Kariéra Lenky Bradáčovej (1972) nezačala 15. mája 2012, keď českú politiku aj spoločnosť zastavila senzačná správa, že polícia deň predtým zatkla stredočeského hajtmana, bývalého ministra zdravotníctva a najhlučnejšieho opozičného poslanca Davida Ratha so sedemiliónovým úplatkom v škatuli od vína.
„Tvárou“ akcie, ktorá znamenala absolútny prelom, sa stala práve Lenka Bradáčová, vtedy námestníčka severočeského štátneho zástupcu. A odvtedy ju pozná každý.
Rozhodnutie
I keď stačilo málo a Bradáčová sa dnes venuje úplne inej profesii. Chvíľu pred maturitou v roku 1991 bola rozhodnutá, že sa stane učiteľkou a bude učiť češtinu a dejepis.
Vzrušené porevolučné roky ju však priviedli k inému rozhodnutiu. „Vo štvrtok ročníku gymnázia k nám prišiel nový suplujúci učiteľ na občiansku náuku. Bol to dôchodca, ktorý mal z politických dôvodov dlho zakázané verejne vystupovať. Počas druhej svetovej vojny prešiel koncentračným táborom. Jeho prínos bol pre niektorých z nás mimoriadny.
Pre mňa určite, pretože mal hneď jasno, čo by som mala robiť. Študovať právo,“ spomínala Lenka Bradáčová minulý rok v rozhovore pre magazín HN.
V štátnych službách
Z Roudnice nad Labem, trinásťtisícového mestečka pod horou Říp, kde žije od svojich piatich rokov dodnes, vyrazila do päťdesiat kilometrov vzdialenej Prahy na právnickú fakultu.
Študijné výsledky zrejme nikoho neprekvapia, Bradáčová absolvovala s priemerom 1,0, získala cenu rektora Univerzity Karlovej pre najlepších študentov a keď zistila, že v advokácii nenájde zodpovedajúci priestor, rozhodla sa pre štátnu službu.
Mala dvadsaťpäť rokov, keď sa z nej stala štátna zástupkyňa (prokurátorka) v Litoměřiciach v severných Čechách, ktoré povojnový odsun nemeckého obyvateľstva a prísun „nového“, 40 rokov komunistického brutalizmu a divoké ponovovembrové roky premenili na najdrsnejší kraj krajiny.
Korupcia, rasové násilie, sociálne konflikty a drogy – čo viac si by ste si ako nastupujúci žalobca plný ideálov mohli priať?
Na drsnom severe postupovala Bradáčová rýchlo smerom hore. V roku 2003, keď mala tridsať, sa z nej stala námestíčka krajského štátneho zástupcu.
A o päť rokov neskôr stála na čele Únie štátnych zástupcov, ktorá síce združuje len asi štvrtinu žalobcov v Česku, ale Bradáčová z nej aj vďaka generačnému spojenectvu vtedajších tridsiatnikov, ktorí vyrástli už v nových pomeroch, vytvorila veľmi vplyvnú organizáciu.
Únia mladých zástupcov
Na tomto mieste je potrebné krátke vysvetlenie. Štátni zástupcovia v Česku sú síce teoreticky nezávislí vo svojom rozhodovaní, ale ináč sú to celkom obyčajní štátni úradníci patriaci pod ministerstvo spravodlivosti.
Najvyššieho štátneho zástupcu vymenúva vláda a tiež ho môže kedykoľvek odvolať. Minister spravodlivosti vymenúva jednotlivých vedúcich štátnych zástupcov na rôznych stupňoch. Tento model má svoje riziká, ktoré sa vypuklo prejavili v roku 2007, keď polícia obvinila z korupcie vicepremiéra a predsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka.

Akokoľvek bol tento prípad neprehľadný a nejasný, dôležité bolo, že verejnosť sa v priebehu súdneho konania nikdy nedozvedela, ako to celé bolo. Do veci sa totiž vložili poradcovia premiéra Topolánka a rýchlo bolo všetko vybavené.
Vtedajšia najvyššia štátna zástupkyňa Renata Vesecká prípad odobrala svojim podriadeným na severe Moravy a preniesla ho do Jihlavy, kde bolo Čunkovo stíhanie rýchlo zastavené.