BRATISLAVA. Väčšina politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich parlamentných voľbách nerieši vo svojich programoch potravinovú bezpečnosť, ekologické poľnohospodárstvo či adaptáciu na klimatické zmeny.
Konštatovala to environmentálna organizácia Greenpeace Slovensko, ktorá analyzovala jednotlivé volebné programy a strany oslovila aj s dotazníkom.
Regulácia nebezpečných pesticídov
Ako informovala Katarína Nikodemová z organizácie, v programoch hľadali najmä opatrenia na riešenie dvoch kľúčových environmentálnych výziev, a to ekologickej budúcnosti potravinového systému a dôsledkov klimatickej zmeny.
Greenpeace Slovensko tiež zisťoval vôľu politických subjektov riešiť reguláciu nebezpečných pesticídov. Kandidáti síce podľa Nikodemovej odpovedali, že ide o dôležité témy, v ich volebných programoch by však voliči konkrétne opatrenia hľadali len ťažko.
„Vítame, že väčšina programov rieši problematiku potravinovej sebestačnosti, podporu malých fariem alebo rozvoj vidieka. Čo však hodnotíme veľmi negatívne, sú chýbajúce konkrétne opatrenia ako prepojiť potravinovú bezpečnosť s adaptáciou na klimatickú zmenu či ako zabezpečiť trvalo udržateľné a ekologické poľnohospodárstvo. Najbližšie sa k tejto ambícii priblížili programy strán Most-Híd, SMK a Sieť,“ uviedla Nikodemová.
Aj napriek tomu, že sa väčšina politických strán (všetky okrem Smeru-SD) vyjadrila, že prepracuje Národný akčný plán na dosiahnutie udržateľného používania pesticídov tak, aby spĺňal požiadavky EÚ, žiadna z nich to nemá priamo v programe.
SaS by zóny nepodporila
Zóny bez pesticídov by s menšími či väčšími výhradami podporili všetky strany okrem SaS, ktorá plošné jednorazové zákazy nepovažuje za systémové riešenie.
Sklamaním je podľa Nikodemovej aj to, že analyzované politické programy nespomínajú explicitne opatrenia na zmierňovanie dôsledkov klimatickej zmeny. S termínom klimatická zmena pracujú priamo vo svojich programoch iba strany SaS a Most-Híd.
„Minulý rok bol opäť najteplejším rokom v histórii meraní. Klimatická zmena je vážny problém – extrémne výkyvy počasia, problémy s potravinovou bezpečnosťou, ale aj svetová migrácia v dôsledku klimatických zmien zasiahnu naozaj všetkých obyvateľov tejto planéty, a teda aj Slovákov. Voliči by preto mali dostať informácie, ako ich budú jednotlivé strany pred týmto následkom chrániť,“ dodala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.