BRATISLAVA. Výsledok je vopred istý, zas vyhrajú komunisti. V oľby pred rokom 1989, keď mala komunistická strana v krajine zo zákona vedúcu úlohu, slúžili len ako manifestácia jej údajnej širokej podpory medzi ľudom. Hlasovací lístok bol jeden a zväčša ho voliči vkladali do urny bez úpravy.
"Mohlo sa s ním ísť aj za plentu, ale to sa veľmi málo ľudí odvážilo. Väčšinou lístok prevzali a išli hneď k urne," hovorí historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský.
Okrem komunistov fungovali na Slovensku ešte Strana slobody a Strana slovenskej obrody. Ich úloha však bola len symbolická.
Koľko bolo strán
V celom Československu bolo povolených päť strán. Všetky boli súčasťou tzv. Národného frontu, ktorý združoval všetky štátom povolené masové a záujmové organizácie. Rozhodujúci vplyv mali komunisti.
Komunistická strana mala podľa Dubovského kontrolu nad celým dianím. "Na jednotnej kandidátke Národného frontu boli v drvivej väčšine členovia KSČ, prípadne vo veľmi malej miere zástupcovia ďalších dvoch strán."
Rovnaké bolo aj zloženie volebných komisií. Snahou bolo dosiahnuť čo najvyššiu účasť. Väčšinou to bolo 99 percent a viac. Ak niekto neprišiel voliť, telefonovali mu domov, kde je.