Volebné miestnosti sa za posledným voličom zatvoria v sobotu o 22. hodine. Čo sa bude diať ďalej s hlasovacími lístkami?
„Po otvorení obálok sa najprv vyraďujú neplatné hlasy, prípadne, ak bolo v obálkach okrem hlasovacích lístkov vložené ešte niečo iné. Hlasovacie lístky sa potom roztriedia na kôpky podľa strán. Členovia okrskových komisií ich sčítajú, potom sčítavajú prednostné hlasy. Robí sa to klasickou paličkovacou metódou. Čiže člen komisie si značí na papier čiarky: jeden, dva, tri, štyri, piatu preškrtne. Iný spôsob ako takéto ručné sčítavanie neexistuje.“
Majú komisie predpísané, ako si rozdeliť prácu?
„To je na členoch komisie. Závisí aj od toho, koľko má členov. Minimálne ich je päť, ale môže ich byť aj 23, podľa počtu strán, ktoré kandidujú. Keď majú sčítané hlasy pre strany a prednostné hlasy, teda zakrúžkovaných kandidátov, vyplnia zápisnicu.“
Ako sa doručujú zápisnice do obvodov? Stačí, keď ich komisia pošle e-mailom?
„Vytlačenú a podpísanú zápisnicu musí predseda okrskovej komisie doručiť v papierovej forme osobne. Majú však k dispozícii aj elektronický formulár, ktorý môžu poslať cez internet. Ak nemajú prístup na internet, s papierovou zápisnicou môžu priniesť dáta napríklad na USB kľúči. Okresná volebná komisia potom prenesie výsledky do systému, ktorý ich zratúva.“
Stáva sa, že niektorý okrsok mešká?
„Stalo sa, že pri voľbách do samospráv niektoré okrsky hlasy viackrát prepočítavali, kým si členovia komisie vzájomne odsúhlasili výsledok. Môže sa stať – a už sa to raz stalo pri iných voľbách –, že došlo k výpadku elektriny. Kvôli tomu sa muselo prerušiť hlasovanie a obnovilo sa až po odstránení problému s tým, že doba hlasovania sa predĺžila o čas, keď sa hlasovať nedalo.“

Čo sa deje s hlasovacími hárkami potom?
„Okresná komisia preberie okrskové zápisnice, urobí ich formálnu kontrolu. Údaje zo zápisníc sa prenesú do systému a ďalej ich spracúva Štatistický úrad. Volič môže potom na internete sledovať, ako postupne pribúdajú výsledky za jednotlivé okrsky.“