SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Budete pokračovať v reforme ESO?
1. TIP: Pokračovať, urýchliť a rozšíriť tak, aby časom bol kontakt občana s úradmi v najvyššej možnej miere elektronický, spoľahlivý a jednoduchý. Aby štát od občana nežiadal doklady alebo údaje, ktorými disponuje iný úrad.
2. Strana moderného Slovenska: Rozhodli by sme sa až po kompletnom audite.
3. OĽaNO-Nova: Reforma ESO nepriniesla okrem ľúbivého názvu žiadne hmatateľné výsledky z pohľadu zníženia počtu úradníkov, alebo zredukovania byrokracie. Našim cieľom je sprofesionalizovať verejnú správu tým, že určíme presnú deliacu čiaru medzi politickými a odbornými pozíciami.
Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Bude ju treba podrobiť zásadnej revízii a prekopať ju. Dnes je viac propagandou a spôsobom ako realizovať biznis zákazky financované štátnym rozpočtom. Úspory, ktorými sa vláda oháňa sú ilúzia.
5. Šanca: V reforme verejnej správy by sme pokračovali veľmi razantne. Navrhujeme zásadné prebudovanie a dôslednú decentralizáciu Slovenska. Umožnilo by to realizovať skutočnú podporu a rozvoj regiónov a priniesla by podstatne vyššiu stabilitu ako centrálne riadený systém. Zaviedli by sme 22 porovnateľných územných obvodov, umožnili municipálne zlučovať služby (nie obce) a znížili počet ministerstiev.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Nielen to. Sme za zrušenie VÚC a za zníženie počtu štátnych úradníkov v ústredných orgánoch štátnej správy minimálne o 10 percent.
7. Strana Zelených Slovenska: Reforma ESO má určité kladné stránky, v ktorých by sme chceli pokračovať.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná štátna správa predstavuje pre koalíciu Spoločne za Slovensko samozrejmosť. Chceme odbúravať byrokraciu a korupciu.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Pokiaľ ide o reformu verejnej správy: Úplné odstránenie dnešného byrokratického mocenského aparátu podriadeného oligarchii a nastolenie nového ľudového mocenského aparátu pracujúcich slúžiaceho potrebám samotných pracujúcich. Presadzujeme, aby verejní činitelia a celá verejná správa boli ľuďmi zdola navrhovaní, volení, kontrolovaní, kedykoľvek odvolateľní, museli sa verejne zodpovedať pred svojimi voličmi, a aby dostávali plat na úrovni priemernej mzdy. Ľudia musia priamo na svojich pracoviskách sami spomedzi seba navrhovať, voliť, kontrolovať a odvolávať svojich zástupcov.
11. Most-Híd: Reforma verejnej správy je podľa nás veľmi potrebná. Súčasná vláda však napriek znižovaniu počtu úradov zvyšovala počet úradníkov, čo je podľa nás absolútne nepochopenie zmyslu reformy. Sme za zvyšovanie elektronizácie verejnej správy
12. SNS: Reforma ESO sa ukázala ako nesystémová a nie je doťahovaná do konca. Treba komplexnú reformu, spôsob, akým ESO pokračuje, nie je prijateľný. A predovšetkým sa budeme snažiť reformovať verejnú správu ako takú.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: ESO je veľa peňazí za málo muziky, na ktorej je čo zlepšovať.
14. KSS: Nie. Zastavíme, zanalyzujeme, vyhodnotíme a potom sa príjmu opatrenia na zmeny.
15. SDKÚ: Reforma je potrebná, ale skôr by som povedal, že ju treba naozaj rozbehnúť plošne. Z tejto reformy zostal len názov.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Reforma verejnej správy je rozhodne potrebná pre zvýšenie efektívnosti a elektronizácie služieb poskytovaných občanom. Avšak to, čo vláda Roberta Fica nazýva reformou ESO, nie je nič iné, ako centralizácia štátnej moci. KDH bude presadzovať reálnu reformu verejnej správy tak, aby bola naozaj efektívna a čo najdostupnejšia pre občanov. Toto sa dá dosiahnuť ďalšou elektronizáciou štátnej a verejnej správy a odstrihnutím od štátneho rozpočtu niektorých rozpočtových a príspevkových organizácií, ktoré sú pod jednotlivými ministerstvami.
18. SKOK: Reforma ESO má dobré zámery, ale je takmer ako Colombova žena: veľa sa o nej hovorí, ale jej skutočné prínosy nikto nevidel. Máme plán Singapur, ktorý obsahuje sto konkrétnych, merateľných a účinných opatrení, a už raz fungoval. Aj niektoré opatrenia reformy ESO sú len premenovanými návrhmi z pôvodného Singapuru, ktorý Juraj Miškov presadzoval ešte ako minister, a vzniklo 54 tisíc pracovných miest.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Zjednocovanie úradov v rámci ESA je dnes zvyšovanie politického vplyvu vládnucej strany maskované finančnými úsporami. Úrady, ktoré reforma ESO zlučuje, sú občanmi využívané zriedka, na rozdiel od Sociálnej poisťovne a úradov práce. Potrebujeme lacnejšiu a elektronizovanú štátnu správu. V našom tieňovom rozpočte počítame s 10% znížením výdavkov na verejnú správu a ich presmerovanie na kolokáciu pracovísk.
21. SMK: Cieľ efektívnej, spoľahlivej a otvorenej verejnej správy, ako nástroj k lacnejšiemu fungovaniu administratívy podporujeme. V skutočnosti ale vnímame aj problémy, ktoré doteraz zavedené opatrenia reformy ESO nevyriešili. Ciele a zámery reformy treba revidovať s prihliadnutím na skutočné výsledky. Vyhlásený program na obdobie 2014-2020 slúžiaci na optimalizáciu výkonu verejnej správy v niektorých prípadoch vidíme za značne problémový. V prípade optimalizácie výkonu samospráv považujeme za prvoradé, aby vybavovanie úradných záležitostí ostalo v „blízkosti občanov". Podporujeme len také kroky reformy, ktoré zabezpečia, aby spoločné úrady samospráv vznikali výlučne na základe dobrovoľného rozhodnutia samospráv (napríklad stavebné úrady).
22. Priama demokracia: Program reformy ESO, je nehorázne predražený a jeho fungovanie je problematické. Je to charakteristické pre prakticky všetky projekty realizované rezortom vnútra za ostatných desať rokov.
23. SaS: Sme v princípe za zoštíhlenie štátnej správy a redukciu úradov podľa pôvodného zámeru reformy ESO. Avšak, ESO v praxi úplne zlyhalo a dnes máme o 13 tisíc zamestnancov verejnej správy naviac oproti počiatočnému stavu - roku 2012. Redukcia úradov prebehla len na papieri. Dosiahnuté úspory sú vykazované len fiktívne, v praxi sa náklady štátnej a verejnej správy ako celku zvýšili.
Preto sme za audit súčasného stavu a následné skutočné zoštíhlenie.

Beata
Balogová
