SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Vymenujte tri hlavné opatrenia na efektívne zníženie korupcie, ktoré by ste sa snažili presadiť
1. TIP:
- Transparentné účty pre všetkých, ktorí narábajú s verejnými financiami, každá platba musí byť spárovaná so zmluvou a faktúrou. Povinne pre vlády, ministerstvá, samosprávy, nemocnice, školy a aj všetky firmy, ktoré platíme z daní. (napr. aj Váhostav).
- Funkčná polícia, prokuratúra a súdy presadzujúce nekompromisné a vyššie tresty pri korupcii.
- Transparentné výberové konania na všetky pozície.
2. Strana moderného Slovenska:
- Elektronizácia spoločnosti, rovnaké pravidlá pre všetkých.
- Vymožiteľnosť práva - zefektívniť činnosť súdov.
- Zrušiť daňové raje.
3. OĽaNO-Nova: Hmotná zodpovednosť verejných činiteľov; Nezávislá polícia, prokuratúra, NKÚ, a ÚVO; Schránkové firmy bez verejných zdrojov. Samozrejme, vo volebnom programe máme aj ďalšie opatrenia, ako napríklad zavedenie Otvorenej štátnej pokladnice (jeden centrálny portál so všetkými informáciami týkajúcimi sa nakladania s verejnými zdrojmi).
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Zúžiť na minimum priestor pre individuálne a subjektívne rozhodovanie o získaní finančných prostriedkov, alebo iných statkov z verejného sektora. Zverejňovať všetky aj čiastkové rozhodnutia. Referencovať ceny obstarávaných predmetov a služieb, teda porovnávať ich ceny na dostupnom trhu verejne ešte pred uzatvorením verejného obstarávania. Maximálne zjednodušiť podmienky pri predkladaní žiadostí o financovanie z eurofondov, aby boli prístupné a zrozumiteľné všetkým bez využitia špecializovanych sprostredkovateľských agentúr. Rozšíriť na maximum nárokovateľnosť, po splnení presne a jasne stanovených podmienok pri rozhodovaní o udeľovaní grantov, licencií a ďalších podobných rozhodnutí. Znemožniť účasť na verejnom obastarávaní firmám s anonymným majetkovým pozadím, schránkové firmy.
5. Šanca: Vylepšiť zverejňovanie zmlúv, sfunkčniť disciplinárne konania v justícii a rozviazať ruky vyšetrovateľom (obmedzením možností na zastavenia vyšetrovania).
6. Sme rodina - Boris Kollár: Najdôležitejším protikorupčným opatrením je dobrý výber ľudí. Budeme nominovať do politických a manažérskych funkcií takých ľudí, ktorí nie sú nikomu zaviazaní a nedajú sa kúpiť. Sme tiež za zákaz účasti schránkových firiem vo verejných obstarávaniach. A sme za to, aby sa vo verejných súťažiach povinne museli zúčastňovať aspoň dve firmy, inak bude výberové konanie zrušené.
7. Strana Zelených Slovenska: Posilnili by sme právnu ochranu a právomoc investigatívnych novinárov. Zamerali by sme svoju pozornosť na skupiny ľudí, ktorí majú korupčnú povesť. Výrazne by sme zvýšili trestné sadzby za korupciu.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko:
- Trest vo výške desaťnásobku korupčnej sumy s možnosťou prepadnutia majetku.
- Odmena ohlasovateľa preukázanej korupcie vo výške trojnásobku korupčnej sumy.
- Výkon verejnoprospešných prác s označením korupčník po dobu päť rokov.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Znárodnenie priemyslu, bánk, obchodu, dopravy, pôdy a prírodného bohatstva, vytvorenie zamestnaneckých podnikov, výroba podľa potrieb ľudí, nie pre peniaze a zisk. Zavedenie ľudovej kontroly nad výrobou a distribúciou. Úplné odstránenie dnešného byrokratického mocenského aparátu podriadeného oligarchii a nastolenie nového ľudového mocenského aparátu pracujúcich slúžiaceho potrebám samotných pracujúcich.
11. Most-Híd: Zníženie úrovne korupcie vyžaduje transparentnosť legislatívneho procesu a fungujúcu políciu, prokuratúru a súdy. Okrem týchto opatrení navrhujeme „protischránkový“ zákon; jasné zadefinovanie politických pozícií a parlamentná a verejná kontrola obsadzovania vybraných politických pozícií v podobe verejných vypočutí; transparentné výberové konania a posilnenie hmotnej zodpovednosti vo verejnej správe.
