BRATISLAVA. Riziko teroristického útoku na Slovensku, ktorým vláda často odôvodňuje svoj odpor k utečencom, je vylúčené alebo málo pravdepodobné, myslí si väčšina opýtaných ľudé. S postojom vlády k utečeneckej kríze a jej "protiteroristickým balíčkom", však napriek tomu súhlasia.
Týka sa to aj pravicových voličov či vysokoškolsky vzdelaných ľudí, zistil prieskum agentúry Focus pre SME.
Teroristický útok považuje za nepravdepodobný 62 percent respondentov, myslí si to aj 59 percent sympatizantov Smeru. Z hrozby terorizmu urobil Smer domácu politickú tému na jeseň po útokoch v Paríži. Premiér Robert Fico začal zdôrazňovať, že medzi utečencami, ktorí prichádzajú do Európy sú aj teroristi.
Utečeneckú krízu a hrozbu teroristických útokov treba rozlišovať, hovorí Martin Slosiarik z Focusu. "Spojenie bolo účelové a do budúcnosti môže brániť hľadaniu a presadzovaniu konkrétnych riešení situácie utečencov," hovorí.
Vyššie preferencie Smeru, ktoré strana dosahovala po vypuknutí krízy aj potom, ako prijala údajné protiteroristické opatrenia, zdôvodňuje v prvom rade obavou ľudí z príchodu utečencov, ktorých si spájajú so stratou práce či sociálnych dávok a nie strachom z teroristov. Riziko útoku je pre väčšinu vzdialené, no čím bližšie k Slovensku by k nemu došlo, tým väčšie budú aj obavy.
Viaceré štúdie vyhodnocujú bezpečnostné riziko na Slovensku ako veľmi nízke, ale strach z možného útoku má takmer tretina opýtaných. "To nie je málo," upozorňuje Slosiarik. Najviac je ich medzi ľuďmi so základným vzdelaním či dôchodcami. Väčšina obyvateľov však podľa neho vníma tému cez médiá, ktoré ich názory ovplyvňujú.

Šikanovania sa neobávajú
S posilnením právomocí polície či tajných služieb, ktoré Smer presadil po novembrových útokoch v Paríži, a zvyšovaním počtov policajtov, súhlasí väčšina opýtaných.
Pri väčších právomociach bezpečnostných zložiek prevažuje súhlas nad nesúhlasom o 29 percent, pri zvyšovaní počtov policajtov je rozdiel 12 percent.