SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Zvýšili by ste platy učiteľov v regionálnom školstve tak, aby dosahovali úroveň väčšiny vysokoškolákov na Slovensku, t.j. zhruba o 500 eur?
1. TIP: Sme za to, aby sa stransparentovalo financovanie školstva a zabezpečilo priame financovanie škôl. Potom by mohlo ostať aj na takéto navýšenie platov.
2. Strana moderného Slovenska: Zle položená otázka - potrebný nový zákon o školstve od jaslí až po vysoké a postgraduálne školstvo.
3. OĽaNO-Nova: Zvýšime platy učiteľov každý rok o 10 percent počas nasledujúceho volebného obdobia. Na konci volebného obdobia budú mať učitelia takmer o polovicu vyššie platy, ako majú dnes. Nástupný plat by mal byť na úrovni priemernej mzdy v hospodárstve.
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Platy učiteľov treba zvýšiť o 100 percent. Máme to v programe. Je to reálne a uskutočniteľné ak bude školstvo naozaj prioritou.
5. Šanca: Áno, našou inšpiráciou je fínske školstvo, ktoré odštartovalo reformu smerom k jednému z najlepších systémov v Európe razantným zvýšením platov.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Sme za to, aby bol nástupný plat učiteľa vo výške priemernej vždy v jednotlivých krajoch. Potom by mal byť valorizovaný v závislosti od odpracovaných rokov. Učitelia a školy by tiež mali dostávať ďalšie finančné ohodnotenie podľa výsledkov ich žiakov, napríklad na matematických alebo informatických olympiádach.
7. Strana Zelených Slovenska: Myslíme si, že situácia v školstve vyžaduje systémovejšie riešenie.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Plat každého zamestnanca na Slovensku je potrebné porovnať s platom porovnateľného zamestnanca vo vyspelých štátoch Európy.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: V prvom rade by sme zvýšili čistú minimálnu mzdu na úroveň 600 eur. Takže čistá mzda učiteľa by podľa toho mala začínať niekde na úrovni 1500 eur.
11. Most-Híd: Súčasná vláda prisľúbila na začiatku vládnutia učiteľom platy na úrovni 1,2 násobku priemerného platu na Slovensku, pričom tento sľub nedodržala. Namiesto toho, aby si priznala svoju chybu, hádže ju na všetkých ostatných. Kvalitní a spravodlivo ohodnotení učitelia sú nevyhnutnosťou dobrého vzdelávacieho systému. Preto sa budeme zasadzovať za zvýšenie ich platov.
12. SNS: Áno, postupne bude potrebné prispôsobiť odmeňovanie zamestnancov štátu mzdovým parametrom iných zamestnancov s porovnateľnou náročnosťou práce a zodpovedajúcou dĺžkou praxe.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Platy nie len učiteľov by sa mali zvyšovať podľa toho, aký je hospodársky rast Slovenska.
14. KSS: Keď si prirátam k tomu (málu) čo majú dnes učitelia 500 eur uvedených v otázke pýtam sa ktorí vysokoškoláci na Slovensku majú taký príjem? Čo sa týka učiteľov sme za prinavrátenie im dôstojného postavenia v spoločnosti vrátane zásadnej úpravy ich platov. V tejto veci je nevyhnutná komplexná legislatívna úprava. Otázka zvyšovania platov sa však netýka len učiteľov ale všetkých skupín obyvateľstva na Slovensku. Na jej riešenie je potrebné hľadať koncepčné a udržateľné opatrenia. My sme presvedčený o tom, že východisko je v zmene ekonomického modelu v spoločnosti, v obnovení štátneho podnikania, získania tak stabilných finančných zdrojov do štátneho rozpočtu a následne ich prerozdeľovanie a samozrejme zvyšovanie miezd. Už som o tom hovoril pri inej otázke.
15. SDKÚ: V možnostiach štátu je zvýšiť učiteľom platy o 50% za 4 roky. To bude našou ambíciou.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Navýšenie finančných prostriedkov na priemer OECD máme v schválenom Základnom programe KDH (február 2015), aj vo volebnom (január 2016). Aktuálna správa OECD: Education Policy Outlook 2015 publikovaná 19 januára 2015 hovorí tiež jasne: Platy učiteľov v regionálnom školstve (porovnanie s platmi iných vysokoškolsky vzdelaných v krajine vekový priemer 25 - 64 rokov): Najmenšie (najmenej zo všetkých krajín OECD) - Slovensko 0,4. Priemer OECD 0,9.
18. SKOK: Slovenskí učitelia majú v porovnaní s ostatnými vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi najnižšie platy spomedzi všetkých vyspelých krajín OECD. Slovenské školstvo pritom neskolabovalo len vďaka tisícom obetavých učiteľov, ktorí pracujú vysoko nad rámec svojich platov. Iste, všade sa nájdu aj čierne ovce, ale platy učiteľov treba riešiť. Pravda je, že 500 eur mesačne je asi nereálny sľub, ale zvýšenie o 10 percent každý rok dokážeme splniť. Ako jediná strana nielen sľubujeme, ale máme aj presne vyčíslené, odkiaľ tieto peniaze vziať.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Áno, plánujeme zvýšiť výdavky do školstva o 30 percent do roku 2020, aspoň o toto percento by sa mali zvýšiť platy. Začínajúci učitelia by mali mať aspoň o 50 percent vyšší nástupný plat.
21. SMK: Sme toho názoru, že školstvo bolo v ostatných dvoch desaťročiach prioritou iba na úrovni politických deklarácií. Je najvyšší čas, aby sa stalo strategickou oblasťou aj v skutočnosti. Súčasťou tohto procesu má byť aj vytvorenie atraktívneho modelu kariérneho rastu učiteľov, aby sme pre toto krásne povolanie dokázali získať najtalentovanejších a najzdatnejších jedincov, ktorí sú schopní uskutočniť ozajstné reformy. Ich plat by mal výrazne prevyšovať priemernú mzdu v národnom hospodárstve, aby bol dostatočne motivujúci.
22. Priama demokracia: Programové zavedenie nepodmieneného základného príjmu postaví túto sféru do úplne iného svetla. Učitelia by okrem toho nemali zarábať menej, ako je bežné pre iných vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Nástupné platy učiteľov by mali presahovať výšku priemerných platov v národnom hospodárstve.
23. SaS: To už je úroveň vysoko nad priemerom OECD. K nej by sme sa nemali približovať bez systému, ktorý zaručí, že zvýšenie bude sprevádzané aj rastom kvality. Zvýšenie miezd totiž nemusí priniesť rast kvality automaticky. Zvýšili by sme učiteľom platy minimálne o 10 percent každý rok, až kým by sa ich úroveň nedostala na hranicu 80 percent z priemerného platu vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku.

Beata
Balogová
