BRATISLAVA. Bubny a tamburíny, hrnce aj plastové vedrá prelepené páskou. V Bratislave, Žiline a Košiciach tisícky ľudí demonštrovali, že o školstve ešte bude počuť.
„Vzdelanie sa v tejto krajine musí premeniť na múdrosť,“ povedal člen Iniciatívy slovenských učiteľov Viktor Križo. Vysoká účasť na bratislavskom pochode zaskočila aj samotných pedagógov.
„Vlna neopadáva, naopak, zdá sa, že sa pridávajú ďalší ľudia,“ povedal Jozef Tancer z Filozofickej fakulty Komenského. Svedčí o tom aj narastajúci počet štrajkujúcich vysokoškolských zamestnancov, ktorí sa zaregistrovali na webovej stránke iniciatívy. Aktuálne ich je vyše 550.
Chcú záväzok
„Nejde o platy a komfort sociálneho statusu učiteľov. Ide o to, aby školy mali šancu byť inštitúciou,“ povedala Nataša Ondrušková, ktorá vedie Katedru etickej a občianskej výchovy na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Za optimálny výsledok považuje záväzok vlády výrazne zvýšiť objem peňazí pre základné a stredné školy.
Trasa bratislavského pochodu viedla od pedagogickej fakulty na Šoltésovej cez Námestie SNP a končila sa na Námestí slobody. Cieľom bolo prejsť popred „spiace“ univerzity a udržať tému živú aj pred verejnosťou.

Plánujú pohreb
Aby študenti, pedagógovia a rodičia pritiahli pozornosť, po svetle si ako motív stredajšej demonštrácie vybrali hluk. Miestami sa demonštrantom podarilo vytvoriť hluk vyše 120 decibelov, pričom 140 decibelov možno namerať 50 metrov od štartujúceho prúdového lietadla.
„Keď prestala štrajkovať triedna mojej dcéry, prestala som to registrovať,“ hovorí predavačka Táňa Kováčová s tým, že keby jej pochod neodrezal cestu z práce, tak na štrajk definitívne zabudne.
Učiteľské iniciatívy plánujú pokračovať v akciách aj naďalej. Ďalšie z veľkých zhromaždení plánujú na budúci utorok (1.3.), keď slovenskému školstvu plánujú pripraviť symbolický pohreb.

Beata
Balogová
