BRATISLAVA. Vlaňajšie rozsadenie senátu exšéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina bolo v poriadku, potvrdil Ústavný súd SR. Minulý týždeň odmietol sťažnosti Harabina a ďalšieho člena zrušeného senátu, sudcu Viliama Dohňanského, ktoré podali ešte vlani v októbri.
Zmenu v rozvrhu práce navrhla šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová. Harabin to označil za trestanie jeho právneho názoru.
Harabin aj Dohňanský vo svojich sťažnostiach namietali, že boli porušené ich základné práva vyplývajúce z ústavy či medzinárodných dohovorov. Zároveň malo byť podľa nich porušené základné právo na dobrú správu veci verejných.
Tretí senát ústavného súdu tieto námietky odmietol. Harabin to označil za vytvorenie priestoru na vstup politiky do rozhodovania súdov.
"Som rád, že Ústavný súd rozhodol pomerne rýchlo, čím mi umožnil obrátiť sa na štrasburský súd. Tam sa už slovenský Ústavný súd na základe mojich sťažnosti červenal," povedal. Dodal, že neráta s tým, že bude úspešný na akomkoľvek slovenskom súde či štátnom orgáne. "Verejná moc a justícia sú plne v područí politikov," dodal.

Rozpustenie Harabinovho senátu znamenalo presadenie všetkých jeho troch členov do iných senátov. Harabin sa od septembra dostal nakrátko do senátu zloženého zo svojich najväčších odporcov, Juraja Klimenta a Petra Szaba.
Podľa nového rozvrhu práce platného od januára mu však Švecová vrátila senát. Od nového roka pracuje spolu s Martinom Piovartsym a Pavlom Farkašom, pričom každý z nich je v pozícii predsedu.
Dohňanský sa kvôli zrušeniu Harabinovho senátu obrátil nielen na Ústavný súd SR, ale aj Súdnu radu. Žiadal o odvolanie Švecovej z funkcie sudcu, a to za jej postup pri rozpúšťaní senátu tiež za údajné zneužitie jej funkcie.
Podobne ako pri Ústavnom súde SR, Dohňanský nepochodil ani v tomto prípade. Súdna rada dôvody na podanie návrhu voči Švecovej nenašla.

Beata
Balogová
