SME

Volebný manuál: Ako a prečo voliť? Čo sľubujú strany a čo by mali riešiť naozaj

Ľudia s politickým krytím zarábajú milióny na zdravotníctve, nezamestnanosť patrí k najvyšším v únii. Mnoho výborných učiteľov odchádza, aby uživili rodinu. Voľby to môžu zmeniť.

Prípravy na voľby vrcholia. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. V sobotu si ľudia na Slovensku budú môcť vybrať ľudí, ktorí povedú krajinu ďalšie štyri roky. SME prináša manuál, ktorý ukazuje, ako správne odvoliť. Nájdete v ňom aj kompletný prehľad kandidačných listín a súhrn programov strán.

Pre nerozhodnutých ponúkame súhrn najdôležitejších textov, ktorými naše noviny za posledné mesiace mapovali pôsobenie vlády Smeru-SD aj najväčšie výzvy našej krajiny. Volebný manuál vám nepovie, akú stranu si máte vybrať. Chce ale ponúknuť všetky informácie na to, aby ste si mohli vybrať zodpovedne, na základe argumentov a hodnôt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V texte nájdete:

Prehľad podstatných tém:

Ako správne odvoliť

1.Volič najprv musí preukázať okrskovej volebnej komisii svoju totožnosť predložením občianskeho preukazu. Okrsková volebná komisia zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname a vydá mu hlasovacie lístky a prázdnu obálku s pečiatkou obce. Ich prevzatie potvrdí volič vlastnoručným podpisom.

2.Každý volič sa pred hlasovaním odoberie do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. V tomto priestore vyberie jeden hlasovací lístok kandidujúceho subjektu, ktorý chce voliť. Tento hlasovací lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky alebo zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dáva prednosť. Volič môže zakrúžkovať čísla najviac štyroch kandidátov. Ak volič odovzdá prednostný hlas viac ako štyrom kandidátom, hlasovací lístok je platný, ale na prednostné hlasy sa neprihliada.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

3.Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné dôvody a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť okrskovej volebnej komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov upravila hlasovací lístok a vložila do obálky.

4.Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen volebnej komisie.

5.Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec alebo okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Hlasovať však môže len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

6.Volič je povinný odložiť nepoužité hlasovacie lístky alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky. Ak ide o hlasovanie mimo volebnej miestnosti, volič nepoužité hlasovacie lístky alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky znehodnotí pred členmi okrskovej volebnej komisie.

Prečo ísť voliť

Nevie koho voliť? Tu je návod ako sa rozhodnúť Ako dobre rozseknúť volebný hlavolam Čítajte  Ako politici zneužívajú moc, ktorú im dáva mlčiaca väčšina Päť výhovoriek nevoličov a dôvody, prečo nedávajú zmysel Čítajte  Výber menšieho zla robíme všade, prečo je politika výnimkou? Nemáte koho voliť? Klamete Čítajte  Najsilnejší článok o tom, prečo treba voliť Žalujem... Moja manželka pribudla do štatistík Čítajte 

Kandidátky a programy

Strany, ktoré boli dlhodobo silné v prieskumoch Kompletné kandidátky najväčších strán Čítajte  Menšie strany, ktoré boli v prieskumoch slabšie Kandidátky menších strán pre parlamentné voľby Čítajte  Podrobne zachytené sľuby všetkých strán Čo sľubujú strany? Pozrite prehľad programov Čítajte 

Zdravotníctvo: krádež, aká nemá obdobu

Každý z nás sa skôr či neskôr stane pacientom. Platíme si preto zdravotné poistenie, aby sme boli pripravení, keď ten čas príde. Mesačne si z výplaty ukrajujeme desiatky až stovky eur, ktoré by sme vedeli využiť na veci, ktoré teraz potrebujeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veríme však, že naše uťahovanie opaskov má zmysel. Až do momentu, kým nezistíme, že niekto, kto má politické krytie, chcel len na jednom CT prístroji zarobiť 1,2 milióna eur.

Je to suma stoviek z nás, ktorú si každý mesiac odriekame. Je do neba volajúca nespravodlivosť, keď nás niekto, kto má moc, oberá o tieto peniaze len preto, že môže. Je do neba volajúca arogancia, ak premiér tejto krajiny povie, že zdravotníctvo na tom nie je až tak zle a nič na nich nemáme, len piešťanské CT a tetu Anku.

Pritom krádež peňazí, ktoré si my odriekame, nemá v doterajšej histórii Slovenska obdobu. Je čas povedať dosť. Lebo ak to neurobíme my, nemé kamene budú musieť kričať za nás.

