BRATISLAVA. Každý rok im zaplatíme 12,8 milióna eur, aby dobre hospodárili so štátnymi 16 miliardami. Poslanci v parlamente určujú pravidlá hry a rozdeľujú peniaze v štátnom rozpočte.
Aké sú ich právomoci? Majú šancu naplniť predvolebné sľuby?
„Viac výhod pre východ“ sľuboval pred minulými voľbami na bilbordoch jeden z kandidátov z východného Slovenska. Nakoniec sa do parlamentu nedostal. Keby sa mu to podarilo, svoj predvolebný sľub by sa mu aj tak splniť nepodarilo.
Koľko stoja a čo robia poslanci
Koľko stojí jeden poslanec
- plat poslanca z Bratislavy je 3346 eur
- plat mimobratislavského poslanca je 3576 eur
- predseda parlamentu k tomu dostáva 498 eur
- podpredseda parlamentu má príplatok 332 eur
- príplatok predsedu výboru je 166 eur
- príplatok podpredsedu výboru 83 eur
Koľko stoja poslanci
- ich platy a výhody stoja ročne okolo 12,8 milióna eur
- ročný rozpočet Národnej rady je 32,4 milióna eur
Čo robia poslanci parlamentu
- navrhujú a prijímajú zákony
- schvaľujú štátny rozpočet
- schvaľujú programové vyhlásenie vlády
- vyjadrujú dôveru vláde, čím ju potvrdzujú vo funkcii
- odvolávajú ministrov
- zriaďujú a rušia ministerstvá a úrady
- v rámci interpelácií kladú otázky ministrom
- môžu žiadať informácie od štátnych orgánov
- rokujú o návrhu na vyhlásenie referenda
Volia
- predsedu a podpredsedov Národnej rady SR
- kandidátov na sudcov Ústavného súdu
- generálneho prokurátora
- predsedu Najvyššieho kontrolného úradu
- predsedu Úradu pre verejné obstarávanie
- riaditeľa Národného bezpečnostného úradu
- ombudsmana
Poslanci na regióny takýto vplyv nemajú. „Sľub, že kandidát vybojuje niečo pre svoj región, je kompetenčný nezmysel,“ upozornil spolupracovník Transparency International Slovensko Vladimír Pirošík.
Lobing pre regióny
Poslanci pôsobia na celoštátnej úrovni. Navrhujú a schvaľujú zákony, ktoré platia plošne, pre celé Slovensko. „Ťažko si predstaviť zákon, ktorý by bol v prospech konkrétneho regiónu,“ spresnil Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Zabezpečiť peniaze pre konkrétny región môže poslanec národnej rady len sprostredkovane a neoficiálne. „Na základe individuálneho lobingu alebo politických dohôd,“ spresnil Pirošík.
Pri schvaľovaní rezervy predsedu vlády môže napríklad poslanec navrhnúť zvýšenie rezervy predsedu vlády. „Na základe politickej dohody potom v nasledujúcom roku teoreticky môže získať dotáciu pre svoje mesto alebo región,“ dodal.
Úspešný pri získavaní dotácie pre obec Stará Bystrica je napríklad poslanec za Smer a jej starosta Ján Podmanický. Počas vlády Smeru dostáva peniaze z rezervy skoro každý rok. Za osem rokov vlády Smeru to bolo takmer 60-tisíc eur. K tomu 347-tisíc pre Mikroregión Stará Bystrica na cyklotrasu. Podmanický však spĺňa aj ďalšiu podmienku – v parlamente sedí za vládny Smer.
Investora poslanci nedotiahnu
V moci poslancov nie je ani to, aby pomohli svojmu regiónu napríklad prilákaním investora, ktorý dá prácu stovkám ľudí. „Reálne rokovania s investormi vedie vláda, ktorá rozhoduje aj o podnikateľských stimuloch a investíciách,“ vysvetlil Košťál.
Tak to bolo napríklad aj v prípade britskej automobilky Jaguar Land Rover, ktorá má otvoriť závod pri Nitre. Tajné rokovania za Slovensko viedol premiér Robert Fico.
Poslanci zohrali v celej veci jedinú úlohu – odhlasovali zmenu v zákone o významných investíciách, aby mohol britský investor v indickom vlastníctve pohodlnejšie získať pozemky, na ktorých závod postaví.
Poslanci majú v rukách iné tromfy. Predkladaním a prijímaním zákonov nastavujú pravidlá hry. Odsúhlasujú aj štátny rozpočet, v rámci ktorého rozhodujú o rozdelení peňazí medzi rezorty. „Systém ale nefunguje tak, že v štátnom rozpočte schválime peniaze povedzme pre okres Veľký Krtíš,“ spresnil Pirošík.
Na to, s akým balíkom peňazí bude hospodáriť štát, má národná rada zásadný vplyv. „Schvaľuje kľúčové veci – zdanenie, bankové odvody, odvody regulovaných subjektov,“ vysvetlil analytik INESS Radovan Ďurana. Ústava totiž zakazuje, aby sa daňové záležitosti riešili v referende.
Kontrola svojich
Dôležitou funkciou zákonodarcov je kontrolovať ministrov a úrady. „Keď ministri alebo úrady urobia chybu, poslanci by to mali vyšetriť,“ upozornil Košťál.
Ak vládu zostavuje jedna strana, ktorá má väčšinu poslancov v parlamente, ako to bolo v tomto volebnom období, kontrolná funkcia zlyháva. Keď sa aj objavili podozrenia, že ministri za Smer urobili chybu, poslanci vládnej strany, ktorých bola väčšina, ich podržali.
Napríklad ministra životného prostredia Pavla Žigu v kauze kompy za 25 miliónov eur, ktorú štátny podnik podľa opozície získal v zmanipulovanej verejnej súťaži. „Keď je vo vláde viac strán, kontrolné mechanizmy fungujú lepšie, pretože vládne strany sa vzájomne kontrolujú,“ dodal Košťál.

Beata
Balogová
