SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Stiahli by ste slovenskú žalobu k Súdnemu dvoru EÚ proti prerozdeľovaniu utečencov na základe povinných kvót?
1. TIP: Nie, žaloba je legitímny nástroj v súlade s medzinárodnými dohodami a Slovensko má právo brániť svoj názor.
2. Strana moderného Slovenska: Už keď je podaná, nie.
3. OĽaNO-Nova: Ustanovenia Lisabonskej zmluvy, ktorú pán Fico podpísal v roku 2007 sú úplne jasné, a preto je táto žaloba zrejme vopred prehraná. O tom, že kvóty nie sú riešením a nefungujú, dnes už nie sú žiadne pochybnosti. Sme za to, že štáty EÚ musia nájsť také riešenia, ktoré by boli dlhodobo udržateľné.
Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Snažili by sme sa mimosúdnu dohodu, ktorá by znamenala dohodu o neakceptáciu povinných kvót a zároveň pomoc Európskym krajinám s výkonom azylovej procedúry, ktorú kapacitne najviac zaťažené krajiny nezvládajú, aby sa vyriešil problém s neregistrovanými, nelegálnymi migrantami, ktorí už v Európe sú. Najprv však treba zabezpečiť vonkajšie EÚ hranice pred takouto migráciou a upraviť legislative.
5. Šanca: Áno. Je to Ficov predvolebný ťah, ktorý môže mať pre nás vážne dôsledky. Sme presvedčení, že akákoľvek vláda, ktorá vzíde z volieb, túto žalobu stiahne ešte pred tým, ako sa Slovensko stane predsedníckou krajinou EÚ. Len debil si môže myslieť, že sa dá predsedať inštitúcii, s ktorou sa súdite.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Nie. Podanie žaloby podporujeme a pokračovali by sme v konaní pred súdnym dvorom EÚ.
7. Strana Zelených Slovenska: Myslíme si, že žaloba nemala žiaden význam.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: V prípade neúspechu tejto populistickej žaloby súčasnej vládnej strany pred Európskym súdnym dvorom a vynucovaniu povinných kvót zo strany Bruselu bude koalícia Spoločne za Slovensko iniciovať referendum o vystúpení z Európskej únie.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Nestiahli. Zažalovali by sme ešte aj EÚ, NATO, OECD, MMF, Svetovú banku a podobných sluhov oligarchie a nadnárodných korporácií.
11. Most-Híd: Áno. Táto žaloba nijako problém nerieši, keďže nemá odkladný účinok a zbytočne oslabuje pozíciu Slovenska v očiach partnerov. Namiesto toho by som svoju energiu venoval hľadaniu riešenia problému na európskej úrovni, keďže to je jediná skutočná cesta, ako riešiť problém migrácie a vyhnúť sa tomu, aby prišlo k zatvoreniu hraníc a teda koncu Schengenu.
12. SNS: Nie. Slovenská republika je zvrchovaný štát. O tom, či a komu poskytneme pomoc majú právo rozhodovať len naše inštitúcie.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Je to vopred prehraný spor, najmä vzhľadom na skôr podpísanú Lisabonskú zmluvu, tými, ktorí sa dnes idú súdiť , preto by sme túto žalobu stiahli.
14. KSS: Určite nie.
15. SDKÚ: Áno. Slovensko nemôže žalovať Slovensko. My sme spoluzodpovední za Európu.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Vládna žaloba je politikárčením Smeru pred voľbami. Člen vlády ju nazval dubióznou, teda nemá šancu na úspech. Ak ísť do sporu s EÚ pre oprávnený záujem SR, dokonca aj súdnou cestou, tak s cieľom zastavenia výstavby plynovodu Nordstream 2. Ten totiž poškodí hospodárske a finančné záujmy Slovenska veľmi podstatne.
18. SKOK: Keď už raz žaloba bola podaná a podporená viacerými krajinami, je rozumnejšie počkať na rozhodnutie súdu. Slovensko podľa expertov nemá veľkú šancu na víťazstvo. Dovtedy je dôležité vykonávať dobrovoľné kroky na pomoc ľuďom, ktorí preukázateľne utekajú pred vojnou – ako bolo napríklad prijatie 150 kresťanských utečencov z Iraku. Sústrediť sa treba na pomoc ženám a deťom.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Nie, kontinuita v krokoch štátu smerom k zahraničiu je dôležitá vec. Ten proces beží, necháme ho dobehnúť do konca.
21. SMK: Nie. Súdy sú na to, aby dávali právne opodstatnené odpovede na sporné otázky. Ak rozhodnutie o prerozdeľovaní utečencov nie je protiprávne, teda žaloba je neopodstatnená, Súdny dvor EÚ aj tak rozhodne podľa toho. Nemyslím si, že by bolo záujmom zástancov povinných kvót znemožniť toto súdne konanie. Vytvárali by tým dojem, že spornú právnu otázku chcú vyriešiť politickým nátlakom.
22. Priama demokracia: Áno, nemalo sa to stať! Do Maďarska sme napríklad mali poslať reálnu pomoc, nie zopár policajtov, pretože robia aj za nás. Kroky slovenského premiéra vyvolávajú vo svete obraz nenávistného a xenofóbneho národa, čo nezodpovedá našej histórii.
23. SaS: Nie, Slovensko má právo pri splnení podmienok súdiť sa.

Beata
Balogová