Ján Krempský

Prečítajte si tiež: Bezplatné zdravotníctvo Smeru je v troskách Čítajte 

Vzdelanie: ako zarobiť na školstve

Pre Slovensko je dôležité, aby jasne patrilo k západnej Európe, nie do ruského vplyvu. A hneď na druhom mieste je školstvo. Slovensko potrebuje ako soľ výborné školstvo, je to najspoľahlivejšia cesta k prosperite a spokojnosti ľudí.

Najpriamejšia cesta k výbornému školstvu vedie cez výborných a ešte lepších učiteľov. Keď má dieťa v živote šťastie (čitateľ si môže dosadiť vlastné ratolesti), tak na prvom stupni stretne múdreho kantora (pani učiteľku), ktorý ho naučí učiť sa a vďaka ktorému sa bude do školy tešiť. V ďalších triedach sa mu bude venovať zapálený učiteľ (pani učiteľka), ktorý bude rozvíjať jeho zvedavosť a naučí ho pracovať na spoznávaní sveta.

Tretí životný vzor za katedrou pomôže študentovi obľúbiť si odbor,v ktorom nájde zmysluplné uplatnenie a ktorý ho aj slušne uživí. Ktorý rodič by svojmu dieťaťu také školstvo neprial? Najmä keď si predstaví, že potomok môže tráviť roky a roky so zlými učiteľmi... Najrýchlejšia cesta k výborným učiteľom dnes vedie cez ich platy.

Keď sa skokovo zvýšia – a Slovensko na to bohato má – mnoho výborných kantorov neodíde inam, aby uživili rodinu, ďalší budú lepšie učiť, talentovaní študenti zamieria na pedagogické fakulty a vrchovato na tom zarobia deti a ich rodičia.

Petr Šabata

Prečítajte si tiež: Reforma školstva bude bolieť. Prečo musí prísť Čítajte  Prečítajte si tiež: Fínski žiaci sú výborní, lebo nepoznajú stres Čítajte 

Korupcia: kto zabojuje proti úplatkom?

Keď Smer po sobote dokáže zostaviť opäť jednofarebnú vládu, je takmer isté, že ani do roku 2020 neuvidíme akčný boj proti úplatkom. Už len preto, že ľudia blízki partaji Roberta Fica obsadili vedenie kontrolných a regulačných úradov na dlhé roky dopredu. Aj preto len ťažko čakať od novej vlády (bez Smeru) výraznú ideu, ako zverejňovanie zmlúv na webe.

Mohlo by ísť skôr o drobné zlepšenia. Ako napríklad rozšírenie Trestného zákona o zločin prikrmovania, keď niekto politikom roky cielene prejavuje finančnú priazeň s cieľom vytvoriť v nich pocit zaviazanosti a ten využiť pri rozhodovaní napríklad o verejných zákazkách.

Predpoklad na takéto zmeny dávajú programy opozičných strán, ktoré sa korupcii venujú obsiahle. Smer vo svojom programe boj s úplatkami ani nezmieňuje.

Šesť stredopravých strán, ktoré môžu tvoriť budúci vládu, sa tiež podpísalo pod iniciatívu Štrngám za zmenu. Okrem iného navrhuje profesionalizovať políciu a prokuratúru, aby nebol policajný prezident bezdôvodne odvolateľný, aby prešľapy policajtov vyšetrovala skutočne nezávislá inšpekcia a aby sa výber nových prokurátorov sprehľadnil.

To by mohlo vytvoriť väčší priestor pre čestných a odvážnych policajtov a prokurátorov, aby sa aj na Slovensku objavil niekto ako Lenka Bradáčová.

Adam Valček

Prečítajte si tiež: Harabinov pád a začiatok boja o Ústavný súd Čítajte  Prečítajte si tiež: Korupcia oberá deti o zdravotnú starostlivosť Čítajte  Prečítajte si tiež: Prečo Rakúšania zastavili vyšetrovanie Ficovho Výboha Čítajte 

Ekonomika: pokoriť 10 % je výzva

Znížiť nezamestnanosť pod hranicu desiatich percent je výzva. Zatiaľ sa to v histórii samostatného Slovenska podarilo len raz, aj to len na veľmi krátku chvíľu.

Hneď potom začala zase prudko stúpať. A aj dnes patríme medzi krajiny s najvyššou nezamestnanosťou v Európskej únii, hoci je tesne nad úrovňou desiatich percent. Ak chceme v rebríčkoch za sebou nechať okrem hriešnikov, ako sú Grécko, Portugalsko či Taliansko, aj krajiny s ekonomicky stabilným prostredím, treba niečo zmeniť.

Nemusí to byť nevyhnutne Zákonník práce, aj stabilita je niečo, čo podnikateľom veľmi pomáha. Stačí prísť na to, ako motivovať firmy zamestnávať aj matky s malými deťmi – čo je jedna z ťažšie zamestnateľných skupín – napríklad zatraktívnením práce na čiastočný úväzok.

Alebo nastaviť aktívnu politiku trhu práce tak, aby jej nástroje boli naozaj využiteľné. Aby dlhodobo nezamestnaní mohli, ale aj chceli pracovať. Prípadne, aby ľudia s biľagom 50+ neboli pre zamestnávateľa príťažou.

Sú veci, ktoré môže zmeniť vláda, ak bude chcieť. Možno postačí, ak začne sledovať, či jej opatrenia vôbec fungujú. Dnes to nerobí. Sú situácie, kde nepomôže ani zákon, určite nie hneď. Dlhodobá stratégia by to však zmeniť mohla.

Katarína Ragačová

Prečítajte si tiež: Prečo nevieme nezamestnanosť stlačiť ako Poliaci Čítajte  Prečítajte si tiež: Štyri zmeny Smeru, ktoré skomplikovali prácu Čítajte  Prečítajte si tiež: Ekonóm: Našou slabinou sú regióny aj školstvo Čítajte 

Menšiny: potrebujeme ich čoraz viac

Maďari za Dunaj, Cigáni do rezervácie, gejovia do liečební, menšiny vždy patrili medzi obľúbené témy politikov. Hoci sú občanmi tohto štátu, mnohí z nich tvorí hodnoty a platia dane, bude ešte dlho trvať, kým dostanú rovnaké práva a rovnaký servis od štátu ako majorita.

Aj keď väčšina Slovákov nechce za suseda utečenca, pravdepodobne ich bude trápiť, ak krajinu obíde veľká investícia, lebo na Slovensku nie je dostatok pracovnej sily. Už teraz naše montážne dielne, IT pracoviská či ambulancie zapĺňajú cudzinci a dopyt po nich stúpa.

O to smutnejšie potom je, keď afganský chirurg odíde zo Slovenska, lebo mu nezmyselné pravidlá komplikujú život. Alebo keď sa homosexuálny programátor, ktorý ročne odvedie 6-tisíc eur, radšej odsťahuje do zahraničia, kde ním šéf nebude pohŕdať.

S prichádzajúcou demografickou krízou je čoraz aktuálnejšia aj otázka, ako sa zamestná tých 165-tisíc nepracujúcich Rómov v produktívnom veku, ktorí by vedeli dvihnúť slovenský HDP o tri miliardy eur.

Roman Cuprík

Prečítajte si tiež: Na homosexuálov doľahlo referendum, nevidia tu budúcnosť Čítajte  Prečítajte si tiež: Maďarov na Slovensku ubúda. Čo ich najviac trápi? Čítajte 

Kvalita života: nekazme si šťastie

Každý z nás má právo cítiť šťastie. A hoci sa hovorí, že za vlastné šťastie si môže každý sám, nie je to celkom pravda.

Napriek svojpomocným poučkám o tom, ako byť optimistom, dosiahnuť úspech, urobiť si kariéru alebo byť jednoducho šťastný, pocit šťastia nie je vždy len otázka vôle jednotlivca. Ale ak pocit šťastia chýba, neznamená to automaticky, že sme národ slabochov.

Na naše šťastie vplývajú aj veci, ktorých podobu vie sám človek ovplyvniť len niekedy. Napríklad raz za štyri roky. Mladí potrebujú kvalitné vzdelanie, stredná generácia prihliada na dostatok práce a príležitostí sebarealizácie, starší na zdravotnú starostlivosť a to, aby na dôchodku mohli žiť dôstojne, a nie na pokraji chudoby.

Práve absencia vzdelania, zdravia a dostatočného zabezpečenia nás ženie k tomu, aby hľadali vinníkov tam, kde nie sú. Aj medzi ľuďmi, ktorí za naše nešťastie vôbec nemôžu. Namiesto toho, aby sme sa pozreli priamo na skutočných vinníkov. A práve v sobotu im jasne povedali, že si už svoje šťastie nedáme kaziť.

Jakub Filo

Prečítajte si tiež: Sme šťastnejší, hoci máme strach a málo peňazí Čítajte  Prečítajte si tiež: Skúmali sme kvalitu života. Sme krajinou šťastných ľudí? Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jeremy Doku v súboji s obranou Realu Madrid.

Hrdinom Realu Madrid sa stal ukrajinský brankár Andriy Lunin.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Bayernu Mníchov.

Bayern Mníchov zdolal Arsenal Londýn 1:0.


Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu