SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Zaviedli by ste voľby cez internet?
1. TIP: Vyskúšali by sme ich pilotne vo voľbách do VÚC v 2017, ktoré majú obvykle nízku účasť a uvideli by sme, ako sa osvedčili.
2. Strana moderného Slovenska: Áno, je to náš nosný program.
3. OĽaNO-Nova: Podporujeme všetky možnosti, ktoré ľuďom zjednodušia cestu k voľbám, aby vyjadrili svoj názor o slovenskej politike. Voľby cez internet by veľmi pomohli aj státisícom Slovákov žijúcim, pracujúcim, alebo aj študujúcim v zahraničí. V končiacom volebnom období strana Smer však nebola ochotná ani podporiť náš návrh, aby Slováci v zahraničí mohli voliť aspoň na ambasádach.
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Jednoznačne áno.
5. Šanca: Áno, sme v 21. storočí. Zároveň veríme, že by to významne podporilo účasť vo voľbách.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Nie, pretože pri voľbách cez internet by existovalo veľké riziko volebnej korupcie. Nikto by nevedel skontrolovať, či náhodou za niektoré skupiny občanov nehlasuje niekto, kto si ich hlasy kúpil.
7. Strana Zelených Slovenska: Je to citlivá otázka z dôvodu zneužitia. Museli by sme mať istotu dobrého technického zabezpečenia.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Voľby sú prejavom najvyššej vôle občana a preto nemôžu byť redukované na „kliknutie“ na klávesnici. Voľby sú občianskym aktom a rozhoduje sa v nich o dôležitých otázkach budúceho smerovania spoločnosti. Elektronizáciu štátnej správy podporujeme.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Nezaviedli. Voľby majú byť ľudové. Ľudia musia priamo na svojich pracoviskách sami spomedzi seba navrhovať, voliť, kontrolovať a odvolávať svojich zástupcov.
11. Most-Híd: Voľby cez internet vyvolávajú obavy z manipulácie. Aj banálna chyba systému v čase volieb môže vážne spochybniť ich legitimitu. Preto je lepšie postupné využívanie tohto nástroju najprv na nižšej úrovni. Keď sa celý spôsob bude dolaďovať a ľudia si na neho zvyknú, tak možno prejsť na celoštátnu úroveň. Sme si vedomí, že doba prináša oprávnenú požiadavku možnosti volieb aj cez internet, a to najmä pri voľbe zo zahraničia.
12. SNS: Moderná doba si voľby cez internet nevyhnutne vyžaduje.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Účasť vo voľbách pomocou internetu by sa zvýšila a výsledok volieb by bol potom oveľa demokratickejší.
14. KSS: Súčasná doba vyznačujúca sa mnohými novými informačnými technológiami v budúcnosti určite prinesie aj takéto možnosti rozhodovania občanov o veciach verejných. V súčasnosti je o tomto asi ešte predčasné hovoriť. V princípe nie sme proti avšak bude treba garantovať prehľadnosť, jednoduchosť a hlavne bezpečnosť tohto úkonu a nemožnosť jeho zneužitia.
15. SDKÚ: Samozrejme, je 21.storočie a tomu treba prispôsobiť nielen voľby, aj ostatné zákony, chceme predsa moderné Slovensko.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Slovensko síce momentálne dosť výrazne zaostáva pri svojej elektronizácii služieb obyvateľom. Avšak nastavený trend do budúcna (napr. čipové OP) umožňuje zaviesť elektronizáciu aj pre voľby a referendá. Slovensko by sa mohlo inšpirovať Estónskom, kde je už možné voliť aj cez internet.
18. SKOK: Áno. Existuje dosť skúseností, napríklad z Estónska, ktoré dobre fungujú a ktorými sa dá inšpirovať. Voľby cez internet tak môžu byť úplne bezpečné a zároveň ide o riešenia, ktoré vôbec nie sú drahé. Rovnako presadzujeme skutočnú elektronizáciu ďalších služieb: internet banking s úradmi, pravidlo „jeden papier iba raz“, povinné elektronické podateľne na všetkých verejných inštitúciách do štyroch rokov.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Áno, ako paralelnú možnosť k hlasovaniu vo volebných miestnostiach.
21. SMK: Pokiaľ budú dostatočné a bezpečné podmienky na voľby cez internet, sme absolútne za takéto riešenie, a to v prípade všetkých volieb. Sme toho názoru, že voľby cez internet na miestnej a regionálnej úrovni (napr. v prípade miestnych referend) môžu byť efektívnym, lacným a rýchlym nástrojom priamej demokracie občanov.
22. Priama demokracia: Áno! Voľby a hlasovania aj pomocou internetu, sú integrálnou súčasťou nášho modelu funkčného referendového a teda aj volebného systému.
23. SaS: Áno, v Estónsku majú desaťročnú skúsenosť, funguje to vynikajúco a ťažšie sa kupujú hlasy ako pri klasickom hlasovaní. V posledných voľbách tam hlasovalo 30% ľudí cez internet (cez i-Voting). Každý krát dvojnásobok predošlého. 66% ľudí participovalo cez internet na referende.
Organizovali sme už verejnú diskusiu na túto tému s estónskym veľvyslancom. Na jar plánujeme verejnú diskusiu priamo s estónskym IT odborníkom.

Beata
Balogová
