BRATISLAVA. V šiestich mestách na Slovensku môžu v sobotu 5. marca ľudia podpísať petíciu proti hazardným hrám a hracím automatom.
V deň parlamentných volieb budú dobrovoľníci s podpisovými hárkami v Ružomberku, Bratislave, Galante, Nitre, Levoči a v Prešove.
Ako na stredajšej tlačovej konferencii v Bratislave povedal Peter Beňa z Aliancie pre rodinu, v súčasnosti má iniciatíva Zastavme hazard približne 37 až 38-tisíc podpisov.
Na to, aby sa ňou mohlo zaoberať mestské zastupiteľstvo, musí ju podpísať tridsať percent obyvateľov každého mesta. „Ročne je 350 hráčov, ktorých na Slovensku oficiálne uvádzajú ako počet ľudí, ktorí sa zo závislosti od hracích automatov liečia. Počet hráčov, ktorí sa neliečia, nie je známy,“ zhrnul Beňa.
Špecifikum Ružomberka: Priveľa automatov
Imrich Gazda z petičného výboru Zastavme hazard v Ružomberku spomenul, že Ružomberok je špecifický v tom, že podľa údajov, ktoré majú k dispozícii, je veľmi vysoký pomer počtu automatov na počet obyvateľov. „Jeden automat pripadá na 120 obyvateľov Ružomberka, čo je výrazný nadpriemer v porovnaní s celoslovenskými číslami. V meste petíciu podporuje viac ako dvadsať organizácií, občianskych združení, spoločenstiev a pridali sa aj všetci riaditelia základných a stredných ružomberských škôl. Prispeli k tomu výsledky výskumu, ktoré uviedli, že takmer pätina žiakov základných škôl a štvrtina študentov stredných škôl má skúsenosť s hraním na automatoch. Medzi našich podporovateľov patria aj muži, ktorí s hraním na automatoch majú skúsenosti. Je tam aj pani, ktorej sa pre hazard rozpadlo manželstvo, pretože manžel bol závislý od hrania. Všetci títo ľudia pomáhajú pri zbere podpisov,“ doplnil Gazda.
Podľa Jozefa Melichera z Federácie skautov Európy je obmedzenie hazardu celosvetový trend. „Odišiel z miest ako Praha, Brno alebo Viedeň. Na Slovensku zatiaľ v tomto nie je žiadne obmedzenie. Je to veľká škoda, že demokratická spoločnosť dovolí, aby niekto zarábal na ľudskom nešťastí. Chceme, aby boli naše mestá lepšie a bezpečnejšie pre život,“ doplnil Melicher.
Milka Bezáková z Úsmevu ako dar pripomenula, že sa stretáva s mladými závislými ľuďmi, ktorí peniaze z prvých brigád dajú do automatov. „Vidíme negatívne dopady na jednotlivcov, ktorí sú osamelí, opustení a strácajú blízkych ľudí,“ zhrnula.
Na stránke zastavmehazard.sk je aj číslo účtu, na ktoré môžu ľudia posielať peniaze. Podľa Michala Svetka zo Spoločenstva pri Dóme svätého Martina v Bratislave už vyzbierali okolo tritisíc eur a využívajú ich na petičné hárky, tričká, perá, stravu pre dobrovoľníkov a skautov. „Účet sme nezaložili ako transparentný. Niektorí ľudia sa vyjadrujú, že sa boja o svoju bezpečnosť a o to, čo by im hrozilo v prípade, ak by ostatní vedeli, že poslali väčšiu finančnú čiastku na tento účel,“ vysvetlil Svetko.
Herne sa ohradili
Hovorca Asociácie prevádzkovateľov herní Juraj Danielis v stredu pre agentúru SITA uviedol, že organizátori petície po celý čas pracujú s niekoľkými dookola opakovanými nepravdami, že herne porušujú verejný poriadok, že ich počet neustále rastie a že sú centrom kriminality.
„Ak by pracovali s faktami, vedeli by, že skutočnosť je opačná. Už predbežné štatistiky ukazujú, že počet herní na Slovensku pokračuje v poklese, taktiež neevidujeme takmer žiadne sťažnosti na rušenie verejného poriadku v našich prevádzkach. Priame klamanie je z nášho pohľadu dôkazom, že iniciatíva stojí na výlučne politickom a ideologickom základe,“ pokračuje Danielis.
"V hernom priemysle pracuje približne 14-tisíc ľudí. Pýtame sa aktivistov, či by po zákaze celého odvetvia, po ktorom volajú, prebrali zodpovednosť za ťažkú životnú situáciu našich zamestnancov," ukončil Danielis.