SME

Veľká anketa politických strán: Ako spopularizujete učňovský odbor?

Aké riešenia majú politici pre problémy ľudí na Slovensku? Pozrite si, ako chcú motivovať rodičov k posielaniu detí na učňovský odbor.

SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:

Ako by ste motivovali rodičov, že majú dať dieťa na učňovský odbor?

1. TIP: Preceňujete štát, nie je všemocný. Niečo treba nechať aj na trh a školstvo by malo reagovať na požiadavky trhu.

2. Strana moderného Slovenska:  Aby sa zapojili firmy veľké aj menšie, zabezpečovali odborný rast, finančne podporovali študentov a garantovali zamestnanie. A tú istú povinnosť má aj štát.

SkryťVypnúť reklamu

3. OĽaNO-Nova: Najlepšou motiváciu rodičov a aj samotných detí bude dobrý chýr o danej škole, dobré uplatnenie absolventov a ich dobré platy. Správnemu rozhodnutiu však určite napomôžu verejné dáta, z ktorých sa spomenuté informácie rodičia budú môcť dozvedieť a vzájomne školy porovnávať.

4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Atraktívnou prácou a možnosťou zamestnania po absolvovaní učňovskej školy. Sociálny system musí byť nastavený tak, aby výrazne zvýhodňoval tých, čo pracujú. Potom bude vyšší záujem o získanie kvalifikácie aj na unovských školách.

5. Šanca: Donútili by sme školy zverejňovať údaje o uplatnení študentov rok po skončení štúdia spolu s ich platmi. Inak sa štát do toho nemá čo miešať, vo fungujúcej ekonomike a pri pružnom školskom systéme si s ponukou a dopytom poradí trh. Navyše väčšina dlhodobo nezamestnaných na Slovensku má nižšie vzdelanie.

SkryťVypnúť reklamu

6. Sme rodina - Boris Kollár: Rodičia dávajú svoje deti na také školy, ktoré im podľa ich najlepšieho presvedčenia zabezpečí dobré uplatnenie v živote. Systém duálneho vzdelávania chceme podporiť tým, že časť normatívu na žiaka budú dostávať firmy, v ktorých sa budú žiaci vzdelávať. A budeme pravidelne zverejňovať rebríčky škôl, podľa percenta okamžite zamestnaných absolventov. Rodičia budú mať potom dosť informácií, aby sa mohli dobre rozhodnúť.

7. Strana Zelených Slovenska: Platí, že remeslo má zlaté dno!

8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Systém, štruktúra a podpora rodinných podnikov je v programe našej koalície Spoločne za Slovensko jednou z priorít. Rodinný podnik je to, čo rodičov presvedčí o uplatnení sa ich dieťaťa.

9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala

SkryťVypnúť reklamu

10. VZDOR - strana práce: Vytvorením takých pracovných, platových a existenčných podmienok v priemysle, obchode a remeselnej činnosti, ktoré sú dôstojné človeku – garantovanie čistej minimálnej mzdy 600 eur, takže naozaj výkonný robotník a remeselník by začínal na úrovni čistej mzdy 1200 eur a viac, prideleniu bytu v mieste výkonu práce, riadna zdravotná starostlivosť a kultúrny život, pracovná doba 6 hodín, 4 dňový pracovný týždeň, zrušenie práce cez víkendy a v noci. Zlepšenie materiálneho a finančného postavenia učňov, garantovanie zamestnania sa v ich odbore.

11. Most-Híd: Napríklad možnosťou získania štipendia pre študentov. Potrebujeme vrátiť váhu a spoločenskú prestíž remeslu. V mnohých odboroch pomaly miznú skúsení remeselníci, resp. je ich nedostatok. Kvalitné učňovské vzdelávanie by zvýšilo flexibilitu pracovnej sily a znížilo by nezamestnanosť. Takisto navrhujeme návrat k systému výučných listov – odborníci si navzájom odovzdávajú vedomosti a garantujú kvalitu svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

12. SNS: Úcta k profesii a živnostenskému stavu je cesta, ako deti motivovať. A neskôr napr. zjednodušenie podmienok pre vykonávanie živnosti v remeselnom odbore. Aj rodičia by mali deti viesť k profesii, ktorá najlepšie zodpovedá ich talentu, osobnostným schopnostiam a možnosti uplatniť sa na pracovnom trhu. 

13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Na to, aby sme mohli  niekoho motivovať musíme najprv vytvoriť kvalitné učňovské školy. Momentálne skoro nie je na čo motivovať.

