SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Matovič zaútočil na Fica, ten vytiahol Pentliarika (minúta po minúte)

Predvolebná kampaň sa končí. Aliancia Fair-play vyzýva verejnosť na kontrolu víťazov volieb.

Posledná predvolebná debata lídrov politických strán. (Zdroj: RTVS)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA. V stredu vyvrcholila kampaň pred sobotňajšími parlamentnými voľbami. Strany, ale aj aktivisti zverejnili svoje posledné výzvy a snažia sa na poslednú chvíľu mobilizovať voličov. 

Vládny Smer aj strana Sieť mali v Bratislave posledné mítingy, večer sa voličom prihovoril prezident Andrej Kiska. RTVS vysielala aj poslednú predvolebnú debatu.

Prečítajte si tiež: Päť nudných bavičov a angažovaný divák Čítajte 


Dianie v posledný deň kampane sme sledovali minútu po minúte:

21:52 Debata na Jednotke RTVS sa skončila, vo štvrtok o 7:00 sa začína moratórium a predvolebná kampaň sa prakticky končí. Minútu po minúte zloženú z udalostí dnešného dňa sme ukončili.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

21:50 Debata na Jednotke RTVS: Politici dostali posledných 30 sekúnd. Matovič vyzval ľudí voliť a vraví, že zo Slovenska si môžeme urobiť krásny štát z ktorého ľudia nemusia utekať. Bugár vraví, že vo voľbách sa rozhodne či Slovensko bude právny štát, či bude smerovať do stredu Európy a cieľom Mostu je podľa neho stabilná stredopravá vláda.

Danko ďakuje za dôveru, znie akoby svoj text čítal. Hovorí, že ľudia si zaslúžia silný štát. Procházka vraví, že občania majú vlastnú hlavu a že je presvedčený, že Slovensko má najlepšie roky pred sebou. Fico opäť opakuje, že slovenskej ekonomike sa výnimočne darí, že sa aj ďalej chce sústrediť na nové pracovné miesta  a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. „Nato ale potrebujeme stabilnú vládu."

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Čo delí odborníkov od cynických konzumentov moci Čítajte 

21:46 Debata na Jednotke RTVS: Témou je migračná kríza. Bugár chce ostať v jadre Európy, ale tvrdí, že je dôležité, aby Európa vracala ekonomických migrantov. Nechce diktát povinných kvót, žalobu by ale stiahol. Nie je dôležité aký limit na prijatých migrantov si Slovensko stanoví, ale že o tom rozhodne samo, povedal Bugár.

Fico vraví, že dnešnou návštevou Macedónska nezneužíval migračnú tému na predvolebnú kampaň, lebo tam bol aj Donald Tusk. Zopakoval, že nechce ucelené moslimské komunity a na žalobe trvať bude. Danko povedal, že SNS je prísne proti kvótam ale aj proti tomu, aby sa téma zneužívala.

Matovič ubezpečuje ľudí, že opozícia na Slovensko nechce navoziť tisíce migrantov. Debata ide do finále, politici majú len posledných pár sekúnd.

21:36 Debata na Jednotke RTVS: Procházka vraví, že so Smerom vládnuť nebude a chce sa pokúsiť vládnuť so stranami ochotnými ťahať za jedno lano. Fico znovu hovorí o stabilnej vláde. "Od roku 2002 ani jeden poslanec neodišiel z poslaneckého klubu Smeru," povedal. Nevylúčili sme nikoho ani nikoho vylučovať dopredu z rokovania o zložení vlády nebudeme.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

21:30 Debata na Jednotke RTVS: Poslanci majú už len posledné tri minúty, Matovič iba asi dve. Témou je teraz politika. "Poprosím vás o stručné odpovede nech nám to odsýpa" povedal Strižinec. Fico chce stabilnú vládu, ale hovorí, že ide do volieb s pokorou a už dostal v politike viaceré facky. Procházka povedal, že ak nedostanú silný mandát, tak zase bude vládnuť Smer a občania budú odchádzať do zahraničia.

