SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Koľko utečencov by Slovensko dokázalo integrovať?
1. TIP: Sme proti trvalému usídľovaniu utečencov na Slovensku.
2. Strana moderného Slovenska: Dokázalo by integrovať desiatky tisíc, ale ani oni sem nechcú ísť a utečencov treba riešiť v mieste ich pôvodu.
3. OĽaNO-Nova: Keďže Slovensko nedokáže stáročia integrovať našich Rómov, najprv by sme si mali zodpovedať otázku, čo to znamená po slovensky "integrovať". Ak to znamená život v osade, tak takto akožeintegrovať dokážeme koľkokoľvek ľudí. Reálne integrovať dokážeme pár stoviek.
Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Toľko koľko bude mať záujem žiť na Slovensku podľa našich pravidiel a západného spôsobu života. Zavádzať na Slovensku multikulturalizmus je nesprávna a neživotaschopná predstava. Slovensko zároveň musí byť pripravené a ochotné pomôcť tým, ktorí pomoc v núdzi potrebujú.
5. Šanca: Odkiaľ? S akou minulosťou? Napríklad z bývalej Juhoslávie alebo Ukrajiny bez problémov aj niekoľko desiatok tisíc. Treba hovoriť o konkrétnych prípadoch.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Sme proti prijímaniu ekonomických imigrantov na Slovensku. Slovensko nie je cieľová stanica ani pre vojnou ohrozených utečencov. Tým by sme však poskytli dočasnú ochranu.
7. Strana Zelených Slovenska: V rozsahu voľných kapacít azylových táborov.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: Žiaden ilegálny utečenec nemá právo na pobyt v Slovenskej republike. V prvom rade je potrebné integrovať vlastných ľudí a zabezpečiť im plnú zamestnanosť.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Nula. Otázka nestojí tak či chceme utečencov. Otázkou je či chceme odstrániť príčiny utečenectva – kapitalizmus a imperializmus. My chceme. Nie sme proti utečencom. Sme za spojenectvo nás a utečencov proti kapitalizmu a imperializmu.
11. Most-Híd: Som presvedčený o tom, že naša spoločnosť dokáže byť solidárna a prijať ľudí, ktorí sú v ohrození života a potrebujú našu pomoc. Slovensko dokáže prijať viac utečencov ako doteraz prijalo a ako to tvrdí súčasná vláda. Máme prísny azylový systém, nemáme sa čoho báť. Je samozrejmé, že títo ľudia by mali prijať a dodržiavať pravidlá, ktoré tu platia.
12. SNS: Slovensko ukazuje, že prirodzene dokáže integrovať niekoľko desiatok ľudí a pravidelne na svojom území. Ale určite nemôže súhlasiť s umelým prísunom utečencov.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Samotní utečenci o Slovensko nemajú záujem a asimilovať nikoho nechceme.
14. KSS: Na toto je potrebná seriózna štúdia odborníkov, vývody a odporúčania z nej. Nie „strieľanie od pasu“, aby sa mali média „čím zaoberať“. Problém utečencov je druhotný, je následkom niečoho. Bavme sa o príčinách tohto problému. Pomenujem vinníkov a dôvody pre ktoré to vykonali a prinúťme ich (celé medzinárodné spoločenstvo) aby riešil obnovu zničených krajín tých ľudí s ktorých sa stali utečenci. Nezahmlievajme celú problematiku a vezmime USA a ich európskych spojencov na zodpovednosť.
15. SDKÚ: Na Slovensku sú firmy, ktoré by potrebovali zamestnancov a naši občania o tú prácu nemajú záujem. Takže v spolupráci so zamestnávateľmi vybrať tých, ktorí tu chcú pracovať, nie tých, ktorí chcú dostať všetko zadarmo.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: V prvom rade by mala vláda viesť aktívny dialóg s cirkvami a s tretím sektorom, aby sme poznali naše kapacity na dobrovoľnej báze. Nemali by sme prijímať ekonomických migrantov, ale ľudí skutočne ohrozených na živote, ako bol prípad kresťanských rodín, ktoré sú dnes v Humennom.
18. SKOK: Jediný skutočný spôsob, ako riešiť súčasnú krízu, je vytvoriť dostatočné podmienky pre to, aby ľudia z vojnou postihnutých krajín neboli nútení utekať. Ochrana hraníc je nevyhnutná, ale samotné ploty nás neochránia. Toto je dôležitejšia otázka ako to, koľko ľudí by sme dokázali integrovať, ak by vôbec mali záujem k nám prísť.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: V malých počtoch a s dôrazom na ucelené rodiny určite viac, ako niekoľko desiatok. Masový príliv však zvyšuje bezpečnostné riziká, preto trváme na tom, aby štát mal kontrolu nad svojou azylovou politikou.
21. SMK: To závisí od toho, či daní utečenci uznávajú hodnoty našej civilizácie, čiže židovsko-kresťanskú tradíciu obohatenú hodnotami osvietenstva. Skúsenosti západoeurópskych krajín ukazujú, že za relatívne krátky čas sa dá integrovať aj väčší počet imigrantov, ak majú podobné civilizačné pozadie, ako domáci. Masy imigrantov a utečencov s odlišným civilizačným pozadím majú sklon k vytváraniu paralelnej spoločnosti, v ktorej sa často uplatňujú hodnoty priam odporujúce hodnotám domáceho obyvateľstva.
22. Priama demokracia: Integrovanie “utečencov” pre Slovensko nie je cieľom, ale nechcenou nutnosťou. Ak má ísť o čísla, potom iba toľko, koľko ich sem pustí azylový zákon. To nie sú veľké čísla. Zabezpečením plnej zamestnanosti pre občanov SR, by strach ľudí z prisťahovalectva, bol určite menší. Slovenský premiér si z tejto agendy strachu, urobil nástroj na ovládanie ľudí.
23. SaS: 3 – 5 tisíc, ale takých, ktorí splnia nárok na azyl a zároveň si Slovensko vyberú ako svoju cieľovú krajinu. Utečencov, ktoré by boli Slovensku nanútené cez mechanizmus povinných kvót, kontingentov alebo cez nejaký iný podobný mechanizmus, odmietame.

Beata
Balogová
