SME

Politika a volebné dni ľudí rozdeľujú. Väčšina pritom chce to isté

Pre dobré spolužitie treba úsilie oboch strán, myslí si Rómka, ktorá začala od seba. Postavila sa pred žiakov v škole, aby im šla príkladom.

Zmýšľanie našej politickej scény o Rómoch sa od kotlebovcov odlišuje len jemnejšou rétorikou a umlčanými (no o to možno nebezpečnejšími) sympatiami s radikalizmom.Zmýšľanie našej politickej scény o Rómoch sa od kotlebovcov odlišuje len jemnejšou rétorikou a umlčanými (no o to možno nebezpečnejšími) sympatiami s radikalizmom. (Zdroj: Ingrid Ďurinová)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK, PREŠOV. Tlak volebných dní je cítiť na každom kroku a ľudia citlivo reagujú citlivo na témy, ktoré sa dotýkajú ich života.

A hoci sa názory jednotlivcov v mnohom líšia, v pozadí je zrejmá spoločná požiadavka lepších vzájomných vzťahov. Iba politici volia metódu súboja o svoje mocenské stoličky vo volebnej kampani.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý je dôležitý

Svoju občiansku cestičku si razí Jana Ferencová, ktorá pochopila, že každý môže prispieť vlastným vkladom. Štyridsiatnička pochádzajúca z ôsmich detí sa nehanbí verejne povedať, že nemohla študovať ani na strednej škole.

SkryťVypnúť reklamu

So základným vzdelaním bojuje celý život o ľudskú dôstojnosť, aby sa jej rodina neprepadla do sociálnej siete. Stále pracuje za malé peniaze, zároveň si všíma aj spoločenské problémy a koná ako občan.

Keď ju neobslúžili v reštaurácii a ani privolaný policajt ju nepodporil, hanbila sa za ľudí z väčšinového obyvateľstva. Kriticky sa dokáže pozerať aj do vlastných radov. Všíma si správanie detí na ulici, rozpráva sa s ich rodičmi, rieši.

Podľa nej sa aj samotní Rómovia musia pričiniť o lepšie spolužitie.

Prečítajte si tiež: Rasizmus je všade. Cítim ho aj v našom byte, hovorí Rómka z Liptova Čítajte 

Marketingový splnomocnenec

"Podporili sme celodenný výchovný systém, inkluzívny spôsob vzdelávania, svojpomocnú výstavbu, sociálny aspekt vo verejnom obstarávaní, rómske občianske hliadky či vybudovanie komunitných centier," opakuje Peter Pollák.

SkryťVypnúť reklamu

Na čokoľvek sa aktuálneho splnomocnenca pre rómske komunity spýtate, zaručene odpovie to isté.

Takto reagoval Peter Pollák aj tento týždeň potom, ako Kresťanskodemokratické hnutie kritizovalo vládu, že v oblasti spolužitia s Rómami nekonala.

V rámci svojej volebnej kampane sa znížil aj ku oneskorenej kritike práce predchodcov, za čo si vyslúžil prejavy nesympatií na sociálnych sieťach.

Prečítajte si tiež: Stavali sme školy, nemíňali na spev Čítajte 

Peter Pollák neodpovedal uspokojivo ani na otázky smerujúce k spornému postupu jeho úradu pri tvorbe zoznamu 150 obcí, ktoré budú uprednostnené oproti ostatným lokalitám pri čerpaní eurofondov.

Etnografka Zuzana Kumanová a bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Miroslav Pollák považujú takýto postup za netransparentný. Vytýkajú mu, že sa do zoznamu nedostali lokality dlhodobo pokladané za rizikové.

SkryťVypnúť reklamu

"Keďže sa úrad splnomocnenca neobťažoval zverejniť a zdôvodniť relevantnú metodiku, nie je možné overiť, či obce zahrnuté do zoznamu sa v ňom ocitli právom," uvádzajú Z. Kumanová a P. Pollák v článku Netransparentné pravidlá v Pravde z 12. 2. 2016.

Odborníci vidia v takomto chaose aj vážne riziká ako problémy pri uznávaní vynaložených prostriedkov alebo s určovaním oprávneného žiadateľa, čo môže viesť k právnym sporom. Aj z týchto dôvodov vyzývajú k náprave a revízii operačného programu.

Napriek kritike neodíde

"Moje zotrvanie vo funkcii splnomocnenca priamo nesúvisí s tým, či získam poslanecký mandát alebo nie. Momentálne nezvažujem odchod z funkcie, mnohé kľúčové projekty ako napríklad Take away balíček sa práve rozbiehajú," uviedol Peter Pollák v odpovedi na otázku SME v článku Romana Čonku.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Rómske strany do volieb nešli, Rómovia áno Čítajte 

Podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová kritizuje prácu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity dlhodobo. Na

tlačovej konferencii hnutia 23. februára 2016 v Nitre predstavila štyri zásadné výhrady, ktoré má strana voči vláde v tejto oblasti.

Kresťanskí demokrati presadzujú najmä také riešenia, ktoré majú preventívny a nie represívny charakter.

"Spolužitie s Rómami je pre Kresťanskodemokratické hnutie veľmi dôležitou agendou. Máme preto samostatnú podpredsedníčku, máme okruh ľudí, ktorí sa mu venujú. Pridal sa k nám Miro Pollák, ktorý to mal na starosti v Radičovej koalícii," uviedol predseda KDH Ján Figeľ.

V oblasti zamestnanosti napríklad navrhujú tzv. pomocný trh práce alebo medzitrh práce, ktorý bude získavať zákazky z verejnej sféry.

SkryťVypnúť reklamu

"Pôjde o dočasný trh práce, ktorý bude trvať minimálne dva roky," vysvetlil pre agentúru Sita člen expertného tímu Ivan Rác.

Slovensko sa nemá čím chváliť

V stredu 24. februára 2016 prezentovala Amnesty International Slovensko na svojej tlačovej konferencii Výročnú správu za rok 2015, v ktorej upozorňuje na zlyhania našej krajiny v oblasti dodržiavania ľudských práv voči rómskej menšine.

V správe uvádzajú neprimerané používanie policajnej sily v rómskych osadách po pátracích akciách aj stále nedoriešený policajný zásah v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou z júna 2013.

Vážnym problémom je zaraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl alebo tried. Európska komisia vedie voči nám konanie za diskrimináciu Rómov v školstve.

 

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 871
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 086
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 082
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 504
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 513
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 733
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 474
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu