BRATISLAVA . Prečítajte si, ako vnímajú marcové voľby bývalá premiérka Iveta Radičová, aktivista Juraj Smatana, majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth a iní.

Zuzana Pechočiaková, lekárka, ktorá upozornila na bielenie karty novorodenca v nitrianskej fakultnej nemocnici
„Voľby umožňujú každému z nás vyjadriť svoj postoj k tým, ktorí vedú našu krajinu, a preto je potrebné ísť voliť. Podľa môjho názoru je nevyhnutná zmena, aby sa dostali do vedenia krajiny čestní a spravodliví ľudia nezaťažení korupčnými škandálmi a zneužívaním moci.“

Hugo Gloss, Iniciatíva Kto pomôže
„Parlamentné voľby 2016 sú pre Slovensko a jeho obyvateľov ďalším krokom na ceste, na ktorú sme vykročili po novembri 1989 - je na každom jednom z nás, či sa rozhodneme ostať na mieste, vrátiť sa do neslobody, alebo urobíme krok vpred k zodpovednému Slovensku. V marci rozhodneme, či Slovensko ovládne nebezpečný populizmus, alebo slovo dostanú ľudia, ktorí ponúkajú rozumné riešenia na reálne výzvy, pred ktorými naša krajina stojí.“


Michal Hvorecký, spisovateľ
„V týchto voľbách ide o veľa. O západné a proeurópske smerovanie nášho štátu. O obhajobu demokracie, slobody a ľudských práv pre všetkých bez rozdielu. O snahu zastaviť nehoráznu korupciu, ktorá sa na Slovensku udomácnila a nedarí sa ju vykoreniť. Ide aj o to, aby sa o vine či nevine zlodejov rozhodovalo na nezávislých súdoch, aby neplatilo smerácke, keď vyhráš voľby, môžeš všetko. O to, či budeme naďalej upevňovať mafiánsky kapitalizmus vydávaný za sociálnu demokraciu, alebo sa pokúsime o budovanie spravodlivej občianskej spoločnosti. Preto idem voliť a mobilizujem aj svojich priateľov a známych.“

Blaho Uhlár, režisér, zakladateľ divadla Stoka
„Ja mám dosť podobný pocit ako pri voľbách v roku 1998 v tom, že ide o veľmi veľa. Rozhoduje sa o tom, či pôjdeme na východ alebo na západ. A už mi zostáva len nádej, že tu zvíťazí nejaký humanizmus, lebo zatiaľ tu vládnu mafie. Naivne dúfam, že v tejto veci sa niečo zmení, aj keď legálne zvolená mafia je naozaj ťažko poraziteľná. Ale tento národ v niečom zaujal pri posledných prezidentských voľbách, a tak si robím nádej, že podobný záver možno nastane aj teraz.“

Iveta Radičová, bývalá premiérka
„Najdôležitejšia otázka je, ako sme spokojní my, občania, so svojím životom? Je všeobecne známe, že sme menej spokojní ako občania západnej a severnej Európy, že sa negatívne odchyľujeme od trendu, keď spokojnosť rastie úmerne s úrovňou HDP na občana. Tento pocit nespokojnosti sa prenáša do celej spoločnosti a formuje to, čo označujeme ako ‚blbá nálada‘. Cítime sa menej šťastní, chýba nám optimizmus, aktivita, ale najmä pocit uznania, necítime sa byť dostatočne ocenení okolím. Dôvody takejto zlej nálady sú objektívne – nízke príjmy, silné zdravotné obmedzenia každodenných činností (najväčšie v EÚ), rastúce problémy s vyšším vekom, neistota zamestnania. Nízky príjem, zhoršujúca sa kvalita verejných služieb (zdravie, vzdelanie, sociálna starostlivosť) a neistota zamestnania sa prejavujú v negatívnom vnímaní ekonomickej situácie vlastnej domácnosti, ktoré je v rámci EÚ piate najhoršie. Celú atmosféru podmieňujú narušené sociálne väzby, zneuznanie, neustály prúd zlých správ a permanentné hádky o moc medzi politickými lídrami. Rozhodujeme o tom, či v takejto atmosfére a podmienkach budeme pokračovať.“