PREŠOV. Na Slovensku sa objavilo prvé podozrenie infekcie vírusom zika.
Ide o pacientku hospitalizovanú v prešovskej fakultnej nemocnici. Potvrdila hovorkyňa nemocnice aj hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.
Na podozrenie upozornila ako prvá RTVS na svojom facebookovom profile.

Vzorky posielajú do Hamburgu
"Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove včera v skorých ranných hodinách hospitalizovala pacientku, ktorá sa pred niekoľkými dňami vrátila z Južnej Ameriky s príznakmi nešpecifikovaného vírusového ochorenia nezávažného priebehu. Aktuálny zdravotný stav pacientky je momentálne stabilizovaný. Dnes boli pacientke odobraté vzorky moču a krvi na identifikáciu prítomnosti vírusu Zika. Diagnostika bude riešená v spolupráci s virologickým laboratórium v Hamburgu," uviedla v stanovisku pre SME hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.
Pacientka podľa primárky časť svojho pobytu strávila v džungli, kde v jej prípade došlo k poštípaniu komármi. Na Oddelení infektológie nemuseli prijať žiadne mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Ide o štandardné opatrenia, ktoré v práci s infekčnými pacientmi používajú stále. Po príchode na vyšetrenie sa u mladej ženy prejavili klinické príznaky, ktoré nevylučujú ochorenie vírusom zika.
Úrad verejného zdravotníctva má v súvislosti s diagnostikou vírusu zika zabezpečenú spoluprácu s nemeckým laboratóriom v Hamburgu. Posiela tam vzorky od pacientky. "Pre vírus pripravil úrad návrh Usmernenia hlavného hygienika SR, ktoré je momentálne v štádiu schvaľovania kompetentnými odborníkmi," informovala TASR Skalická.
Hygienici podľa nej situáciu nepretržite monitorujú cez systém varovania Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení.

Ženy by mali zvážiť cestu
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí v cestovnom odporúčaní radí ženám, aby zvážili plánovanú cestu do dotknutých oblastí.
Viacerí odborníci sa totiž domnievajú, že práve vírus Zikaje zodpovedný za nárast počtu novonarodených detí s abnormálne malými hlavičkami, teda defektom známym ako mikrocefália.
Ministerstvo sleduje situáciu cez veľvyslanectvá konzultáciami so zahraničnými partnermi a Svetovou zdravotníckou organizáciou. Ministerstvo nemá zatiaľ informáciu o nakazenom Slovákovi v zahraničí. Rezort diplomacie ani zastupiteľské úrady neboli podľa hovorcu kontaktované postihnutou osobou ani príbuznými či zdravotníckymi zariadeniami.
Komár Aedes aegypti, ktorý ho má prenášať, však podľa hygienikov nie je v Európe zatiaľ rozšírený. Slováci, ktorí navštívili krajiny postihnuté vírusom Zika, nemôžu darovať krv 28 dní od opustenia týchto oblastí.
Platí to až do odvolania, informuje Národná transfúzna služba SR na svojom webe. Ide o krajiny Južnej a Strednej Ameriky vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdských ostrovov.
Prípad nakazenia vírusom prostredníctvom transfúzie krvi potvrdila Brazília.
Cestovania sa zatiaľ neobávajú
"Slováci, ktorí cestujú do krajín Južnej Ameriky, zatiaľ nepanikária," povedal Petr Koutný z cestovnej kancelárie Victory Travel. Konkrétne Brazíliu, kde zaznamenávajú veľký počet podozrení na mikrocefáliu, navštevuje asi 20 rokov. Zájazdy podľa neho zatiaľ nikto nezrušil. "Ľudia zvolili vyčkávaciu taktiku," myslí si. Nemá pocit, že by cestovný ruch pre vírus utrpel.
"Záujem Slovákov o zájazd do Južnej a Strednej Ameriky je skôr ojedinelý," uviedol Ivan Šidla z portálu invia.sk. Na portáli sa dajú online objednať zájazdy. Po medializovaných informáciách o víruse sa záujem podľa neho nezmenil. V porovnaní s ostatnými destináciami je stále rovnako slabý.

Zika
Zika je vírus prenášaný komármi. Môže sa prenášať aj cez placentu z matky na dieťa, potvrdené boli aj prípady prenosu pohlavným stykom či cez transfúziu krvi.
Podľa WHO naň zatiaľ neexistuje vakcína ani účinná liečba. Jediným spôsobom jeho zvládnutia je tak zatiaľ zníženie populácie komárov. Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom. Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára.
WHO v rámci prevencie odporúča použiť repelenty, ktoré by mali obsahovať 30 percent aktívnej látky DEET. Tiež radí zakrývať sa oblečením s dlhými rukávmi a nohavicami, vyprázdňovať a čistiť nádoby, kde by sa mohla udržiavať voda ako miesto na množenie komárov, a spať pod ochrannými sieťkami.
Príznaky sú obvykle mierne a trvajú dva až sedem dní. Medzi hlavné patrí zvýšená teplota, bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách, makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo, zápal spojoviek a všeobecné, chrípke podobné príznaky. Inkubačná doba je tri až 12 dní.
Podľa dostupných informácií až u 80 percent nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov a infikovaná osoba nezistí, že má Zika vírus. Približne 20 percent nakazených osôb vírusom Zika má príznaky ochorenia.

Beata
Balogová
