovú štafetu
Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.
Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstupujú na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov.
Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk v ten deň prerušili a ostávajú v štrajkovej pohotovosti.