Matovič reaguje, že ho mrzí, že Bugár neodmietol Fica vo vláde. Matovič použil graf vytvorený denníkom SME o tom, akú časť života človek prežije v zdraví. „S teroristami a zlodejmi sa nevyjednáva,“ povedal Matovič na otázku či pôjde rokovať so Smerom.

21:28 Debata na Jednotke RTVS: Fico hovorí, že jeho vláda prijala zákon o duálnom vzdelávaní, ktorý vedie žiakov do praxe. Matovič vraví, že každým rokom chce zvyšovať platy o desať percent po dobu štyroch rokov. „Najväčším problém školstva je korupcia,“ povedal.

21:14 Debata na Jednotke RTVS:  Procházka hovorí, že Smer v zdravotníctve ukázal, že to je maximum čo v zdravotníctve vie urobiť a je na ľuďoch, či to Smeru chcú opäť dovoliť. „Najväčší problém zdravotníctva je, že Smer dopustil, aby zdravotníctvo drancovala košická mafia na čele s donom Pavlom,“ povedal Igor Matovič. "Ak odsekneme hlavu chobotnici v zdravotníctve, získame miliardu eur", hovorí Matovič.

Bugár dodáva, že jeho strana nie je zástancom jednej zdravotnej poisťovne. Fico už nevydržal, na opozíciu vytiahol ich vládu v roku 2010 až 2012, vo vláde podľa neho vtedy sedel minister Pentliarik.

Bugár povedal, že človek musí byť štyri roky vo vláde, aby mohol niečo zmeniť. Fico podľa Matoviča dovolil, aby si Penta preliala 450 miliónov do schránkovej firmy na Cypre. To sú obyčajné klamstvá a výmysly, reagoval Fico. Po voľbách si chce s odborármi sadnúť za spoločný stôl.

21:10 Debata na Jednotke RTVS: Moderátor začal debatu o zdravotníctve. "Treba si uvedomiť, že v minulosti sa všetky lukratívne oblasti sprivatzovali a to je obrovský problém slovenského zdravotníctva," povedal Fico s tým, že Smer chcel zakázať zisk zdravotným poisťovniam.

Danko hovorí, že sme si v zdravotníctve pokazili to, čo sme u nás mali dobre vybudované. Danko hovorí, že peniaze v zdravotníctve sa strácajú. Upozornil, že veľa peňazí ide iba na mzdové náklady a nie je z čoho modernizovať nemocnice.  Nepáči sa mu, že VÚC prenajíma nemocnice súkromníkom.

"Na stav slovenského zdravotníctva začínajú ľudia doplácať vlastnými životmi," reaguje na tému zdravotníctvo Procházka.

21:04 Debata na Jednotke RTVS: „Pán premiér spáchal vlastizradu pri reprivatizácii SPP. Späť kúpil stratovú firmu,“ povedal Matovič. "Ak by bol dobrý hospodár, mohli sme to kúpiť späť. Svojim kamarátom dohadzuje biznis a učiteľom hovorí, že nemá peniaze", povedal Matovič.

Fico na emotívneho Matoviča reagoval pokojným vysvetľovaním, že sa mýli a situácia okolo SPP bola úplne inak. „Asi žijeme v inom svete, ale SPP bolo sprivatizované za
vlády Mikuláša Dzurindu a to kúpili Francúzi a Taliani. My s tým nemáme nič," povedal Fico. Matovič povedal, že mali predkupné právo. 

20:57 Debata na Jednotke RTVS:  Na Slovensku klesla nezamestnanosť najmenej za všetky vlády, tvrdí eurostat, hovorí Matovič. Premiér pracovné miesta nerobí, robí ich motivovaný podnikateľ, povedal Matovič  "Nie ujo z úradu vlády zvyšuje platy, ale podnikatelia," hovorí Matovič. "Chceme zvyšovať dane len firmám ako banky a monopoly," dodal Matovič.

"Rovná daň pre nás nie je alfa a omega," povedal Matovič. "Slovensko má jeden z najnižších dlhov v eurozóne, smerujeme k vyrovnanému štátnemu rozpočtu," reagoval Fico. Predseda Smeru sa dnes snaží reagovať veľmi pokojne, rozdiel medzi dnešným vystúpením a jeho agresívnymi tlačovkami je očividný.

20:49 Debata na Jednotke RTVS: Fico hovorí o tom, že krajina je lákadlom pre významné investície ako jaguár. Moderátor mu pripomína podobne oznámené investície v minulosti krátko pred voľbami z ktorých nič nebolo. 

Procházka znovu zopakoval, že za úver na kampaň ručí svojími pozemkami a budúcimi príjmami Siete. „Na úvod by stačilo, aby sa tu dalo dýchať,“ povedal Procházka k programovým riešeniam Siete. "Mám kamaráta, ktorý bol vynikajúci futbalista," začal Procházka. Moderátor mu do toho skočil, že on nechce počuť príbeh ale riešenia. Procházka vysvetľoval, prečo Sieť nie je za rovnú daň. Podľa neho riešenia, ktoré fungovali pred 15 rokmi už dnes fungovať nemusia.

Procházka chce zrušiť povinné preškoľovania vodičov a niektoré zdravotné pravidlá vo firmách. Pre viac pracovných miest chce Bugár zlepšiť podnikateľské prostredie aj prehľadnejšiu investičnú pomoc.

"Pán Bugár vy oslovujete aj regionálnych voličov..." hovorí moderátor. "Musím.." reaguje Bugár. 

20:37 Debata na Jednotke RTVS: Béla Bugár vysvetľuje, že Most-Híd je občianska strana, ktorá nie je strana jedného človeka. „Máme občanov rôznych národností a ukazujeme politikom, že sa to dá,“ povedal Bugár.

Líder OĽaNO Igor Matovič vidí symboliku v tom, že jeho strana má vo voľbách číslo tri a Rakúsko je od Bratislavy tri kilometre. "Smer je zlo," povedal Matovič. Líder OĽaNO-NOVA chce byť v koalícii aj napriek tomu, že presviedča voličov, aby nevolili niektoré opozičné strany. Bugár na jeho slová reaguje, že niektorí politici ani dva dni pred voľbami nevedia, kto je ich súper.

Danko v debate sedí so známej Merkelovej gestom. Matovič spochybnil Dankove tvrdenie, že kampaň SNS nestojí ani pol milióna eur 

20:26 Debata na Jednotke RTVS: Predseda strany Sieť dostáva otázku či vie garantovať, že mu dôležití ľudia zo strany neodídu. Procházka odpovedá, že do volieb idú ako jeden tím. „Sme jednotní, pevní, súdržní, nie sú náznaky, ktoré by opodstatňovali túto otázku,“ povedal Procházka.

Šéf SNS Danko sa občas bojí či súkromné spoločnosti nezačnú vlastniť aj parlament. Danko vysvetľuje prečo prijal na kandidátku človeka, ktorý má podľa fotiek kolujúcich na internete blízko k extrémizmu.

Povedal, že o jeho minulosti nevedel a hneď ako sa o tom dozvedel, ho stiahol. Pripustil, že tak môže spraviť aj v iných prípadoch. Jedným z nich je aj Vladimír Chovan.

Prečítajte si tiež: SNS politika so zdvihnutou pravicou vyhodila z kandidátky Čítajte 

20:26 Debata na Jednotke RTVS:  Posledná televízna debata lídrov politických strán na Jednotke RTVS sa začína. V reštaurácii UFO sú pred kamerami Róbert Fico za Smer, Radoslav Procházka za Sieť, Andrej Danko za SNS, Béla Bugár za Most - Híd a Igor Matovič za OĽaNO-NOVA.

Diskusia sa začína otázkou moderátora Martina Strižinca aká je programová priorita strany Smer v týchto voľbách. Hneď druhá otázka je provokatívnejšia. Moderátor sa pýta, prečo je Fico stále v politike, keď vravel že v roku 2014 už v politike nebude. "Myslel som si, že v roku 2014 už nebude záujem o moje služby, ale prišiel určitý záujem," povedal Fico. Fico povedal, že prišli predčasné voľby a ľudia so ho vyžiadali. Zároveň ubezpečil, že po voľbách zo Smeru neodíde. 

20:12 Míting Siete v Petržalke:  Na pódiu sa pripája Vladimír Bilčík, ktorý je v strane odborníkom na zahraničie. Za najväčšiu výzvu považuje to, aby "sa nám to cele nerozpadlo". Kľúčové preňho je udržať dobre vzťahy a v rámci predsedníctva udržať úniu jednotnú.

Opatovský sa Beblavého a Bilčíka snaží zapojiť do spevu. „Keď zaspíte s touto matrou na perách, pôjdete hore o tri percentá," presviedčal ich, no neuspel. Cséfalvayová sa na pódiu usádza po tom, čo Skrúcaný hovorí o hojnom zastúpení žien v prvej desiatke na kandidátke. "Bolo to dojímavé," povedala o spontánnej podpore jej študentov.

Opatovský spieva poslednú pesničku – Natália. Po nej si na pódium prisadne posledná vedúca tvár Siete. „Mrzí ma, že mladí ľudia necítia motiváciu sa vrátiť," povedala a zdôraznila, že školstvo je pre Siet prioritou. Dôkazom je podľa nej tieňový rozpočet, ktorý strana predstavila. "Aby sme to odľahčili, aj Robert Fico učil a ak by bol plat učiteľa vyšší, mohli sme dnes byt niekde inde," žartuje Beblavý.

Na záver je pripravené občerstvenie, teplý bufet a osobné debaty s kandidátmi strany vo voľbách.

19:52 Prezidentov príhovor v RTVS: „V parlamentných voľbách v sobotu to pre mnohých nebude jasná voľba. Ani nebudeme rozhodovať o svojich ideálnych predstavách. Budeme však rozhodovať a rozhodneme o tom, ako môže a ako bude vyzerať Slovensko o štyri roky, v roku 2020,“ povedal v predvolebnom príhovore prezident Andrej Kiska.

"Myslím si, že tento týždeň v sobotu pôjde vo viacerých ohľadoch o najdôležitejšie parlamentné voľby tohto desaťročia," pokračoval Kiska.

"Posledné mesiace a týždne tejto predvolebnej kampane ukázali, že ľudia nie sú voči politikom bezmocní, a skutočné problémy krajiny nie je možné dlhodobo obchádzať. 
Mnohokrát si ale neuvedomujeme, čo znamená neísť voliť. Že to znamená nechať prepadnúť svoj hlas možno práve tej strane, ktorú by sme v parlamente vôbec nechceli vidieť. Neísť voliť znamená často podporiť tých, ktorých najviac kritizujeme," povedal Kiska. Na záver vyzval ľudí, aby išli voliť.

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Kiska v príhovore pred voľbami: Ľudia nie sú voči politikom bezmocní (celé znenie) Čítajte 

19:30 Míting Smeru v NTC: Na stretnutie s predsedom strany Robertom Ficom a jej ďalšími predstaviteľmi prišlo 4 500 ľudí. Vstup na míting si bolo potrebné včas rezervovať. Do NTC sa dostali len ľudia so vstupenkami, informuje agentúra SITA.

Smer chce podľa premiéra pokračovať nie pre autá a kancelárie, ale preto, že niečo sa dosiahlo. „Chybou politika by bolo myslieť si, že je nenahraditeľný,“ konštatoval.
Po politických prejavoch sa začal kultúrny program, v ňom bol ťahákom český spevák Michal David, ktorý odspieval 16 svojich hitov.

19:26 Míting Siete v Petržalke: Na pódium prichádza Róbert Opatovský a pesničku "Niečo máš" venuje všetkým dámam. Pri poďakovaní za pozvanie sa poďakoval strane "sm..ieť". "Nesmejte sa, je to väzné," reagoval na pobavenie publika.

19:25 Míting Siete v Petržalke: O slovo sa prihlásil chlapík odetý do veľkého balinalku z publika. Na znak demokracie mu Skrúcaný dovolil položiť otázku: „Prepáčte, ale čo to ma spoločné s tlačením vagónov?". Na pódium pribudol do kresla vicestarosta Petržalky Michal Radosa. Pochválil sa podporou petržalských škôlok, ktoré podporoval ešte pred štrajkami.