14. KSS: Stará múdrosť a aj dnes veľmi pravdivá hovorí, že „remeslo má zlaté dno“.  Aj v tejto oblasti zohrala negatívnu úlohu celospoločenská a  mediálna propaganda, ktorá degradovala učňovské vzdelanie. Je dôležité  poukázať napríklad  na možnosť slušného zárobku pri zodpovednom výkone svojej odbornej práce, poukázať na možnosť  založiť si  vlastnú živnosť či vlastnú firmu a byť nezávislým na zahraničných firmách, ktoré z nás robia novodobých otrokov. Zdôrazniť možnosť uplatniť sa bez obmedzenia a šikanovania na tvorivom podnikaní. Je možné motivovať aj finančnými stimulmi v prvých rokoch po skončení učilišťa, pri dobrých výsledkoch v škole a pri aktivite v rozvoji podnikania.

SkryťVypnúť reklamu

15. SDKÚ: Remeselníkov a učňov vôbec máme už teraz málo. Dá sa to riešiť podporou štátu, ale aj väčším zainteresovaním zamestnávateľov. Oni to už aj teraz robia, z pudu sebazáchovy.

16. Smer: Neodpovedal

17. KDH: Duálne vzdelanie je dobrý a potrebný systém, učňovské vzdelanie bolo vždy úzko previazané z remeslami a pred socialistickým zriadením bolo spojené najčastejšie z drobným podnikaním. Pokiaľ ukážeme mladému človeku a jeho rodičom, že človek, ktorý dobré ovláda svoje remeslo, sa môže mať na Slovensku dobre, bude aj väčší záujem o tieto povolania. Mladí ľudia potrebujú v tejto oblasti byť prepojení čo najskôr s praxou. Treba duálne vzdelávanie rozvinúť nielen pre veľké podniky ale hlavne pre podnikateľov, ktorí sa svojim remeslom - svojimi rukami - reálne živia.

SkryťVypnúť reklamu

18. SKOK: SKOK! má podrobný program na zvýšenie atraktivity remesiel a vzdelávania, ako aj prepojenia školstva s trhom práce. Absolventská prax, tovarišstvo, vzdelávacie podniky sú opatrenia, ktoré budeme presadzovať. Udržiavanie konkrétneho odboru na školách musí byť podmienené schopnosťou absolventov zamestnať sa. Dôraz pri zmene systému nemá byť kladený na zlučovanie či rušenie škôl, ale na vhodnú zmenu či rušenie odborov, ktoré neumožňujú absolventom nájsť si po škole prácu. Nové odbory majú byť otvárané len na základe jasnej požiadavky zo strany potenciálnych zamestnávateľov.

19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala

20. Sieť: Politik nemá čo rodičom hovoriť, kam by mali dať svoje dieťa. Ak majú mať rodičia motiváciu dávať dieťa na remeslo, musia byť presvedčení, že tým zvýšia jeho uplatnenie na trhu práce. Prvým krokom je vyššia kvalita prípravy, ktorú žiak na strednej odbornej škole dostane.

SkryťVypnúť reklamu

21. SMK: Učňovské školstvo má pružne reagovať na potreby praxe a na základe požiadaviek zamestnávateľov by sa mali otvárať rôzne odbory. Pokiaľ bude teoretické vzdelávanie úzko prepojené s praktickou prípravou na povolanie, resp. podniky poskytnú žiakom štipendium a po skončení štúdií možnosť zamestnať sa, bude to dostatočnou motiváciou pre žiakov a ich rodičov.

22. Priama demokracia: Malo by platiť to známe “remeslo má zlaté dno”. Nie je dobré tlačiť deti na vysoké školy a následne nariekať, že nemajú adekvátne uplatnenie. Chceme dobré, kvalitné služby, ktoré budú mať solventných klientov. Prax nakoniec môže vyplaviť talenty pre vysokoškolské štúdium, ktoré potom môžu absolvovať už zrelí ľudia, s poznaním remeselnej praxe.

23. SaS: Chceme informovať rodičov o uplatniteľnosti absolventov vysokých aj stredných škôl. Chceme im poskytnúť informácie o miere nezamestnanosti absolventov, ako aj o ich platoch. Veríme, že na základe dobrých informácií sa rodičia rozhodnú správne. Lebo je to v ich záujme. Kým v záujme štátnych úradníkov to byť nemusí, najmä ak podľahnú tlaku lobistických skupín. Atraktivitu odborného vzdelávania na stredných školách by tiež zvýšilo väčšie prepojenie s praxou a prirodzené partnerstvá s firmami v okolí školy.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 002
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 367
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 556
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 095
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 041
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 738
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 178
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 417
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Bratislave.

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Vysokoteľné jalovice sú nedostatkové, vraví Gajdoš z poľnohospodárskej komory.


3
Ilustračná snímka.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok.


TASR 2
Na Púchovskej došlo k neočakávanej situácii.

Sprejazdniť by ju mali do konca apríla.


2

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu