SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Garantovali by ste minimálny dôchodok aj ľuďom, ktorí si sporia v druhom pilieri?
1. TIP: Áno, ale len počas časovo obmedzenej lehoty na najbližších 5 až 10 rokov.
2. Strana moderného Slovenska: Prvý pilier by mal byť v budúcnosti nezásluhový, otázku dôchodkov riešiť zvýšenou pôrodnosťou. Na slovensku dosiahnuť minimálne 80-100 000 pôrodov ročne. Bez všestrannej podpory štátu, miest a obcí to nedosiahneme. Presunúť tehotenstvo a pôrodnosť do nižších vekových skupín.
3. OĽaNO-Nova: Áno. Súčasný stav považujeme za diskrimináciu sporiteľov v II. dôchodkovom pilieri. V tejto veci sme konali spolu s ostatnými opozičnými poslancami, keď sme podali podnet na Ústavný súd.
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Samozrejme. Súčasná diskriminácia sporiteľov v 2. pilieri, ktorú zaviedla Ficova vláda je protiústavná. Minimálny dôchodok je sociálna dávka a na takú majú nárok všetci, ktorí splnia kritérium nízkeho príjmu.
5. Šanca: Áno. Druhý pilier sa ale musí radikálne zmeniť a naštartovať. Jeho súčasná podoba je výsledkom politikárčenia, je zviazaný nezmyselnými pravidlami a vyhovuje všetkým okrem sporiteľov. Chceme podporiť transparentný trh aj v tejto oblasti.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Áno.
7. Strana Zelených Slovenska: Nie.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Slovenská republika musí mať jeden základný pilier zabezpečujúci dôchodok podľa odpracovaných rokov a príjmov a druhý pilier musí byť dobrovoľným sporiacim pilierom.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala.
10. VZDOR - strana práce: Celý pilierový systém by sme zrušili, peniaze v pilieroch aj s úrokmi vrátili ľuďom a vytvorili dôchodkový systém vychádzajúci z odčerpávania časti vytvorenej nadhodnoty na vyplácanie dôchodkov. Sme za všeobecne platný minimálny a maximálny dôchodok. Je potrebné:
Určiť minimálny a maximálny dôchodok – minimálny vypočítať na základe základných potrieb a nákladov. Ak minimálna čistá mzda má byť 600 eur, tak minimálny dôchodok by mal byť niekde na úrovni 1000 eur. Maximálny dôchodok by mal byť niekde medzi priemernou a najvyššou mzdou.
Zabezpečiť spravodlivé dôchodky pre všetkých opätovným prepočítaním podľa zákona o dôchodkovom zabezpečení spred roku 1989. Do úvahy vziať pomer platov a cien.
11. Most-Híd: Súčasný stav, ktorý znižuje výšku minimálneho dôchodku pre ľudí sporiacich v druhom pilieri, považujeme za protiústavný, preto sme v tejto veci dali aj podanie na Ústavný súd. Sme presvedčení o tom, že nárok na minimálny dôchodok by mali mať ľudia rovnako bez ohľadu na to, či sporia len v jednom alebo oboch pilieroch.
12. SNS: Slovensko musí byť tak silný štát, že každý bude môcť mať nárok na minimálny dôchodok. Zdroje sú, len sa v niektorých oblastiach musí prestať kradnúť.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Celý dôchodcovský systém potrebuje viac solidárnosti a pomoci chudobným.
14. KSS: Áno. Nevidíme dôvod prečo by mali byť obeťami nezodpovedných experimentov nezodpovedných a nekompetentných politikov ako aj im poplatných médií.
15. SDKÚ: Ľudia v druhom pilieri by nemali mať problém s minimálnym dôchodkom. Ale celý dôchodkový systém potrebuje zmenu.
16. Smer: neodpovedal
17. KDH: Áno, pretože dnešný stav, ktorý zaviedla súčasná vláda, je nespravodlivý a diskriminačný voči sporiteľom v druhom pilieri.
18. SKOK: Jednoznačne áno. Neexistuje dôvod, aby boli ľudia, ktorí si zodpovedne sporia v druhom pilieri, diskriminovaní. Ide o povinné sporenie, ktoré zabezpečuje udržateľnosť dôchodkového systému. Úlohou minimálneho dôchodku je zabezpečiť ochranu pred chudobou. Každému, komu súčet dôchodku z prvého a z druhého piliera nepostačí na minimálnu hranicu, by mal štát doplatiť chýbajúcu sumu. Nevytvára to vysoké výdavky, a je to spravodlivé aj solidárne.
19. Ľudová strana- Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Áno, samozrejme. Štátu tým robia službu, za ktorú si namiesto ústrkov zaslúžia férový prístup.
21. SMK: Áno, aj pre sporiteľov v II. pilieri podporujeme priznanie minimálneho dôchodku. Približne o 10-15 rokov I. pilier nebude schopný pokryť požiadavky na vyplácanie dôchodkov, ak by sme z možnosti priznania minimálneho dôchodku vylúčili sporiteľov v II. pilieri, bolo by to demotivujúce pre tých, ktorí sa rozhodujú o vstupe do II. piliera. Považujeme za dôležité robiť osvetu na sporenie aj v III. pilieri, navrhujeme zníženie základu dane o plnú čiastku, ktorú sporiteľ preukázateľne odviedol do III. piliera.
22. Priama demokracia: Svojím modelom sociálneho systému garantujeme každému nepodmienený základný príjem, najmenej vo výške životného minima. Popri tom, každý kto už poberá nejaký dôchodok, alebo je účastníkom terajšieho dôchodkového systému, k tomu dostane aj tento dôchodok naviac. To je ďaleko viac, ako je dnes definovaný minimálny dôchodok.
23. SaS: Áno, iniciovali sme predsa podanie na Ústavný súd v tejto veci.

Beata
Balogová