19:11 Míting Siete v Petržalke: Miroslav Beblavý nechce večer zaťažiť ďalšími kauzami, na ktoré sa Štefan Skrúcaný pýtal. Radšej povedal vtip: „Rozprávajú sa dvaja kamaráti - keď vidím aký som ja inžinier, bojím sa ísť k lekárovi." Mysli si, že sa veci hýbu a že na rozdiel od novembra, teraz má pocit, že sú veci otvorené a výsledok nie je jasný.

19:04 Míting Siete v Petržalke: Štefan Skrúcaný tradičné rozprava vtipy, ktoré obnášajú imitáciu opitosti, časť niečo cez stočlenného davu sa smeje. Procházka nedorazí kvôli diskusii na Jednotke RTVS, hlavnou tvárou večera je tak Miroslav Beblavý. „V parlamente ho vidieť a cítiť, všimli si ho najmä tí, ktorým sa peniaze lepia na prsty," uviedol ho Skrúcaný.

18:57 Na mítingu Siete v Petržalke: Šou na mítingu Siete v Petržalke sa začína – Štefan Skrúcaný spieva Lipovú lyžku, koketne sa usadil na pódiu. „Je úžasné, že ste prišli, najmä ak si v Bratislave môžete vybrať kam pôjdete," hovorí.

„Dnes večer nechceme hovoriť koho voliť, ale predstaviť alternatívu,“ pokračuje. Jánošíkovskou pesničkou začal, lebo je to klasicky slovenský hrdina. Súčasní "zbojníci" podľa neho zabudli chudobným dávať a len berú a chýba im zbojnícka česť.

18:45 Pravica: Vitajte, kolegyňa s vlastným bilboardami, vítajú pri vchode kandidátku Katarínu Cséfalvayovú, ktorá si so sebou priniesla aj roll up na ktorom sľubuje o 30% viac peňazí do školstva. Program pre deti sa skončil, do sály si sadajú najmä starší a stredná generácia. V prvom rade sedí tvar detských relácii a kandidát Igor Adamec.

18:21 Pravica:  Pre deti je okrem iného počas predvolebného mítingu Siete v Petržalke pripravené aj interaktívneho divadlo o zvieratkách, ktoré zo záhrady vyháňajú nenažranú kozu, ktorá odmieta isť z domčeku von. Metafory pre dospelých sa priam núkajú. Pre deti sú k dispozícii aj živé zvieraťa, napríklad ježkovia, zajace, jašterice.

18:14 Pravica: Sieť rozdáva v Petržalke aj jojá, bublifuky, balzamy na pery a kalendáre s logom strany. Rátajú očividné s generáciou v strednom veku a deťmi. Pán na fotke má igelitku s logom Smeru podľa vlastných slov z minulého roku. Zatiaľ prišlo na divadlo pre deti asi dvadsať rodičov s deťmi.

18:10 Míting Smeru v NTC:  Na koncert Michala Davida si počkal aj Robert Fico, koncert počúva z uzatvoreného balkóna v hale. Šou českého speváka si užívajú aj Martin Glváč a Monika Beňová.

17:52 Míting Smeru v NTC: Robert Fico podal jednej zo žien v publiku kyticu, všetci sa rozlúčili a varovali pred vládou zlepenca. Teraz ide Michal David.

17:51 Pravica: Ďalší tím s letákmi a kandidátkou Siete Veronikou Gmiterko stoji pri nákupnom centre neďaleko Zrkadlového hája v Petržalke. „Ak mate akúkoľvek otázku k programu, pýtajte sa," hovorí. Ľudí lákajú na koncert Opatovského a prítomnosť Procházku. Partia pri vchode odpovedá, že radšej pôjdu na Desmod.

17:47 Míting Smeru v NTC: Musím si dávať pozor, čo poviem, lebo som teraz ostro sledovaný, začal svoje vystúpenie Robert Fico. Minule som si dal po jednom mítingu 5 pagáčov, lebo som bol hladný a pani čo ma pozorovala vraví, aby som si ešte dal. Hovorím jej, že už som si dal 5 a že ďakujem a ona, dali ste si už deväť. Publikum mu tlieska, v pozadu vidieť informácie o dobrom ekonomickom stave Slovenska, ktorými Fico pokračuje. Stále však počuť doznievajúci smiech, príhodou s pagáčmi predseda Smeru zabodoval.

