SME

Veľká anketa politických strán: Navýšite rozpočet školstva?

Aké riešenia majú politici pre problémy ľudí na Slovensku? Pozrite si, ako sa rozhodnú naložiť s rozpočtom školstva.

SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:

Malo by ísť na školstvo viac peňazí zo štátneho rozpočtu? O koľko?

1. TIP: V prvom rade treba zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie peňazí v školstve, až potom budeme vidieť, koľko peňazí bude chýbať v školstve.

2. Strana moderného Slovenska:  Odpoveď je v bode č. 19.

3. OĽaNO-Nova: Slovensko dosiahlo stav, kedy atakuje posledné miesta rebríčkov vo výdavkoch na školstvo. V horizonte štyroch rokov by sme mali dosiahnuť vyššie výdavky do školstva cca o 1% HDP ročne, t.j. cca o 750 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Tak, aby to pokrylo nielen zvýšenie platov, ale aj vybavenie škôl. Nemá ísť o drahé a často nadbytočné učebné pomôcky, ktoré sú len ďalším zo spôsobov ako súčasná vláda tuneluje štátny rozpočet. Investovať treba predovšetkým do ľudí.

5. Šanca: V porovnaní s priemerom EÚ je školstvo poddimenzované, chceme to zvýšiť na priemer Únie, teda 5 percent z HDP. Školstvo je pre nás prioritou, musí mať prednosť pred všetkým. Je jedinou nádejou na lepšiu budúcnosť Slovenska.

6. Sme rodina - Boris Kollár: Áno, školstvo je prioritou. Potrebujeme dostať rozpočtovo aspoň na úroveň porovnateľnú s priemerom EU a OECD a v dlhodobom horizonte ísť nad priemer.

7. Strana Zelených Slovenska: Myslíme si, že školstvo si vyžaduje väčšiu reformu. Nedokážeme však posúdiť, ako efektívne sa doteraz financie z rozpočtu pre školstvo využívali.

SkryťVypnúť reklamu

8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Koalícia Spoločne za Slovensko považuje štruktúru súčasného štátneho rozpočtu za nevyhovujúcu pre kroky, ktoré chceme vykonať a vyžaduje, aby percentuálny podiel z HDP bol porovnateľný s vyspelými štátmi Európy.

9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala

10. VZDOR - strana práce: Malo by ísť viac peňazí a zároveň zvyšovať efektivitu ich využívania. V prvom rade treba zo školstva odstrániť všetky priživujúce sa súkromné firmy a byrokratické inštitúcie štátu a samospráv. Navýšená suma peňazí musí pokrývať bežné náklady na prevádzku, rozvoj a modernizáciu škôl.

11. Most-Híd: Áno. Je potrebné, aby sa školstvo stalo prioritou budúcej vlády a tomu musí zodpovedať aj množstvo financií v štátnom rozpočte. Tie by mali byť orientované na zvýšenie platov v školstve, ale aj na potrebné systémové reformy. Dnes nie je podľa nás dôležité pretekať sa v sľuboch, ale omnoho dôležitejšie budú skutky v ďalšom volebnom období.

SkryťVypnúť reklamu

12. SNS: Ak chceme zlepšiť pracovné prostredie v školách, skvalitniť ich vybavenie a pridať na mzdách učiteľom, aj školským pracovníkom, bez  vyššieho rozpočtu to nepôjde. Možnosti navyšovania sú spravidla určované príjmovou stránkou rozpočtu. Ak sú pravdivé prognózy, ktoré naša administratíva odovzdáva do Bruselu, tak v nadchádzajúcom volebnom období by mal byť priestor na postupné zvýšenie platov v školstve o cca. 25 percent.

13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Podobne ako s platmi, navyšovanie by malo kopírovať HDP.

14. KSS: Určite áno. Školstvo, veda a výskum je dlhodobo finančne poddimenzované. O koľko? Nebudem nekompetentne hádzať žiadne konkrétne cifry. Na Slovensku už bolo obdobie (pred rokom 1989)  v ktorom sa dokázalo, že štát dokázal investovať do školstva a vedy ďaleko viac zdrojov ako v súčasnosti. Adekvátny tomu bol aj  výsledok a to školstvo a vzdelanostná úroveň na popredných miestach vo svete. Dnes môžeme len snívať.....

SkryťVypnúť reklamu

15. SDKÚ: Koľko peňazí školstvo potrebuje nám môže ukázať... (otázku nedopovedali, tak som im to poslala ešte raz, keď dopošlú, osobitne doplním)

16. Smer: Neodpovedal

17. KDH: Na školstvo by malo ísť aspoň toľko peňazí, ako je priemer krajín OECD. Ten je podľa poslednej správy  Education policy outlook 2015 zverejnenej  teraz v januári 2016 na 6,1 percenta HDP. Na Slovensku je to 4,4 percenta HDP. Posledné je Turecko so 4,2 percenta HDP.

18. SKOK: Áno. Školstvo je oblasť, ktorá nie je spotrebou, ale investíciou. Zvýšenie platov i iných výdavkov je nutná podmienka. Pre kvalitu je ale treba urobiť viac – vrátiť školám autonómiu, odpolitizovať školstvo, sústrediť sa na inkluzívne vzdelávanie a podobne. Sme hrdí, že náš program v oblasti školstva je hodnotený ako najlepší a najprepracovanejší. Školstvo je totiž naša priorita a na kandidátke máme najviac pedagógov a odborníkov.

SkryťVypnúť reklamu

19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala

20. Sieť: Áno, plánujeme zvýšiť výdavky do školstva o 30 percent do roku 2020, aspoň o toto percento by sa mali zvýšiť platy. Začínajúci učitelia by mali mať aspoň o 50 percent vyšší nástupný plat.

21. SMK: Školstvo je stále finančne poddimenzované, nie je preto možné plniť strategické úlohy rezortu a uskutočniť výrazné investície do vzdelávania, vedy a výskumu. Presnú výšku potrebného navýšenia rozpočtu však možno určiť až po zistení vnútorných rezerv v rámci kapitoly ministerstva.

22. Priama demokracia: Do školstva by malo ísť toľko peňazí, koľko treba na riadne fungovanie školstva a to, aj s ohľadom na jeho význam. Zavedením systému jedinej dane podľa projektu PRIAMEJ DEMOKRACIE, by sa štátna pokladnica napĺňala v dostatočnej miere k tomu, aby sa to dalo realizovať, bez potreby daňového zaťažovania občanov.

SkryťVypnúť reklamu

23. SaS: Za predpokladu, že hospodársky rast očistený o splátku štátneho dlhu bude aspoň 1 percento HDP, do zlepšenia situácie v školstve môže ísť každý rok cca 150 miliónov eur.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 907
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 808
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 990
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 408
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 194
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 696
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 256
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu