BRATISLAVA. Ľudovít Kaník v pondelok večer v predvolebnej debate lídrov strán na Jednotke RTVS oznámil, že odstupuje z volebného boja. Vo voľbách tak jeho strana Demokrati Slovenska Ľudo Kaník kandidovať nebude.
Kaník odišiel z SDKÚ ako jeden z posledných bývalých poslancov len tesne pred odovzdávaním kandidátok a narýchlo založil svoju novú stranu. Do volieb nakoniec nepôjde s tým, že nechce pravicu ešte viac rozdeľovať.

Podobné rozhodnutie už urobili
Strana pod vedením Ľudovíta Kaníka už podobné rozhodnutie v minulosti urobila. Demokratická strana v roku 2002 odstúpila z parlamentných volieb v prospech SDKÚ Mikuláša Dzurindu.
"Slovenská demokratická a kresťanská únia (SDKÚ) poskytne Demokratickej strane pätinu štátneho príspevku, ktorý pravdepodobne získa na úhradu volebných výdavkov za parlamentné voľby. Zaviazala sa k tomu v zmluve o spolupráci medzi SDKÚ a DS, podpísanej predsedami oboch subjektov Mikulášom Dzurindom a Ľudovítom Kaníkom v sobotu 14. septembra. Pätina príspevku má slúžiť občianskym demokratom ako úhrada výdavkov na volebnú kampaň a SDKÚ ju má zaplatiť do 15 dní od prijatia príspevku," napísala agentúra TASR 16. septembra 2002.
Táto dohoda medzi Demokratickou stranou a SDKÚ bola začiatkom procesu, ktorý nakoniec viedol k ich fúzii a vzniku SDKÚ-DS, napísal webový portál TASR teraz.sk.
Podporia SaS
Svojim voličom 5. marca odporúčajú voliť stranu Sloboda a Solidarita (SaS). „Ich program sa najviac prekrýva s naším, považujeme ho za najlepší, podobne ako mnohí odborníci. Strana SaS nemá žiadne nejasnosti okolo svojho financovania, nestoja za ňou žiadni oligarchovia. Podporou tejto strany chceme mobilizovať našich voličov, nerozhodnutých voličov a ďalších, že má zmysel ísť do volieb a podporiť stredopravé sily, aby sme zabránili ďalšej vláde Smeru,“ povedal v utorok novinárom predseda Demokratov Slovenska Ľudovít Kaník.
Odporučením voliť SaS svojim voličom chce Kaník zrýchliť volebný finiš liberálov, aby získali viac hlasov, a to aj preto, keďže SaS je pravicová strana, ktorá sa po voľbách odmieta spojiť so Smerom Roberta Fica.
Kaník nemá s predsedom SaS Richardom Sulíkom žiadnu dohodu o prípadných postoch po voľbách, respektíve o akomkoľvek finančnom dorovnaní za volebný výsledok. „Veríme v dobrú a otvorenú odbornú a politickú spoluprácu v ďalšom období,“ povedal Kaník.
Presadzovanie nových spôsobov
Po marcových parlamentných voľbách chcú Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník pokračovať v budovaní straníckych štruktúr, čo najskôr po voľbách plánujú zvolať stranícky snem a zúčastniť sa na komunálnych a ďalších voľbách.
Kaník chce so svojou stranou pokračovať v stmeľovaní pravice a presadzovaní nových spôsobov riešenia starých problémov.
Predseda Demokratov Slovenska pripomenul, že strana vznikla tesne pred voľbami ako subjekt, ktorý reaguje na nezdravý a negatívny vývoj na stredopravej scéne. „Vedeli sme, že sa na poslednú chvíľu pokúšame o nemožné,“ dodal Kaník.
Pretože strana by sa do parlamentu nedostala, chcú zabrániť prepadu hlasov, ktoré môžu ohroziť výsledok stredopravých síl a pomôcť Smeru. Preto Demokrati Slovenska odstupujú z volieb a vzdávajú sa hlasov v prospech SaS.

Beata
Balogová