12. SNS: Prijatie zákona o majetkových priznaniach pre osoby s majetkom nad 500-tisíc eur, ako základné východisko nielen deklarovaného, ale aj reálneho úsilia v boji s korupciou. Prijatie zákona o osobitnom režime schránkových spoločností s osobitným daňovým režimom a firmám s nejasnou politickou štruktúrou. Tieto firmy budú mať zákaz čerpať verejné zdroje na Slovensku, súčasne zavedenie centrálneho registra užívateľov konečných výhod a osôb oprávnených konať za tieto subjekty. Zjednodušenie a spriehľadnenie zákona o verjnom obstarávaní a prijatie systémových zmien na efektívne a transparentné verejné obstarávanie.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia:
- Trestno - právnu zodpovednosť politikov.
- Trestno - právna zodpovednosť za podpisy pod nevýhodne zmluvy.
- Povinnosť oznamovať korupčné správanie.
14. KSS: Prvoradá by mala byť komplexná zmena príliš tolerantných a povrchných tzv. antikorupčných zákonov. Nevyhnutné je aj zavedenie vyšších trestov pre obe strany v korupčnej „afére“ ktoré by určite pôsobilo preventívne. Po tretie by podľa nášho názoru malo dôjsť k odpolitizovanie sudcov a uplatňovanie tvrdých trestov za ich chybné rozhodnutia.
15. SDKÚ: Problém nie je v opatreniach ale na strane vyšetrovania a došetrovania. Problém je na strane justície a bezpečnostných zložiek.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH:
- Uzákoníme skutočnú trestnoprávnu zodpovednosť právnických osôb a verejných funkcionárov. Ich chyby a zlyhania nesmú zostať nepotrestané.
- Zavedieme porovnávanie cien, tzv. benchmarking. Pri verejnom obstarávaní zabezpečíme transparentnejšie zadávanie kritérií v jednotlivých súťažiach, porovnávaním maximálnych cien na trhu (benchmarkingom) a zvýšením počtu uchádzačov v súťažiach. Taktiež stopneme účasť schránkových firiem na obchodovaní so štátom.
- Uzákoníme pravidlá a reguláciu lobingu. Chceme, aby politici a verejní funkcionári museli zverejňovať svoje stretnutia so záujmovými skupinami a lobistami. Na to bude slúžiť register lobistov a lobingových agentúr, pričom bude povinnosťou viesť o ich aktivitách záznamy. Zákon bude obsahovať aj sankčné mechanizmy voči verejným činiteľom a lobistom, ktorí porušia pravidlá lobingu.
18. SKOK: Osvojili sme si 150 protikorupčných návrhov Transparency International a s programom nám pomáhala aj Laura Stefan, autorka úspešných reforiem v Rumunsku, kde trestne stíhajú premiéra ako aj veľa politikov. Hlavným opatrením je zmena spôsobu voľby generálneho prokurátora tak, aby o ňom nerozhodovali politici, ktorých má kontrolovať – lebo myši si samé nikdy kocúra nezvolia.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť:
- Hmotná zodpovednosť verejných funkcionárov.
- Výluka schránkových firiem z verejného priestoru.
- Majetkové priznania so skutočnou výpovednou hodnotou, kde by platil princíp, že ak verejný funkcionár neprizná majetok, prepadne štátu.
21. SMK:
- Urýchlenie súdnych konaní, výrazné posilnenie vymáhateľnosti práva.
- Navýšenie trestných sadzieb za korupčné správanie.
- Posilnenie ochrany utajeného svedka.
22. Priama demokracia:
- Funkčný referendový systém od obcí, až po štát.
- Hmotná a trestno-právna zodpovednosť politikov a štátnych úradníkov a ich odvolateľnosť.
- Radikálna reforma daňového a odvodového systému, na systém jedinej dane.
23. SaS:
- Zverejníme výsledky práce prokurátorov podobne, ako je to u sudcov.
- Uľahčíme vyhľadávanie v registri zmlúv, CRG sa ukázal ako najsilnejší nástroj v boji proti korupcii.
- Zavedieme zverejňovanie analýzy predpokladanej návratnosti pred každou investíciou realizovanou z verejných zdrojov so sumou nad 10 miliónov eur, priestor pre korupciu sa vytvára najmä tým, že sa financujú zbytočné alebo neefektívne projekty.

Beata
Balogová
