SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Budete trvať na sprehľadnení majetkových priznaní politikov, aby mali reálnu výpovednú hodnotu?
1. TIP: Ďalší populistický návrh. Existuje tisíc spôsobov, ako sa dá zamaskovať a skryť skutočný majetok. Jedinou prevenciou je úplne transparentná a otvorená kontrola verejnosťou ako sa nakladá s peniazmi a majetkom štátu. Mali by sme sa skutočne sústrediť v prvom rade na to, ako zabrániť rozkrádaniu a nebudeme musieť riešiť problém so schovávaním nakradnutého lupu.
2. Strana moderného Slovenska: Áno.
3. OĽaNO-Nova: Áno. Majetkové priznania by mali odrážať skutočnú hodnotu majetku, ako aj majetku právnických osôb, v ktorých majú verejní činitelia významný podiel. Mali by byť sústredené elektronicky na jednom mieste a pri najviac používaných aktívach, ako sú nehnuteľnosti, automobily a podiely v obchodných spoločnostiach by sa mali automaticky aktualizovať na základe príslušných štátnych registrov.
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Áno, je to správne.
5. Šanca: Určite. Kto pôsobí v politike a verejnej správe musí tiež vedieť jasne zdokumentovať pôvod svojho majetku. Nemôže sa stávať, že sa nám tu štátny tajomník s bežným platom preháňa na aute za 175-tisíc.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Áno.
7. Strana Zelených Slovenska: Áno.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Každá osoba/subjekt je povinná podávať prehľadné majetkové daňové priznanie, nevynímajúc politikov.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Politici majú dostávať plat na úrovni priemernej mzdy. Teda z toho je jasná aj reálna výška ich majetku. Pokiaľ ide o súčasných politikov po roku 1989, tak tí patria do väzenia lebo zradili a okradli ľudí na Slovensku. Na tom nič nemení ani hodnovernosť, či nehodnovernosť ich majetkových priznaní.
11. Most-Híd: Už v tomto volebnom období sme navrhovali, aby majetkové priznania mali väčšiu výpovednú hodnotu. Týkalo by sa nielen vlastníctva, ale aj nájmov a výpožičiek. Z majetkového priznania by sa malo dať posúdiť pri porovnaní majetku s príjmami, či je reálne, že politik mohol majetok získať za deklarované príjmy. Návrh by mal dávať aj vyššiu možnosť kontroly a vyžadovania sankcie voči verejnému funkcionárovi.
12. SNS: SNS navrhuje majetkové priznania pre všetkých, ktorí majú majetok nad 500-tisíc eur.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Sprehľadníme aj majetky rodinných príslušníkov, ktorí by mohli nezákonne profitovať až po je zhabanie majetku, ktorý nadobudli nezákonnú korupčnou cestou.
14. KSS: Áno. Každý politik je verejnou osobou, uchádzajúcou sa o dôveru spoluobčanov a preto by pred nimi nemal skrývať svoje majetkové pomery a hlavne pôvod nadobudnutia tohto majetku. Súčasne platná legislatíva v tejto oblasti je deravá a v praxi je rozličnými spôsobmi obchádzaná.
15. SDKÚ: Na tom musí byť zhoda naprieč politickým spektrom. Sami vidíte, komu tento stav dnes vyhovuje.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Platný zákon o ochrane verejného záujmu je už prekonaný, jalový a bezzubý. KDH sa zasadí o také oznámenia verejných funkcionárov z ktorých budú občania jasne vidieť či majetky, ktoré politici majú, získali poctivo, alebo ich nakradli. Náš návrh bude tiež riešiť situácie, keď väčšina členov výboru i v prípade evidentného porušenia zákonných obmedzení zablokuje konanie, ako tomu bolo v prípade ministrov Pavlisa a Jahnátka, alebo predsedu parlamentu Pellegriniho. V takejto situácii sa jedna tretina členov výboru bude môcť obrátiť na Ústavný súd, aby rozhodol vo veci s definitívnou platnosťou.
18. SKOK: Jednoznačne áno. Politikov netreba obdivovať, politikov treba kontrolovať a strážiť. Schválime zákon, aby politici a vysokí úradníci museli jasne preukazovať majetok a pôvod všetkých príjmov, vrátane tých z podnikania a majetku, ktorý majú len „vypožičaný“. Zavedieme pravidlo, že nepriznaný majetok prepadáva v prospech štátu, aby bola sankcia za uvádzanie nepravdivých údajov naozaj účinná.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Áno, náš podpredseda Beblavý o to usiluje už dlhú dobu. Navyše zavedieme pravidlo, že majetok, ktorý verejný funkcionár zatají, prepadne v prospech štátu.
21. SMK: Áno.
22. Priama demokracia: Do doby zavedenia funkčného referendového systému a s tým spojenej možnej odvolateľnosti politikov, ako aj ich trestno-právnej a hmotnej zodpovednosti, určite áno. Následne však tieto povinné majetkové priznania, stratia opodstatnenie.
23. SaS: Martin Poliačik bol členom pracovnej skupiny, ktorá v Národnej rade opakovane predkladala novelu ústavného zákona o konflikte záujmov. Súčasťou tejto novely boli aj návrhy povinných tlačív majetkových priznaní verejných funkcionárov, z ktorých by bolo jasne čitateľné, aký má funkcionár majetok, aké zisky aj aké majetky, služby alebo výhody používa a za akých podmienok. Sprehľadnenie majetkových priznaní máme aj v našom ekonomickom reformnom programe Agenda 2020 ako jedno z našich opatrení.

Beata
Balogová
