BRATISLAVA. Od začiatku roka nemožno nájsť kontinent, na ktorom by neboli učiteľské a študentské protesty. Aj keď je komplikované porovnávať štrajk v Guatemale, Bostone, Južnej Kórei či Švajčiarsku, so slovenskými učiteľmi ich všetky spájajú podobné motívy. Nedostatočné financie, škrty, málo slobody, ale najmä nesplnené sľuby vlád.
Slobodnejšie školstvo v Maďarsku
Čoraz nespokojnejší maďarskí pedagógovia sú presvedčení, že vláda nie je ochotná meniť koncepciu verejného školstva. V roku 2010 sa totiž maďarské vzdelávanie pod taktovkou Viktora Orbána silne centralizovalo.
Predstavitelia učiteľov predložili svoje výhrady a požiadavky už vlani v máji, kompetentní však na ne vôbec nereagovali. Štrajkový výbor preto predložil zoznam 25 požiadaviek a po masových februárových demonštráciách uvažuje o celoštátnom štrajku.
Učitelia okrem iného žiadajú, aby sa povinná školská dochádzka opäť predĺžila až do 18. roku dieťaťa, radikálne zníženie rozsahu učiva, zrušenie viazaného pracovného času, zabezpečenie väčšej nezávislosti škôl pri tvorbe vyučovacích metód a slobodu pri voľbe učebníc.
Učitelia požadujú aj úpravu miezd takmer 50-tisíc pracovníkom v oblasti výchovy a vzdelávania, ktorých platy sa od roku 2008 vôbec nezmenili.

Íri štrajk odložili po voľbách
Učitelia v Írsku na 24. februára plánovali jednodňový štrajk, ktorý načasovali dva dni pred tamojšími voľbami. Štrajk nakoniec odbory odvolali, čím chceli prejaviť dôveru vyjednávaniam s budúcou vládou.
Dôvodom nespokojnosti učiteľov boli škrty v rozpočte, čo by mohlo znamenať aj viac žiakov v triedach. To by pre učiteľov znamenalo nielen výrazné sťaženie ich práce, ale aj nárast byrokracie. Rozhorčenie zo škrtov spôsobilo aj vládne vyjadrenie, že ekonomika krajiny sa zlepšuje.
Ďalšími z problémov írskych učiteľov sú nízke platy a dočasné zmluvy. Na dobu určitú je zamestnaná až tretina stredoškolských učiteľov a až polovica učiteľov mladších ako 35 rokov. S neistotou, ktorá tento typ zmlúv sprevádza, sa dokázali stotožniť najmä študenti, a preto podporili požiadavky svojich učiteľov.

Neobmedzený štrajk v Litve
V pondelok 22. februára vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku učitelia na viac ako 230 školách v pobaltskej Litve. Stalo sa tak na základe výzvy šiestich pedagogických odborových organizácií, ktoré žiadajú reformy v školstve.
Ministerstvo školstva vo Vilniuse informovalo, že štrajk zasiahol približne desatinu z celkového počtu škôl. Štrajk je vyvrcholením dvoch rokov bezvýsledných vyjednávaní s vládou a novembrového varovného štrajku.
Hrubý mesačný príjem pedagógov v Litve dosahuje podľa tamojšieho štatistického úradu v priemere vyše 820 eur. Podľa informácií tlačovej agentúry DPA však približne tretina všetkých učiteľov pracovala iba na čiastočný úväzok, a preto bol ich plat výrazne nižší.
Pätina litovských učiteľov je už v dôchodkovom veku, no pre nedostatok peňazí si nemôžu dovoliť opustiť zamestnanie. Odbory preto žiadajú do školstva dodatočných 140 miliónov eur, no vláda prisľúbila iba 10 percent tejto sumy.
Okrem toho odbory žiadajú nižšie počty detí v triedach, ako aj rovnosť prístupu k vzdelaniu. Problém majú najmä predškolské zariadenia a malé vidiecke školy, ktoré navštevujú deti z nízkopríjmových domácností.

Protestné hladovky v Bangladéši
Učitelia v Bangladéši tento týždeň začali ďalšiu z protestných hladoviek. Desaťtisíce učiteľov v približne ôsmich tisíckach škôl roky nie sú evidovaní ako štátni zamestnanci, preto nedostávajú plat a sú plne závislí od príspevkov rodičov.
Vzhľadom na finančné možnosti komunít učitelia žijú v alarmujúcej chudobe a nemajú nárok ani na dôchodky či zdravotné poistenie. Stovky učiteľov naposledy držali protestnú hladovku vlani v januári, keďže ani po dvoch rokoch vláda nesplnila svoj záväzok prevziať výplaty učiteľov do svojej réžie.
V súčasnosti štát zodpovedá za približne polovicu základných škôl. Vláda neúspech zoštátnenia škôl odôvodňuje nedostatkom peňazí. Pritom plat riaditeľa neštátnej školy je približne 65 eur a plat riaditeľa v štátnej škole okolo 110 eur.
V krajine žije pod úrovňou chudoby až 40 percent obyvateľstva, no vzhľadom na silové praktiky polície je hladovka „až na smrť“ v Bangládeši rozšírenejšou protestnou stratégiou ako verejné zhromaždenia.

Zadržaní palestínski učitelia
Približne 50-tisíc palestínskych učiteľov sa v utorok 23. februára zúčastnilo na pochode na západnom brehu Jordánu. Učitelia žiadajú, aby palestínski predstavitelia dodržali dohodu o platoch z roku 2013, ktorá by učiteľské platy dostala na úroveň iných zamestnancov autonómneho územia.
Zhromaždeniu učiteľov mal zabrániť prstenec kontrolných stanovísk okolo mesta Ramalláh, ktoré mali zabrániť prístupu autobusov s demonštrantmi k budove vlády. Napriek tomu sa to podarilo tisícom ľudí.
Štrajk učiteľov prebieha už druhý týždeň aj napriek pokusom vedenia odborov o dohodu s predstaviteľmi vlády. Učitelia sa odmietli vrátiť do práce skôr ako budú splnené ich požiadavky, čiže zvýšenie platu o 10 percent. Priemerný učiteľský plat je v prepočte približne 580 eur.
Represívna taktika vedenia autonómnej oblasti povzbudila k podpore štrajku aj tamojších študentov. Tí kritizujú, že za účasť na minulotýždňovom proteste bolo na 24 hodín zadržaných až 22 učiteľov.

Beata
Balogová
