SME položilo stranám uchádzajúcim sa o hlasy v parlamentných voľbách 2016 konkrétne otázky o tom, ako by riadili krajinu. Pozrite si, ako strany odpovedali na otázku:
Ani po rokoch sa nepodarilo získať kompletný súpis majetku cirkvi, čím sa blokuje prípadná zmena modelu financovania cirkvi - kto podľa Vás zlyhal?
1. TIP: Súpis majetku neblokuje model financovania cirkvi. Blokuje to nedostatočná odvaha politikov túto tému otvoriť a presadiť zmenu.
2. Strana moderného Slovenska: Zlyhal štát , aj cirkev.
3. OĽaNO-Nova: Veľká časť majetku cirkví sú národné kultúrne pamiatky, ide teda o kultúrne bohatstvo celej krajiny bez ohľadu na vierovyznanie. Zmeniť model financovania cirkví nie je prioritou nášho hnutia, ale nebránime sa vecnej diskusii na túto tému. Väčšia nezávislosť od štátu by mohla cirkvám len prospieť. Vyžadovať od cirkví súpis nehnuteľného majetku je od štátu rovnako hlúpe, ako keď od ľudí jeden úrad vyžaduje potvrdenie, ktorým disponuje iný úrad.
4. Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník: Zrejme všetci zúčastnení. Cirkvi aj štát. Veď máme kataster, pri skutočnom záujme takýto súpis nemôže byť problém.
5. Šanca: Jednoznačne štát, resp. politici. Štát má v rukách všetky možnosti na to, aby takéto veci v spolupráci s cirkvami zrealizoval, ak je na to politická vôľa.
6. Sme rodina - Boris Kollár: Zmena modelu financovania cirkví nezávisí od súpisu majetku, ale od vôle zúčastnených strán. Zatiaľ na takýto krok nevidíme vôľu ani na jednej strane.
7. Strana Zelených Slovenska: Cirkev, pretože nedokázala poskytnúť pasportizáciu majetku.
8. Koalícia Spoločne za Slovensko: V tomto smere zlyhal iba ten, kto chcel zmeniť model financovania cirkví.
9. Maďarská kresťanskodemokratická aliancia: Neodpovedala
10. VZDOR - strana práce: Cirkev aj štát. Cirkev nemá mať majetky. Má byť financovaná zo štátneho rozpočtu, aby nebohatla na úkor spoločnosti a bola kontrolovaná štátom. Cirkev má ekonomicky a právne plne podliehať štátu. Musia pre ňu platiť také isté zákony ako pre všetkých občanov.
11. Most-Híd: Strana Most-Híd je za zmenu modelu financovania cirkví, ktorý je dnes prežitkom ešte z čias socializmu. Nemyslím si, že práve toto je dôvodom, že sa tento model doteraz nezmenil. Je potrebné hľadať také riešenie, na ktorom sa budú schopné dohodnúť všetky registrované cirkvi a štát.
12. SNS: SNS je za otvorený dialóg s cirkvou, podľa predbežných informácií cirkev nemá problém s odlukou od štátu. Otázka však musí byť konzultovaná, musí ísť o zodpovedný dialóg a musí ísť v dohode o vzájomný kompromis štátu a cirkvi. Jednou z možností financovania v prípade odluky môže byť napr. i cirkevná daň. Bez dostatočných informácii je otázka, kto zlyhal, akademická, nakoľko nedisponujeme presnou informáciou ministerstva kultúry v akom štádiu sú rokovania o modeli financovania cirkví, či ministerstvo kultúry nejaké modely financovania navrhlo.
13. Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia: Zlyhali všetci, ktorí za 26 rokov nedokázali dospieť k dohode, ktorá by dokázala uspokojiť obe strany.
14. KSS: Obe strany. Aj štát, aj cirkev. Nikomu sa do toho nechce.
15. SDKÚ: Blíži sa čas, kedy sami veriaci budú tlačiť na cirkvi aby boli nezávisle od štátu.
16. Smer: Neodpovedal
17. KDH: Minister kultúry a SMER-SD v roku 2013 túto tému otvorili, ale viac v tom odvtedy neurobili nič. Spôsob financovania cirkví závisí od dohody medzi predstaviteľmi cirkví na jednej strane a štátu na strane druhej. Vždy sme podporovali konštruktívny dialóg pri hľadaní iného modelu financovania, preto budeme aj v najbližšom období takémuto dialógu a cieľu nápomocní.
18. SKOK: Nech žije cirkev, ale za svoje! Poslanci SKOK! ako prví v histórii predložili do parlamentu zákon o odluke cirkví od štátu. Žiadna iná strana, vrátane tých, čo sa označujú za liberálne, sa tejto téme v parlamente nevenuje. Pravda je, že cirkevné reštitúcie sú už ukončené, existuje o tom aj platné uznesenie NR SR. Jediné, čo chýba, je politická vôľa – za náš zákon o odluke cirkví hlasovalo len 16 zo 150 poslancov NR SR. O to je dôležitejšie, aby bol SKOK! po voľbách v parlamente ako jediná strana, ktorá za odluku dokáže účinne bojovať.
19. Ľudová strana - Naše Slovensko: Neodpovedala
20. Sieť: Štát, ktorý niečo chce dosiahnuť, na to musí nájsť nástroje, takže zodpovednosť smeruje aj do jeho radov.
21. SMK: Kde je vôla, tam je cesta. Štát cez svoje katastrálne a iné úrady disponuje všetkými potrebnými údajmi k vyhotoveniu tohto súpisu. Tá vôľa ale asi zlyhala, prvotne na strane štátu.
22. Priama demokracia: Prípadná zmena modelu financovania cirkví, nemusí byť viazaná na súpis ich majetku, lebo to nie je podstatné. Neuznávame Vatikánsku zmluvu. Ak však neústavne financujeme politické strany, prečo by sme nemali ústavne financovať cirkvi. Podľa nášho daňového modelu, garantujeme zdanenie cirkevných peňazí, vrátane tých zo zvončekov.
23. SaS: Zmena financovania cirkví nie je blokovaná primárne nedostatočným prehľadom o ich majetku. Odluka cirkví od štátu je komplexným problémom a financovanie je len jeho malou časťou. Cirkevné reštitúcie neprebehli úplne a zrejme sú tu obavy, že ak by na verejnosť prenikli detaily, cirkvi by začali žiadať ich ukončenie. Problémom sú tiež zmluvy s Vatikánom, ktoré Slovensko neúmerne zaťažujú a katolíckej cirkvi dávajú neštandardne veľa kompetencií a práv. Poctivá odluka musí najprv riešiť otázky právnych vzťahov a nového vzájomného postavenia cirkví a štátu, až potom sa zaoberať financovaním.

Beata
Balogová