Miroslav Lajčák hovorí, aby sme si vážili Slovensko, lebo je to krásna krajina.

17:40 Míting Smeru v NTC: Robert Kaliňák začal svoj výstup slovami, že má pri pohľade na toľko ľudí trému. V publiku sa ozval náznak smiechu. Obľúbený vtip o tom, že konečne vidí normálnych ľudí v porovnaní s parlamentom, ktorý zvykne Kaliňák na mítingoch hovoriť, dnes vynechal. Ľudia mu tlieskajú aj tak, stačí, že hovorí, že Slovensko treba chrániť.

17:32 Míting Smeru v NTC: Martina Glváča, Viktora Stromčeka, Jána Počiatka, Erika Tomáša, Pavla Pavlisa, Andreja Kolesíka, Ivetu Hanulíkovú, Moniku Beňovú a ďalších pozval Robert Fico na pódium, aby zamávali divákom. Martin Nikodým pozýva po ich odchode na pódium Roberta Kaliňáka, Petra Pellegriniho, Petra Kažimíra a prišiel aj Miroslav Lajčák.

17:21 Pravica je v uliciach: Pravicové strany sú posledný deň v uliciach. Na Kamennom námestí v Bratislave pôsobí deratizačná antificovská jednotka SaS, OĽaNO-NOVA o pár metrov ďalej prostredníctvom letákov pozýva ľudí voliť. Na zastávke Zochova ľuďom rozdávajú letáky a darčekové tašky brigádnici Siete.

„Je posledný deň kampane a toto je výborné miesto," hovorí kandidát Siete Ján Mrva a ľuďom podáva letáky so svojou tvárou. „To som ja, ten ušatý," hovorí a pozýva na podvečerný míting v Zrkadlovom háji. Zúčastní sa ho aj naša reportérka Zuzana Matkovská.

17:18 Míting Smeru v NTC: Schengeské hranice sú ako ementál, vytiahol Fico tému utečencov s tým, že utečenci tadiaľ prechádzajú bez kontroly. Zopakoval výrok o tom, že na Slovensku sa nebudú vytvárať žiadne ucelené moslimské komunity, obecenstvo tlieska.

17:07 Míting Smeru v NTC: Vládny Smer svoju predvolebnú kampaň zakončí v bratislavskom NTC. „Hala je zaplnená prevažné dôchodcami. Pred začiatkom mítingu pred budovou rozdávali prívrženci Kotlebu propagačné letáky, situáciu monitorovali aj policajti,“ píše reportérka SME Lucia Krbatová.

Väčšina oslovených sa podľa nej teší na koncert Michala Davida, ale prišla aj kvôli politikom zo Smeru. Míting moderuje Martin Nikodým, začal tradičné videom o Slovensku. Miesta na sedenie už takmer nie sú voľne.

Na pódium prichádza premiér Robert Fico, ľudia mu tlieskajú, ozývajú sa výkriky hurá z radov, kde sedia dôchodcovia. Fico povedal, že keď vidí toľko novinárov, cíti sa ako na tlačovke.

16:28 S výzvou na účasť na voľbách sa k občanom obrátil aj premiér Robert Fico. "Sme suverénna krajina a verím, že občania využijú svoje volebné právo a opäť spolu ukážeme spôsobilosť demokraticky si spravovať vnútorné záležitosti," zdôraznil s tým, že pred budúcim kabinetom je množstvo výziev. Ako príklad uviedol slovenské predsedníctvo v Európskej únii, ako aj britské referendum o zotrvaní v únii. Za výzvu označil tiež pravdepodobnú krízu eurozóny prichádzajúcu z Grécka.

Vláda musí podľa neho spĺňať niekoľko kvalitatívnych kritérií, aby zvládla možné domáce aj európske problémy. Tými sú stabilita a nemíňanie energie na vnútorné spory, solidarita a suverénnosť.  Fico konštatoval, že budúca exekutíva preberie Slovensko vo výbornej ekonomickej a finančnej kondícii.

