BRATISLAVA. Kým témou číslo jeden bola posledný rok utečenecká kríza, titulky novín zapĺňali aj správy o slabej ochrane týraných žien. Anketa denníka SME ukázala, že napriek akútnosti oboch tém politické strany majú v základných pojmoch zmätok.
Otázka denníka SME znela: „Hlasovali by ste za Dublinskú zmluvu, ktorá zvyšuje ochranu prenasledovaných žien a venuje sa rodovej rovnosti?“
V skutočnosti je otázka nesprávna. Dublinská zmluva alebo dohoda určuje pravidlá v tom, ktorý štát posudzuje žiadosti migrantov o azyl. O ochrane žien hovorí Istanbulský dohovor. Z 20 strán, ktoré na otázku odpovedali, si túto chybu všimlo osem.
Zuzanu Števulovú z Ligy za ľudské práva, ktorá sa venuje utečencom, takýto výsledok neprekvapil. Politici si podľa nej od začiatku krízy pletú základné pojmy a nepoznajú právne predpisy.
„Od začiatku je s touto utečeneckou krízou problém v tom, že väčšina politických lídrov nevie, o čom hovorí. Neviem, kto sú ich poradcovia, ale stálo by za to, aby sa obrátili na ľudí, ktorí tomu rozumejú,“ povedala Števulová.

Sporný dohovor
Istanbulský dohovor je považovaný za najkomplexnejšiu európsku stratégiu na odstránenie násilia páchaného na ženách. Rada Európy ho prijala v roku 2011 a v tom istom roku ho Slovensko medzi prvými podpísalo. S jeho ratifikáciou ráta až v júni 2016.
Dohovoru by sa mali prispôsobiť slovenské zákony, aby po jeho prijatí nenastali nedorozumenia, vysvetľuje Oľga Pietruchová z odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí na ministerstve práce