BRATISLAVA. Slovensko má prvý prípad podozrenia na ochorenie vírusom zika. V prešovskej fakultnej nemocnici leží žena, ktorá má jeho príznaky. Prvé dve potvrdené ochorenia vírusom Zika už evidujú v Česku.
Vírus zika sa prejavuje podobnými príznakmi ako bežná chrípka. Jeho nebezpečenstvo spočíva v predpokladanom prenose z infikovaných tehotných žien na novorodencov, ktorí sa tak rodia s nedostatočne vyvinutým mozgom, čo sa prejavuje neprimerane malým rozmerom hlavy.

Podozrivá z Prešova
„Fakultná nemocnica s poliklinikou v Prešove v stredu v skorých ranných hodinách hospitalizovala pacientku, ktorá sa pred niekoľkými dňami vrátila z Južnej Ameriky s príznakmi nešpecifikovaného vírusového ochorenia nezávažného priebehu,“ uviedla Renáta Cenková, hovorkyňa nemocnice.
Aktuálny zdravotný stav pacientky je podľa nej stabilizovaný. „Vo štvrtok pacientke odobrali vzorky moču a krvi na identifikáciu prítomnosti vírusu zika. Diagnostika bude riešená v spolupráci s virologickým laboratóriom v Hamburgu,“ dodala. Výsledky testov by podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Lenky Skalickej mohli byť známe v priebehu niekoľkých dní.
Úrad už pripravil návrh usmernenia v súvislosti s vírusom zika, ktoré je v štádiu schva-ľovania kompetentnými odborníkmi.
Odvtedy, ako pred mesiacom objavili v médiách prvé informácie o výskyte vírusu zika, mierne narástol medzi obyvateľmi Slovenska s tým súvisiaci počet konzultácií i preventívnych vyšetrení. Denníku SME to potvrdil lekár Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny. „Prakticky každý sa na ziku pýta,“ hovorí o cestovateľoch, ktorí vyhľadajú inštitút pred cestou do Južnej a Strednej Ameriky. „Dokonca aj takí, ktorí sa vrátili a majú nejakú teplotu, tak sa pýtajú,“ dodáva.

Pandémia zatiaľ nehrozí
Napriek výskytu vírusu zika v Európe jeho pandémia na starom kontinente podľa januárového vyjadrenia virologičky Tatiany Betákovej zatiaľ nehrozí.
„Museli by sa premnožiť komáre Aedes aegypti a museli by byť infikované,“ vysvetlila odborníčka. Príznakmi vírusu zika sú zvýšená teplota, bolesti svalov, začervenané oči, zápal spojoviek, vyrážky, malátnosť a bolesti hlavy.
„Vírus sa prenáša najmä pri bodnutí infikovaným komárom. Ten sa môže infikovať, keď cicia na chorom človekovi. Menej často sa stáva, že vírus prenesie infikovaná tehotná matka na svoj plod. Vírus sa výnimočne môže preniesť aj transfúziou krvi a pri sexuálnom styku. Neprenáša sa materským mliekom pri dojčení,“ uviedla Betáková.
„Proti vírusu zika neexistuje vakcína,“ vraví virologička. Najlepšou prevenciou je podľa nej zabránenie poštípaniu komárom. Treba preto používať repelenty proti nim.
„Ak je to možné, treba nosiť košele s dlhými rukávmi, dlhé nohavice, bývať v klimatizovaných hoteloch s ochrannými sieťkami a posteľami s ochrannými sieťami,“ uzatvára virologička.


Beata
Balogová
