BRATISLAVA. Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie stále odporúča Slovensku, aby zriadilo nezávislý monitorovací mechanizmus na vyšetrovanie trestných činov, do ktorých sú zapojení príslušníci polície.
Predchádzanie rasovej diskriminácii
"Vo svetle svojho Všeobecného odporúčania č. 31 o predchádzaní rasovej diskriminácii v správe a fungovaní systému trestného súdnictva výbor vyzýva zmluvnú stranu, aby prijala okamžité opatrenia na účinné vyšetrenie hlásených trestných činov z nenávisti a zabezpečila vyšetrenie všetkých trestných činov s rasovým motívom v súlade s vnútroštátnou legislatívou a dohovorom, berúc do úvahy závažnosť takýchto činov," píše sa v Jedenástej a dvanástej periodickej správe SR k Medzinárodnému dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie.
Materiál z dielne ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí v stredu schválila vláda na svojom rokovaní.
Výbor nás zároveň žiada, aby sme mu poskytli informácie o počte sťažností proti polícii, ktoré sa týkajú zlého zaobchádzania s príslušníkmi menšín. Tiež však chce informácie o výsledkoch vyšetrovania spomínaných sťažností a konaní na trestnej a disciplinárnej úrovni.
Nezávislosť od riadenia polície
Slovensko sa však bráni tým, že sekcia kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra je samostatným útvarom rezortu, ktorý je nezávislý od riadenia a štruktúr polície.
"Odhaľuje, dokumentuje a vyšetruje trestnú činnosť príslušníkov polície," píše sa v odpovedi Slovenska. Na základe zákona o sťažnostiach rezort každý rok predkladá správu o vybavovaní sťažností a petícií v pôsobnosti ministerstva vnútra.
"Štatistiky v nej však v súlade so zákonom o ochrane slobodných údajov, ktorým sa zakazuje spracúvať osobné údaje o rasovom alebo etnickom pôvode, politických názoroch, náboženskej viere alebo svetonázore, členstve v politických stranách alebo hnutiach, v odborových organizáciách ako aj údaje týkajúce sa zdravia alebo pohlavného života, neposkytujú informácie o počte sťažností o zlom zaobchádzaní s osobami patriacimi k menšinovým skupinám podaných proti príslušníkom polície," informuje ďalej predkladateľ materiálu.
Vyhľadáva a zabezpečuje dôkazy
Vyšetrovateľ inšpekcie ministerstva vnútra vyhľadáva a zabezpečuje dôkazy, na základe ktorých následne rozhoduje nezávislý súd, píše sa v správe. Navyše, na postup vyšetrovateľa dohliada prokurátor.
"Skutočnosť, že prokuratúra je ústavným orgánom vybaveným vysokou mierou samostatnosti a účinnými nástrojmi pri dohľade nad dodržiavaním zákonnosti pri výkone vyšetrovania, je dostatočnou garanciou zákonného postupu prípravného konania ako podkladu pre rozhodnutie nezávislého a nestranného súdu," dodáva ministerstvo zahraničia.
Slovensko je od roku 1993 zmluvnou stranou Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie. Preto musí pravidelne predkladať Výboru OSN na odstránenie rasovej diskriminácie správy o jeho implementácii dohovoru. Deviatu a desiatu periodickú správu Slovensko predložilo v máji 2012. Aktuálnu správu musí Slovensko výboru predložiť do 28. mája 2016.