SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Znížili by ste kvórum pre platné referendum?
1. TIP: Nie. Problémom referend na Slovensku nie je účasť, ale ich nezmyselnosť a z toho vyplývajúci nezáujem. Účasť vieme podporiť zavedením elektronického hlasovania aj v referendách nielen z územia Slovenska, ale aj zo zahraničia.
2. Strana moderného Slovenska: Referendum v dnešnej podobe zrušiť a zaviesť nami propagované lacné a rýchle elektronické referendum. Žiadne kvórum.
3. OĽaNO-Nova: Vysoké kvórum pre platnosť referenda spôsobuje postupné otupenie záujmu ľudí o správu vecí verejných. Preto je našim cieľom novelizácia ústavného zákona, ktorým sa zníži súčasné 50 % kvórum potrebné na platnosť referenda na 20%.
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Ak tak nie výrazne. Referendum je výnimočný nástroj, nemá nahradzovať prácu parlamentu.
5. Šanca: Nie.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Áno. Znížili by sme hranicu na 30 percent z počtu oprávnených voličov.
7. Strana Zelených Slovenska: Určite áno. Doteraz sa referendum ukázalo ako úplne nefunkčné a je ťažké cez tento nástroj priamej demokracie niečo reálne ovplyvniť.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Koalícia Spoločne za Slovensko navrhuje zmeniť celý volebný systém a kvórum v celoštátnom referende navrhujeme na 100-tisíc podpisov.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Nie.
11. Most-Híd: Zatiaľ nie. Sme však za právne záväzný charakter referenda, aby jeho výsledky nemohla vládna moc ignorovať, ale musela ho aj vykonať. Zároveň sme za jasné vymedzenie toho, čo môže byť predmetom miestnych referend a takisto ustanovenie ich právnej záväznosti.
12. SNS: Áno, sme za zníženie kvóra.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Znížili by ste kvórum pre platné referendum? Znížili a zároveň umožnili zákonným spôsobom uskutočňovať regionálne, miestne, mestské referendá.
14. KSS: Áno.
15. SDKÚ: V prípade nižšieho kvóra na referendum sa nám zvýši počet referend. Tie majú slúžiť len na naozaj vážne otázky.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Nie. Taký je princíp platného demokratického rozhodovania. Museli by sa v odlišnom prípade (pri nižšom kvóre) zmeniť aj iné podmienky referenda.
18. SKOK: Máme rozsiahly program implementácie prvkov priamej demokracie, napríklad zákonodarnú iniciatívu občanov, odvolávanie ministrov v referende, a pod. Zníženie kvóra pre platné referendum presadzujeme, spolu s tým je ale nevyhnutné zadefinovať jadro ústavy, aby bolo jasné, že sú témy (napr. ľudské práva) o ktorých nie je možné vykonať referendum. Navrhujeme zaviesť aj ďalšie prvky referenda po vzore Švajčiarska.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Ak by sa zvýšila náročnosť jeho vypísania, tak áno. Tak, aby sme ich tu nemali každý mesiac, ale keď už nejaké bude, aby sa výrazne zvýšila pravdepodobnosť jeho platnosti.
21. SMK: Áno. Priama demokracia má podľa Ústavy SR takú istú legitimitu ako nepriama demokracia, čiže výkon verejnej moci volenými zástupcami. Vzhľadom na to, že napríklad ani pri voľbe poslancov NR SR nie je stanovený kvórum pre platnosť voľby a takisto je známe, že z ôsmich referend, ktoré sa v doterajšej histórii Slovenska konali, bolo sedem neplatných kvôli 50 percentnému kvóru, zníženie kvóra by sme privítali. Úplné zrušenie kvóra však nepodporujeme.
22. Priama demokracia: Máme pripravený návrh funkčného referendového systému. Neide iba o kvórum pre platnosť referenda, ale o celý súbor zmien. Sila jedného mandátu poslanca NRSR je asi 30 tisíc hlasov voličov a to má byť kvórom pre vypísanie referenda. Kvórum pre platnosť referenda zrušíme úplne tak, ako to funguje napríklad vo Švajčiarsku.
23. SaS: Našim jednoznačným zámerom je funkčná referendová demokracia na Slovensku. Tá však nastavení nie je len o znížení kvóra. Navrhujeme postupný spôsob zmeny, ktorý by bol akceptovateľný aj pre ostatné parlamentné politické strany. Navrhujeme okamžite zaviesť zrušenie kvóra pre platnosť referenda na miestnej a regionálnej úrovni. Zároveň znížiť petičné prahy na vypísanie referenda pre obce, rovnako na krajskej úrovni. Navrhujeme zlúčenie volieb a referend. To znamená, žiadne ďalšie referendum na Slovensku by nemalo byť vyhlásené mimo termínu najbližších volieb.

Beata
Balogová