Posledné predvolebné rokovanie vlády

15:11 Ak voliči dajú strane SaS taký mandát, že bude môcť presadiť väčšinu zo svojho ekonomického programu Agenda 2020, do konca nového volebného obdobia bude mať Slovensko historicky najnižšiu nezamestnanosť,  zaviazal sa k tomu šéf SaS Richard Sulík.

Podľa jeho slov doteraz najnižšia nezamestnanosť bola v roku 2008, kedy bolo bez práce menej ako 300-tisíc ľudí. Záväzok SaS je znížiť tento počet pod 250-tisíc. "Tiež sa zaväzujeme, že ak sa podarí presadiť väčšina bodov z nášho programu, deň daňovej slobody sa posunie zo súčasného 4. júna niekam do mája. Ľudia tak budú menej robiť na štát a viac na seba," povedal Sulík.   

Tretím záväzkom SaS je, že Slovensko sa do konca volebného obdobia posunie v rebríčku Doing Business zo súčasného 29. miesta do prvej dvadsiatky. Štvrtý sľub je posun Slovenska v rebríčku vnímania korupcie zo súčasného 50. miesta do prvej dvadsaťpäťky. Sulík zároveň uviedol, že volebným cieľom jeho strany je dosiahnuť šesť a viac percent. Z povolebnej spolupráce opätovne vylúčil len Smer.

Prečítajte si tiež: Fico trpel, Procházka ako čaj či Dankova póza. Lídri v diskusiách nezaujali Čítajte 

15:09  Smer môže voľby prehrať a pravicová vláda je reálna. Všetko však závisí od volebnej účasti. Tvrdí to hnutie OĽaNO-NOVA, ktoré vyzýva ľudí, aby išli voliť. Ak nie ich, tak ktorúkoľvek opozičnú stranu, ktorá má šancu dostať sa do parlamentu.

"Robert Fico môže tieto voľby prehrať. Dnešná opozícia, stredopravé strany, môžu mať väčšinu. Tá nádej tu je," vyhlásil Daniel Lipšic.

Igor Matovič prosí ľudí, aby prišli voliť. "Niekto nám ukradol našu vlastnú vlasť. Niekto nám dovoľuje tu iba žiť a platiť dane. Myslím si, že v sobotu si môžeme Slovensko vziať späť," apeloval Matovič. Slovensku podľa neho hrozí vláda Smeru a SNS. 

14:26  Aliancia Fair-play spustila kampaň "Volím, ale vidím vás". Vyzýva v nej občanov, aby nakreslením oka na volebnú obálku politikom odkázali, že za svoj hlas očakávajú vládu práva pre všetkých bez výnimky, stíhanie korupcie, fungujúci štát a kvalitné služby.

Voliči môžu podľa aliancie následne zdieľať fotografie volebných obálok na sociálnych sieťach. Podporu kampani môžu tiež vyjadriť pridaním svojho mena do občianskeho zoznamu Aliancie Fair-play.

"Aliancia Fair-play je pripravená plnenie požiadaviek sledovať a spájať občanov vždy, keď sa bude treba postaviť proti zneužívaniu moci či verejných zdrojov alebo presadiť dobré riešenia," píše sa v tlačovej správe.

13:43 Strana Rómskej únie na Slovensku podporuje všetkých rómskych kandidátov do parlamentných volieb bez ohľadu na to, za akú stranu kandidujú. Novinárom to povedal jej predseda František Tanko.

Skupovanie hlasov rómskych občanov v osadách podľa neho prebieha aj v tomto predvolebnom období, "tentokrát sa však všetko deje vo väčšej tichosti, lebo strany, ktoré pred voľbami ovplyvňujú Rómov, sa už poučili". Novú vládu, ktorá vzíde z volieb, vyzval, aby "rómsky problém konečne neodsúvala na okraj". "Zatiaľ sa nenašla vláda, ktorá by systematicky začala tento problém riešiť," vyhlásil Tanko.

13:15 Voľby považuje opozičný Most-Híd za veľmi dôležité, pretože sa v nich bude rozhodovať o charaktere krajiny pre nasledujúce obdobie.

„Buď tu bude pokračovať to, čo sme tu mali možnosť vidieť štyri roky - nefungujúci právny štát, upadajúce zdravotníctvo, rastúce problémy v školstve, korupcia a klientelizmus, chýbajúce systémové zmeny. Alebo je tu aj druhá možnosť, ktorú reprezentuje strana Most-Híd. To je uskutočňovanie systémových zmien v zdravotníctve, školstve, zmenšovanie priestoru pre korupciu, posilňovanie právneho štátu a rozvoj regiónov,“ uvádza Most-Híd vo výzve adresovanej voličom.

Prioritou strany je pravicová vláda, ktorá vydrží celé štyri roky.

Prečítajte si tiež: SNS politika so zdvihnutou pravicou vyhodila z kandidátky Čítajte 

13:13 SNS rozhodla o  stiahnutí z kandidačnej listiny strany Bratislavčana Martina Patoprstého. Ten na kandidátke figuroval na 103. mieste. Dôvodom bolo podľa predsedu SNS Andreja Danka jeho konanie v rozpore s princípmi stanov a novými ideami SNS. Rozhodnutie padlo po tom, čo sa na internete objavili informácie a fotografie, ktoré ho majú spájať s neonacizmom a pravicovým extrémizmom.

12:17 Bez Fica, bez kvót a v schengene, tak si predstavuje budúcnosť Slovenska predseda SDKÚ Pavol Frešo. "Tieto voľby asi prvýkrát nebudú o voľbe menšieho zla. Sú to zásadné voľby, ktoré hovoria o tom, v akej pozícii bude Slovensko v Európe," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave Frešo s tým, že jeho strana jasne hovorí, že za žiadnu cenu nedopustí rozpad schengenského priestoru a ani to, aby sa v rámci neho kdekoľvek na hranici stavali ostnaté drôty.

12:12 KDH chce po voľbách vytvoriť podľa jeho predsedu Jána Figeľa alternatívu zmeny so stranami Most-Híd a Sieť. Ako povedal Figeľ, zmeny sa nedajú robiť s tandemom Široký - Fico. „Urobíme všetko pre víťazstvo zodpovednosti. Chceme ponúknuť alternatívu, aby sa Slovensko mohlo nadýchnuť novej nádeje,“ povedal Figeľ s tým, že trojica týchto strán je základ pre alternatívu zmeny.

11:40 Predseda Národnej rady Peter Pellegrini vyzýva ľudí, aby išli v sobotu voliť. "Slovensko je domov nás všetkých a len vy rozhodujete o tom, ako sa nám tu bude žiť. Preto vás chcem poprosiť, príďte v sobotu voliť a zodpovedne sa rozhodnite, komu dáte svoj hlas," povedal Pellegrini vo videu, ktoré zverejnil na Facebooku.

Voličom želá, aby sa vo voľbách rozhodli správne. V novom parlamente by rád jeho šéf videl štandardné a zodpovedné politické strany pripravené čeliť výzvam, ktoré Slovensko čakajú.

11:25 Ak sa strana SKOK dostane do vlády a nevytvorí minimálne 100.000 pracovných miest, všetci jej členovia odídu navždy z politiky. Tento verejný prísľub dala strana na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Predseda strany Juraj Miškov verí, že pracovné miesta vytvorí vďaka plánu Singapur.  Miškov zároveň potvrdil, že SKOK z volieb neodstúpi v prospech žiadnej strany.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Víťazná americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová (uprostred) pózuje v cieli s druhou Slovenkou Petrou Vlhovou (vľavo) a treťou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou (vpravo).

Slovenská lyžiarka skončila druhá.


2 h
Spisovateľ Lukáš Cabala.

Vedie antikvariát a píše knihy.


24. nov
Aj na území dnešného Slovenska máme zdokumentované prípady, kedy sa medvedice ujali ľudských detí.

Pre dobro mláďat sú aj promiskuitné.


26. nov
Peter Tkačenko

Pochovávať vládu pre dlhovú brzdu a dôchodky je absurdné.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu