SME

Matovič si vie predstaviť vládu s SNS, Sulík jazdí s Bugárom (minúta po minúte)

Predseda a predsedníctvo KDH po fiasku ponúkajú svoje funkcie.

Lídri strán v povolebnej diskusii. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Graf výsledkov

Zdroj dát: Štatistický úrad

Volebné dianie sme sledovali minútu po minúte:

19:22 Volebné dianie sme pre vás minútu po minúte sledovali od soboty 7:00. Nateraz sme spravodajstvo minúta po minúte ukončili, aktuálne dianie vám prinesieme v ďalších článkoch na SME.sk. Pekný deň.

19:21 Štatistickému úradu sa napokon podarilo sčítať všetky hlasy a Ústredná volebná komisia tak zverejnila kompletné výsledky. Tie ostávajú nezmenené.

17:14 Pokora sa stala často skloňovanou vlastnosťou už pred voľbami. Aj náš exkluzívny prieskum pre denník SME upozorňoval, že slušnosť a pokora sú vlastnosti, na ktorých si časť voličov potrpí.

Po voľbách bolo možné rôzne prejavy pokory sledovať u viacerých politikov. A najviac asi u tých predsedov strán, ktorí pred sobotou viedli prieskumy verejnej mienky, píše v komentári pre denník SME Pavol Baboš.

16:51 Marian Kotleba potrebuje ochrnakára nato, aby ho ochránil napríklad pred kamerou Českej televízie. "Kolega mi pred reláciou skoro rozbil hlavu," vysvetlil Kotleba novinárom. Viac na videu.

16:45 Kým doteraz štát financoval osem politických strán, po sobotňajších voľbách ich bude živiť desať. Na štátny rozpočet sa prvýkrát napojí aj neonacistická Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu.

S každým hlasom odovzdal volič svojej politickej strane aj 8,59 eura, čo je jedno percento z priemernej nominálnej mzdy v roku pred voľbami, ktorá vlani dosiahla 859 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Túto sumu vyplatí štát stranám dvakrát – prvýkrát za odovzdaný hlas, druhýkrát priebežne počas štyroch rokov ako príspevok na činnosť, čo je spolu 17,18 eura od každého voliča.

Prečítajte si tiež: Kotlebovi štát zaplatí za štyri roky vyše päť miliónov eur Čítajte 

16:32 Keby sa parlamentné voľby konali iba v na východe Slovenska, KDH by sa bez problémov dostalo do Národnej rady. Lenže keby neplatí a „figeľovci“ sa po 26 rokoch lúčia s parlamentom. Ich košický mestský šéf Daniel Rusnák tvrdí, že KDH si o takýto výprask doslova koledovalo.

Hneď po oznámení výsledkov volieb ponúklo svoje funkcie celé vedenie KDH, výnimkou nebude ani to košické a to aj napriek tomu, že tunajšie výsledky boli v rámci Slovensko jedny z tých lepších. Prečítajte si viac v článku denníka Korzár.

16:06 Prezident Andrej Kiska sa v pondelok o 9:30 v Prezidentskom paláci vyjadrí k výsledkom volieb a ďalším krokom. Informoval o tom jeho tlačový odbor.

15:49 "Je po voľbách, volič nechce počuť ako si nakladáme, volič chce počuť ako to spolu postavíme," povedal Richard Sulík a nastúpil do auta k predsedovi Mosta - Híd Bélovi Bugárovi a spoločne odišli z areálu televízie Markíza po televíznej debate lídrov strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Viac vo videu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

15:25 Košický krajský šéf Peter Kolár pre denník Korzár priznal, že keby mu niekto povedal, že získajú vyše 12 percent hlasov, asi by sa naňho pozrel s veľmi láskavým a širokým úsmevom.

Priamo v Košiciach si ešte vylepšili maximum z roku 2010, keď získali dokonca až 16,5 percenta.

„Naši najväčší optimisti hovorili o ôsmich percentách, a tak sme aspoň mali dôvod oslavovať. Oslavy neboli až také búrlivé ako skôr emotívne, keď sme videli prvé odhady výsledkov. Bol to taký návrat do eufórie v roku 2010, ktorú sme si opäť oživili,“ povedal nám P. Kolár, ktorý sa nám priznal, že za celý čas v štábe SaS vypil iba tri poháre vína.

15:09 "Myslím si, že ľudia od nás očakávajú, že sa budeme správať zodpovedne," povedal pred debatou v RTVS Igor Matovič. "Poďme odzadu na to. Určite nie Kotleba, určite nie Smer. Všetci ostatní pripadajú do úvahy," povedal líder Obyčajných ľudí.

Najreformnejšie vlády u nás podľa neho boli zložené z veľkého množstva strán rovnako. Ich partnerstvo so šéfom SaS Richardom Sulíkom už podľa Matoviča je ako základný kameň už postavené.

14:48 Kotlebu a Kollára v parlamente má podľa Jozefa Mihála z SaS na svedomí Robert Fico.

Prečítajte si tiež: Mihál: Procházka to nezvládol, bez KDH pravicová vláda nevznikne Čítajte 

14:34 Vyjadrenie k povolebnej situácii na Slovensku poskytol agentúre ČTK aj primátor Trenčína Richard Rybníček. Situáciu považuje za ukážku, že systém opierajúci sa o pomerné zastúpenie strán v parlamente nefunguje.

Prečítajte si tiež: Systém nefunguje, hovorí Rybníček pre ČTK Čítajte 

14:32 Béla Bugár prišiel na debatu do Markízy v jednom aute s Richardom Sulíkom. Spolu aj odchádzali. Bugár to vysvetlil tým, že Sulík nemá svoje auto, tak ho zviezol. Nechceli sa veľmi vyjadrovať, či už ide o začiatok spoločných rokovaní o budúcej vláde.

13:59 "Chcel by som poprosiť všetkých mojich kolegov, aby sme urobili hrubú čiaru za tým čo bolo a sústredili sa nato, čo bude," vyzval Matovič a hovorí, že Smer sa nemôže tváriť ako víťaz volieb, pretože v skutočnosti prehral. "Ak by Fico vyhral výrazne voľby, neposielal by za seba do diskusií náhradníkov," povedal Matovič.

"Boli sme celú noc hore, rozdelili sme si úlohy. Toto nie je súťaž krásy, ale táto úvaha od pána Matoviča je veľmi zaujímavá", reaguje Kaliňák. "Áno, Fico mieni ďalšie štyri roky ostať v politike, preto sme predsa šli do volieb," bráni Smer Robert Kaliňák.

13:50 Na hejt zo strany pravicových strán sa sťažuje Boris Kollár. "Zotrval by som v parlamente. My sme sa na začiatku vymedzili voči Smeru, ale počas kampane sme od nich nedočkali žiadnu podpásovku, ja keď som ich čakal. Ale dostali sme podpásovky od pravicových strán. Napríklad od kandidáta pána Matoviča, ktorý spustil na mňa na faceboku hejt. Nechcite, aby som šiel do pravicovej vlády, ja ich podporím, som pravičiar, ale nečakajte, že pôjdem s nimi do vlády," povedal Boris Kollár. Bugár reaguje s tým, že pravicová vláda by naozaj nebola stabilná.

ˇKľúčové je či chceme zdieľať svoju povinnosť a ak Béla (Bugár pozn.) vníma ako psiu povinnosť, aby sme v pravicovej vláde zdieľali svoju povinnosť, tak mi nehovorte že nie je možné, aby sme si sadli a dohodli sa. Kde je vôľa, tam je cesta," povedal Sulík, ktorý sa najviac snaží tlmiť vášne v štúdiu.

13:47 Diváci televízie Markíza si už prvý deň po voľbách môžu pozrieť niekoľko konfliktov v tábore pravicových strán. Boris Kollár zaútočil na Radoslava Procházku, ten mu to vrátil a spomínal jeho milenku na kandidátke. Doslova o pár sekúnd bolo pred kamerami vidieť konflikt Bélu Bugára s Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom.

13:30 Začala sa debata v televízii Markíza. Do televízie počas prenosu dorazila väčšina lídrov z RTVS. Roberta Fica opäť nevidieť, Smer zastupuje Robert Kaliňák, v štúdiu je aj Marian Kotleba.

V debate v Markíze sú aj Richard Sulík, Igor Matovič, Béla Bugár, Boris Kollár a Jaroslav Paška z SNS.

13:23 Debata v RTVS skončila. „Žiaden iný politický predseda nemá zaslúženejší mandát ako ja, ktorý sa do parlamentu dostanem zo zadu stranu. Kotleba sa dostal do parlamenut kvôli nadutosti a nadradenosti Roberta Fica. Kotlebová strana v parlament je dieťaťom nadutosti Roberta Fica,“ zakončil debatu v RTVS Matovič.

„Ak by došlo k predčasným voľbám, bude výsledok taký istý alebo veľmi podobný,“ tvrdí Sulík.

13:14 Sulík si myslí, že ak by došlo k predčasným voľbám, bude výsledok taký istý alebo veľmi podobný.

13:06 "Ak sa pravicové strany nedohodnú, tak vidím predčasné voľby," mieni Kollár. Niežeby to nevydržalo štyri roky, Kollár si myslí, že to ani nevznikne.

Ak by boli predčasné voľby, boli by sme úspešnejší ako teraz, je presvedčený Uhrík z ĽS - Naše Slovensko. Strana môže fungovať aj bez Mariána Kotlebu, dodáva Uhrík.

13:00 „Vydržal som veľa vecí, vydržím aj ďalšie štyri roky, otázne je ako. Ak sa nám podarí upozorniť na niektoré neduhy, tak je to už určitý výsledok,“ hovorí Bugár. Z opozície ťažko niečo presadíte, dodáva.

Prečítajte si tiež: Našu demokraciu doviedli voliči do krízy Čítajte 

12:55 Procházka nemá signály zo svojej strany, že by mal odstúpiť. Tieto signály vraj vychádzajú iba z jeho vlastného vnútra.

12:54 „Nehlásime sa k oslave narodenín Adolfa Hitlera,“ hovorí Milan Uhrík z ĽS - Naše Slovensko. "Nemusíme sa snažiť vyjednávať o podporu našich návrhov. Nie sme ochotní ustúpiť zo zahraničnej politiky. Sme za kontroly štátnych hraníc kvôli imigrantom. Prechádzajú cez Slovensko, máme ich tu už viac ako tisíc. EÚ vydiera Slovensko cez eurofondy," tvrdí Uhrík.

12:46 „Vláda môže vydržať štyri roky, ak prinesie reálne výsledky v boji proti korupcii,“ hovorí Procházka. „Kto s kým a proti komu je predčasné,“ hovorí Sulík. "Keď poviem, že vnímam SNS v inom svetle, tak sa vám snažím odpovedať na otázku. V tomto prípade pánovi Dankovi odkázal, že ho vnímam ako prijateľnú stranu," dodáva Sulík.

12:31 Šéf Obyčajných Igor Matovič hovorí o stredo-pravej koalícii. Tieto strany sa chcú vyhnúť predčasným voľbám. "Danko sa snaží viesť stranu nekonfliktne. Netvárme sa, že SNS je vyvrheľ," reaguje Sulík. "Nerád by som bol, že SNS má Čierneho Petra," hovorí Danko. "Myslíte si, že takáto široká koalícia (76 hlasov) bude fungovať? Už sme to skúšali veľakrát a nefungovalo to," dodáva Bugár.

12:29 Ľudia na Facebooku sa v súvislosti s priebežnými výsledkami volieb mobilizujú a plánujú sa zúčastniť na akcii s názvom Antifašistická mobilizácia - Nikdy neprejdete! "Naši starí otcovia, ktorí bojovali za našu slobodu sa obracajú v hroboch. Ocitli sme sa na medzníku histórie, keď zápasíme o charakter našej spoločnosti," píšu organizátori udalosti na Facebooku a vyzývajú, aby ľudia prišli v pondelok o 18:00 na Námestie SNP v Bratislave.

12:25 "Treba sa dívať na možnosti spolupráce," tvrdí Sulík. Šéf liberálov už nechce byť konkurentom s ostatnými stranami. Bugár zasa hovorí, že kolegovia sa vykrúcajú, či ísť alebo neísť do Smerom.

12:19 "My sme neuspeli v týchto voľbách," povedal Radoslav Procházka zo Siete.

Prečítajte si tiež: Zahraničné médiá: Fico skončil, extrémisti šokovali Čítajte 

12:10 Do diskusie v RTVS neprišiel ani Marián Kotleba, poslal za seba náhradu v podobe Milana Uhríka. Tvrdí, že takýto výsledok očakávali. Je presvedčený, že prieskumné agentúry manipulovali výsledkami prieskumov. ĽS - Naše Slovensko nemá podľa neho záujem o spoluprácu so stranami, ale aj tak chcú presadiť svoj predvolebný program. Tvrdí, že nie sú fašisti ani neonacisti. Niekomu môžu pripadať ako extrémisti.

12:02 Smer očakával lepší výsledok o tri, štyri, päť percent, hovorí v diskusnej relácii Pellegrini. "Budeme musieť rokovať s relevantnými politickými stranami. Bude to väčšia koalícia ako dvojkoalícia." Pellegrini odmietol nazvať koalíciu zlepencom.

11:55 Premiér Robert Fico (Smer) do diskusnej relácie o 5 minút 12 v RTVS neprišiel, Smer zastupuje predseda parlamentu Peter Pellegrini.

Prečítajte si tiež: Voľby v Borovciach vyšetruje polícia Čítajte 

11:50 Poslednou zápisnicou, na ktorú sa čaká pre skompletizovanie výsledkov volieb, je zápisnica z Okresnej volebnej komisie v Piešťanoch. Komisia však stále čaká na zápisnicu z obce Borovce.

Tam polícia podľa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Márie Linkešovej preveruje trestné oznámenie pre prečin marenia volieb. Koná tak na základe oznámenia, že jedna obyvateľka obce volila dvakrát.

„Skutočnosť zistila predsedníčka volebnej komisie v Borovciach a v neskorých večerných hodinách o tom informovala. Podľa nej jedna žena z obce volila nielen vo volebnej miestnosti, ale jej meno bolo rukou pripísané aj do zoznamu tých, ktorí volili do prenosnej volebnej urny," uviedla Linkešová. Polícia preveruje postup volebnej komisie.

Prečítajte si tiež: Aj toto je Kotlebov volič Čítajte 

11:32 Sny o proreformnej vláde, ktorá by posilnila právny štát, bojovala proti korupcii a zabezpečila proeurópske smerovanie, sa skončili. V reakcii na neoficiálne výsledky to vyhlásil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Vzniku vlády podľa neho bránia antisystémové strany a radikáli, ktorí sa dostali do parlamentu.

Nevie, ako by spomedzi ôsmich strán mohlo vzniknúť zoskupenie, ktoré by vytvorilo stabilnú proeurópsku vládu. Odmietol spoluprácu s Ľudovou stranou Naše Slovensko Mariana Kotlebu aj so SNS, nevie si predstaviť spoluprácu ani so Sme rodina - Boris Kollár. Rovnako si nevie predstaviť úradnícku vládu. Bugár nevylúčil predčasné voľby, ale katastrofou by bolo, keby sa konali počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

11:11 Predseda KDH Ján Figeľ a predsedníctvo hnutia po výsledku volieb, keď sa nedostali do parlamentu, ponúkajú svoje funkcie. Urobia tak na najbližšom rokovaní rady 19. marca a následne zvolajú aj mimoriadny snem.

10:47 Smer ako víťaz volieb opäť zopakoval, že považuje za povinnosť pokúsiť sa zostaviť vládu. Predseda strany Robert Fico v televízii TA3 vyhlásil, že potrebujú čas a priestor na rokovanie. Fico zdôraznil, že ak sa to podarí, pôjde o vládu kompromisov.

Otázka podľa neho stojí , "do akých kompromisov budú ochotní ísť partneri a či budeme schopní historických kompromisov". Vysvetlil, že ak by malo ísť o zmysluplnú vládu, partnerov by vyberal z piatich subjektov. Na margo Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko uviedol, že sú "hodnotovo tak ďaleko, že neprichádzajú do úvahy".

Fico dodal, že minimálne pre rokovanie o fungovaní NR SR sa budú musieť zísť všetky strany. Podľa šéfa Smeru je 30-dňová lehota, dokedy bude ustanovujúca schôdza parlamentu, dostatočná na rokovania o podobe vlády.

Fico zároveň uviedol, že každý nesie mieru zodpovednosti na výsledku volieb, vrátane prezidenta Andreja Kisku.

10:21 Pozrite si zoznam zvolených poslancov.

Prečítajte si tiež: Voľby 2016: Pozrite si zoznam zvolených poslancov Čítajte 

10:14 Predseda Mostu-Híd Béla Bugár v diskusnej relácii TA3 uviedol, že ich strana nepôjde do vlády so SNS. Zároveň dodal, že bez národniarov sa vláda nedá zostaviť, iba ak by sa niekto rozhodol pre koalíciu s Kotlebovou Ľudovou stranou - Naše Slovensko. Vyzerá to teda na pat, uviedol Bugár.

Šéf Mostu je pripravený zúčastniť sa na povolebných rokovaniach, ale podľa neho z nich "pevná vláda, ktorá bude vedieť kočírovať Slovensko v najťažšom období, nevznikne". Je to zodpovednosť Smeru, ale aj Sulíka a Matoviča, lebo viedli kampaň tak, že oslabili pravicové spektrum, dodal. "Pravica oslabila, výsledkom hádok sú antibruselské a radikálne strany," dodal.

10:01 Stále sa čaká na poslednú zápisnicu z Piešťan.

9:55 Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zagratuloval Robertovi Ficovi k víťazstvu. Za celkom výnimočné v moderných slovenských dejinách označil to, že Smer zvíťazil štvrtýkrát po sebe. Ako ďalej český premiér uviedol na svojom facebookovom profile, Ficovi praje veľa síl, šťastia, ale tiež zodpovedných partnerov v povolebnom vyjednávaní.

9:51 Konečné výsledky stále nie sú kompletné, chýbajú zápisnice z okresov Piešťany a Košice IV. Výsledok by však už nemali ovplyvniť.

Prečítajte si tiež: Voľby nemajú víťaza. Len porazených (deväť momentov) Čítajte 

9:03 Predseda SNS Andrej Danko v povolebnej diskusii Rádia Expres a internetovej televízie Hospodárskych novín uviedol, že zo spolupráce vylučuje jedinú stranu, a to Kotlebovu Ľudovú stranu - Naše Slovensko. Priamo nechcel povedať, či si vie alebo nevie predstaviť spoluprácu s Mostom-Híd Bélu Bugára. Zároveň vyhlásil, že je pár hodín po voľbách, nie je jasný presný počet mandátov a ani to, kto sa prekrúžkoval do parlamentu, a preto nechcel viac o možných koalíciách a spolupráci hovoriť. Dodal, že po voľbách ešte nekomunikoval s predsedom žiadnej politickej strany.

Richard Sulík z SaS, ktorý sa na základe výsledkov označil za lídra pravice, pripustil, že situácia je "zapeklitá.“ Jednoznačne vylúčil spoluprácu so Smerom a Kotlebom. Zároveň uviedol, že do volieb sú strany konkurenti, ale deň po voľbách treba spraviť hrubú čiaru a pozerať sa dopredu. Zdôraznil, že koalície nevznikajú deň po voľbách. Treba viesť rozhovor, potom "ak bude vôľa, tak bude cesta".

Líder NOVA Daniel Lipšic, ktorý kandidoval na kandidačnej listine OĽANO, uviedol, že jednoznačný signál volieb je, že si ľudia neprajú vládu Roberta Fica. "Mandát a vôľa voliča je pomerne jasná," dodal. Nemyslí si, že v súčasnosti nejako akútne hrozia predčasné voľby.

8:00 Nerozhodnú situáciu v parlamente bude riešiť prezident, hrozia nové voľby. Kiskova vláda by mohla Slovensko viesť počas predsedníctva Únii. Čítajte viac:

Prečítajte si tiež: Kiska môže zostaviť svoju vládu (päť scenárov) Čítajte 

7:30 Protimigračný premiér Fico stratil väčšinu, píše BBC. Slovenskí voliči opustili vládnucu stranu, informuje Financial Times.

7:21 Medzi hlasujúcimi občanmi Slovenska, ktorí žijú v zahraničí a nemajú trvalý pobyt na Slovensku, získala najväčšiu podporu strana Sas. Zo 1 044 hlasujúcich im pri hlasovaní poštou odovzdalo hlas 312 voličov. Most-Híd v tejto skupine voličov podporilo 168 hlasujúcich a Sieť 166 voličov. Hlas zoskupeniu OĽaNO-NOVA dalo 133 slovenských občanov žijúcich v zahraničí. Smeru odovzdali 62 hlasov. Aj títo voliči volili Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko, ktorej zaslali 55 hlasov.

5:41 Dnes je začiatok konca éry Roberta Fica. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Prečítajte si tiež: Deň, keď extrémizmus vstúpil do parlamentu Čítajte 

5:15 "Výsledky, ktoré sa ukazujú sú veľmi zložité, ale to ukazuje, že politický systém je veľmi živý," povedal v prvej reakcii premiér Robert Fico.

Čakali výsledok vyšší aspoň o štyri až päť percent, ale Fico poznamenal, že štvrtýkrát za sebou vyhrali parlamentné voľby. Smeru tak vzniká im povinnosť zostaviť vládu, nebude to však ľahké. Fico to chce urobiť tak, aby nebola pravdepodobnosť predčasných volieb. " Zostavovanie vlády bude trvať asi dlhšie ako zvyčajne," pripustil Fico.

"Je povinnosťou urobiť všetko preto, aby neboli žiadne experimenty," reagoval na otázku, či účasť Kotlebu v parlamente neskomplikuje vznik novej vlády. Ľudia rozhodli a Fico nemôže podľa vlastných slov nadávať na voličov, prečo sa tak rozhodli.

Najväčšia chyba, ktorú Smeru urobil je podľa Fica dlhovekosť. "Je to daň za to, že sme štyrikrát vyhrali voľby," okomentoval výsledok.

3:58 Pre SDKÚ je to veľká porážka, hodnotil priebežné výsledky volieb predseda strany Pavol Frešo. „Gratulujem víťazom, verím, že vznikne stredopravá vláda,“ povedal novinárom na záverečnom brífingu volebnej noci v centrále strany, kde zavládlo sklamanie.

3:56 V centrále Borisa Kollára sa to pomaly vyprázdňuje, zo samotného lídra strany Sme rodina aj jeho podporovateľov cítiť spokojnosť s výsledkom. Sám hovorí o víťazstve a ohromnom úspechu. "Pravdepodobne budeme v parlamente, vyzerá to na desať poslancov," uviedol Kollár.

Opäť pritom zopakoval, že do koaličnej vlády ísť nechce, keďže Sme rodina je malá strana, ktorá by bola podľa jeho slov iba príveskom. "Skôr by som to chcel prežiť mimo toho a nabrať väčšiu silu, aby sme mohli potom rozhodovať viac," dodal.

Osláviť výsledok prišla s Kollárom aj bývalá moderátorka televízie Markíza Martina Šimkovičová, ktorá je na kandidátke strany. Zdržala sa však iba chvíľu.

3:54 Krátko pred štvrtou ráno sa volebná noc Mostu končí. Hudba dohrala a väčšina hostí už je na odchode, vrátane predsedu strany Bugára. Podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská odišla už skôr.

3:53 „Rúhal by som sa bohu, ak by som sa netešil,“ reagoval na priebežné výsledky strany SNS jej predseda Andrej Danko. Pri 65 percent sčítaných hlasov má strana zatiaľ 8,8 percenta, čo je skoro dvakrát viac ako v minulých voľbách. Predseda strany sa poďakoval voličom, spolustraníkom a novinárom.

„Priebežné čísla otvárajú otázky, o ktorých sme ani nerozmýšľali a otvárajú kombinácie nemožného s možným. Nemyslím si, že je na mieste aby politici tancovali a žúrovali,“ povedal Danko. Tento tlačový brífing je posledný z volebnej noci SNS.

3:49 Predseda Mosta Béla Bugár sa k predbežným výsledkom volieb vyjadril až po zrátaní vyše 50 percent okrskov. Náladu nemal dobrú.

"Hodnotiť sa ešte úplne nedá. Čo možno povedať je, že občania už dvakrát volili mimo systém. To znamená, že nevolili etablované strany," začal. Pokračoval, že ľudia zároveň odmietli korupčný systém vládnutia.Strany, ktoré používali protimigrantskú politiku, okrem Smeru, sa posilnili, alebo sa dostali do parlamentu. To nie je dobré pre Slovensko, hodnotil Bugár.

Výsledok pod osem percent pre Most podľa neho nebude dobrý. Očakával priblíženie sa k dvojcifernému číslu. Pripustil, že v strane za zlý volebný výsledok vyvodia zodpovednosť, tiež však nechcel byť konkrétny. "Žiadne špekulácie o budúcej vláde sa zatiaľ robiť nedajú. Nemá to význam," konštatoval.

"Nepýtajte sa teraz kto s kým," reagoval na opakované otázky. Nechcel zatiaľ povedať ani to, či by prijal pozvanie Smeru na rokovanie o budúcej vláde. "Možno najsilnejšia strana nebude mať ani možnosť s kým," dodal. Komentovať Bugár nechcel ani nečakaný prepad strany Sieť. "Dovoľte, aby som to nehodnotil. Videl som tlačovú besedu pána Procházku. Tiež bol sklamaný. Aj oni musia urobiť analýzu, čo sa stalo a kde sa urobila chyba."

3:41 Spoločné čakanie na výsledky už väčšina kandidátov OĽaNO vzdala a z reštaurácie v centra hlavného mesta odišla domov. Ostatní dojedajú posledné zvyšky spoločnej torty a sledujú diskusie v televízii. Podľa Veroniky Remišovej však chcú aspoň niektorí kandidáti počkať na finálne výsledky volieb spolu. Očakáva sa aj návrat Igora Matoviča či Daniela Lipšica, ktorí šli do centrály SaS.

3:36Kým v iných centrálach už lídri strán urobili oficiálne vyhlásenia, v Smereje stále ticho. Novinári už vyčkávajú vo vnútri centrály na informáciu, či premiér Robert Fico ohlási tlačovku a v akom čaše. Všetci zo Smeru sa zdržujú na poschodí, medzi novinárov neprišla už dlhší čas ani hovorkyňa strany.

3:18 Igor Matovič, Daniel Lipšic, ale aj Jozef Viskupič opúšťajú reštauráciu a presúvajú sa do centrály SaS. "Zablahoželať k výsledku," komentoval Viskupič otázku, či sa už dohaduje povolebná spolupráca.

3:15 Boris Kollár pri 50-tich percentách spočítaných hlasov otvoril šampanské a za hlasného burácania osadenstva svojej volebnej centrály, ktorá opäť skandovala "My sme rodina", začal oslavovať. Pochybovačne sa pritom vyjadroval na adresu politológov, ktorý mu pred voľbami tipovali výsledok okolo jedného percenta. "Cítil som, že to dokážeme. Človek keď niečo chce a ide za tým, tak to dokáže," komentoval Kollár.

Predbežné výsledky podľa jeho slov naznačujú možnosť zostavenia pravicovej vlády. Ktoré strany by si tam predstavoval povedať nechcel, priznal ale, že už volal s Richardom Sulíkom a dohodol si s ním stretnutie.

3:09 O tretej hodine je zrátaná polovica hlasov. Tento nástroj ukazuje prepočet mandátov a obsadenie kresiel.

3:03 Šéf Siete Radoslav Procházka na brífingu po druhej v noci priznal, že jednou z príčin neúspechu môže byť to, že sa nedostatočne vyhranil voči Smeru a premiérovi Robertovi Ficovi a v televíznych diskusiách bol nevýrazný.

O príčinách neúspechu chce strana podľa Procházku hovoriť najskôr na internom fóre. Je však pripravený skončiť ako jej šéf. Napriek zlému výsledku vraj nebude problém splatiť úver v banke, ktorý si strana zobrala.

Procházka odmietol spoluprácu s Mariánom Kotlebom. K zloženiu budúcej vlády sa však nechcel vyjadrovať.

2:45 „Spoluprácu s Marianom Kotlebom som vylúčil okamžite,“ povedal predseda SNS Andrej Danko potom ako na dvoch tlačovkách pred tým neodpovedal na otázku, či vylučuje spoluprácu s Kotlebom alebo nie. „Politika Mariana Kotlebu patrí do minulého storočia. SNS som odklonil z takýchto vízii. Radšej nebudem predseda Slovenskej národnej strany ako by som mal spolupracovať so stranami, ktoré patria do minulého storočia,“ povedal Danko.

Na otázku, prečo vylúčili vlastného podpredsedu Chovana z kandidátky dva dni pred voľbami Danko odpovedal, že v strane si uvedomili, že Chovan je skôr človek pre výkonnú funkciu ako pre parlament. Doplňujúce otázky odbil so slovami, že sú veci, ktoré si nechá pre seba.

2:43 Poslanec Igor Hraško hovorí, že pri zostavovaní pravicovej vlády budú potrebné veľké kompromisy. Verí, že Obyčajní ľudia by mohli mať v definitívnych výsledkoch ešte viac percent, ako naznačil exit poll či doterajšie výsledky. Výsledok očakáva nad 13 percent. "Mohli by sme mať pri zostavovaní vlády hlavné postavenie, hoci na druhej strany by sme mali stále obmedzené možnosti ako eliminovať v parlamente strany, ktoré sú pre Slovensko nebezpečné," povedal pre SME.

Hostia sa z reštaurácie začínajú už pomaly aj rozchádzať. Nádejní poslanci však zostávajú na mieste naďalej a čakajú na vyšší podiel sčítaných hlasov.

2:37 K slovám vedenia OĽaNO sa na brífingu pripojila aj líderka kandidátky Veronika Remišová. "Najradšej by som povedala, že som veľmi šťastná za dôveru, ktorú nám ľudia dali. Musím však jedným dychom povedať, že človeku až stíska srdce, keď vidí, koľko percent získali ľudia, ktorí na bilbordoch hovorili o iných, že sú paraziti, ktorí rozosievajú strach a ktorí na Slovensku tvoria nejakého triedneho nepriateľa," vyhlásila.

Pripojil sa Ján Budaj s tým, že je presvedčený, že ide o prechodnú fázu spoločnosti, ktorá potrvá jedno volebné obdobie.

2:32 Krátko pred pol treťou predstúpili lídri OĽaNO a NOVA pred novinárov. "Prvýkrát Slovensko zažije, že bude mať v parlamente fašistov, čo núti ostatné strany, aby sa správali zodpovedne," vyhlásil Matovič. Vo vyhláseniach, čo ďalej, chce počkať na oficiálne výsledky. Špekulovať o možnostiach vlády nechcel ani Lipšic. Podľa neho by však bolo rezignáciou na demokraciu hovoriť tesne po parlamentných voľbách o úradníckej vláde a predčasných voľbách.

2:22 Na Moste sa nálada opäť začala zlepšovať. Nie však kvôli výsledkom volieb. DJ sa snaží prítomných roztancovať na starý hit od skupiny Maduar Hafanana a celkom sa mu darí.

2:21 Budúcnosť SaS teraz vyzerá podľa predsedu jej poslaneckého klubu Martina Poliačika pomerne dobre. "Vrátili sme sa v zásade na pozíciu po voľbách z roku 2010. Predpokladám, že ak nám teraz štatistický úrad ukazuje 9 až 10 % po zarátaní malých okrskov, tak až bude zarátaná Bratislava a Košice môžeme ešte porásť," komentoval predbežné výsledky Poliačik.

"Pre nás tento výsledok znamená obrovskú zodpovednosť a možnosť konečne zrealizovať náš program. Štyri roky sme upozorňovali na to, že Slovensko stagnuje a že si nemôžeme dovoliť pritom, ako sa svet vyvíja, zostať prešľapovať na mieste. Budeme musieť počkať na finálne čísla a pozrieť sa, či vieme zostaviť s partnermi z pravice vládu, ktorá by dokázala pohnúť Slovensko dopredu," spresnil.

2:18 V SaS sa vyprázdňujú stoly s občerstvením a postupne aj centrála. Priaznivcom dochádza trpezlivosť s tempom štatistického úradu a už to zďaleka nie je také euforické ako pri exitpolle. V debatách sa skloňuje najmä šokujúci trend Kotlebovcov. S návštevníkmi liberálneho domu naďalej živo diskutuje Eugen Jurzyca, Mihál sleduje vstupy z centrál a priebežné výsledky.

2:16 Pred vchodom do centrály Smeru sa už dlhší čas nikto neobjavil. Novinári vyčkávajú väčšinu času vonku, aby získali aspoň nejaké vyjadrenia od politikov, ktorí vyjdú na chvíľu von alebo sú na odchode. Naposledy odchádzal minister zahraničia Miroslav Lajčák, nenasledoval ho však už nikto ďalší.

2:15 V centrále strany Sme rodina to už poriadne vrie, nálada je veselá. Prítomní členovia a podporovatelia Borisa Kollára si dokonca zaspievali "Aj tak sme frajeri" a za skákania skandovali spolu s Kollárom heslá ako: "Kto neskáče nie je Boris" či "My sme rodina".

2:07 Volebná noc na KDH sa o druhej ráno končí. Šéf strany Ján Figeľ sa k výsledku vyjadrí až v priebehu dňa, keď budú známe oficiálne výsledky volieb. O 9:30 zasadne predsedníctvo strany. Z centrály odchádzajú hostia aj členovia strany.

2:06 Bugár je už riadne nervózny z toho ako pomaly sa sčítavajú hlasy. Zatiaľ sa stále nechce k výsledkom vyjadrovať. "Čo teraz? Vy tu budete čakať do šiestej? Lebo ja nie," hovorí. Aj v časoch, keď sa údaje z volebných komisií posielali faxom, už boli o takomto čase podľa neho známe predbežné výsledky.

1:51 Ďalší z popredných predstaviteľov Siete, ktorý chcel zostať v anonymite, pre SME povedal, že výsledok Siete sa veľmi nebude líšiť od exit polu Focusu. Neočakáva, že Sieť bude mať aspoň desať percent. Za prepadom Siete je podľa neho to, že sa strana rázne nevyhranila voči premiérovi Robertovi Ficovi. K prepadu percent pre Sieť podľa neho prispelo aj vystupovanie Radoslava Procházku v televíznych diskusiách, v ktorých bol nevýrazný. Prítomnosť Kotlebu v parlamente označil za odistený granát. Je podľa neho veľmi reálne, že prítomnosť Kotlebu v parlamente bude viesť k tomu, že sa budú musieť spojiť všetky štandardné strany vrátane Smeru, aby váhu Kotlebu v parlamente vyvážili.

Prečítajte si tiež: Zmena. Ale takáto? Čítajte 

1:42 Poslanec Smeru Dušan Jarjabek prišiel do centrály až pred malou chvíľou. "Život ide ďalej, o nič nejde, voľby dopadnú ako dopadnú a máme na tom zásluhu všetci aj vy novinári," povedal. Novinári podľa neho dávali priestor ľuďom, ktorí sa mohli vyjadrovať a ktorí nie. Na otázku akú ma na pravdepodobnej účasti Kotlebu v parlamente zásluhu Smer, Jarjabek povedal, že "asi najväčšiu, keď má v tejto chvíli najväčšie prieskumy". Na otázku, či k výsledku extrémistickej strany nedopomohla aj rétorika Smeru, ktorá podnecovala strach ľudí z utečencov, odpovedal, že "také jednoduché to asi nebude", ale budú sa o tom v strane baviť. Dodal, že má "strašne smutnú náladu" a so smiechom zamieril ďalej od vchodu do centrály. Vchod mu ukázali novinári.

1:38 Chýb, ktoré posunuli KDH na päťpercentnú hranicu, bolo podľa podpredsedu Pavla Zajaca niekoľko. Nevyšla mu kandidatúra Pavla Hrušovského na prezidenta, body im krátko pred voľbami ubral aj návrh na trestanie umelého oplodnenia. „Na podrobné analýzy je skoro,“ povedal Zajac. Či sa podarí Richardovi Sulíkovi zostaviť vládu, špekulovať nechcel. „Torta sa nemá krájať pred upečením.“ Vedenie strany sa v týchto chvíľach radí u Jána Figeľa. Ľudia z centrály pomaly odchádzajú.

1:35 Boris Kollár má podľa vlastných slov každou hodinou lepšiu náladu. Na dnešnú noc si pre šťastie zobral aj talizman, ktorý dostal od svojich priateľov z Neapola. Zažartoval, že práve vďaka nemu majú také dobré čísla.

1:05 Situácia v OĽaNO sa po jednej nadránom ustálila. Nadšenie a oslavy zrejme dvojciferného výsledku vystriedali úvahy, aká vláda bude možná. Tváre hnutia hovoria, že bez presnejších výsledkov ťažko odhadnúť možnosti. Matovič a Lipšic sa k výsledkom hlasovania vyjadria na tlačovke až po sčítaní aspoň 20 percent hlasov.

00:54Ak sa KDH nedostane do parlamentu, podpredseda hnutia Pavol Zajac je pripravený vyvodiť voči sebe politickú zodpovednosť. Uviedol to pre TASR s tým, že ak sa KDH nedostane do parlamentu, musí prísť radikálna sebareflexia.

00:51 Minister obrany Martin Glváč, ktorý sa na chvíľu objavil vonku pred centrálou povedal, že stanovisko predstaviteľov strany môžu novinári očakávať až vtedy, keď budú známe reálne výsledky. K výsledkom exit pollu sa vyjadrovať nebudú. Prípadný úspech Kotlebu označil za zlý sginál. "Je to zlé pre Slovensko a budeme sa s tým musieť vysporiadať," povedal. K otázke, čo podľa neho spôsobilo nárast preferencií Kotlebovcov, sa nevyjadril. Za neúspech Smeru by Glváč považoval, ak by strana dosiahla menej než 30 percent.

Prečítajte si tiež: Naživo zo Smeru: Fico čaká obrovský počet strán a patovú situáciu Čítajte 

00:42 Okolo polnoci sa na KDH podáva kapustnicu. Večeru a štrúdľu si dal so spolustraníkmi aj Ján Figeľ. Síce sa usmieva, veselo tu ale nikomu nie je.

00:33 Po spočítaní 2,26 percenta okrskov získal najsilnejší Smer 34,49 percenta hlasov voličov. Brány parlamentu prekročilo zatiaľ aj ďalších sedem strán.

00:28 Nálada vo volebnej centrále Siete je pod bodom mrazu. Členovia strany pri stoloch len neveriacky krútia hlavami pri výsledkoch exit pollu po jednotlivých krajoch, ktoré prezentujú na Markíze. Nechápu, ako víťaza prieskumov mohli predbehnúť takmer všetky pravicové strany.

Prečítajte si tiež: Naživo zo Siete: Nálada je pod bodom mrazu, ľudia krútia hlavami Čítajte 

00:23 Hoci do zverejnenia oficiálnych výsledkov je ešte ďaleko, u Matovičovcov sa začína oslavovať. Matovič sa pridal k spevákovi vystupujúcemu s kapelou a s textom pred sebou mu pomáha so spevom. Prítomných baví aj text piesne, ktorá je o predraženom CT a kauze, na ktorú upozornil Alan Suchánek. "Mama kúp mi CT," ťahá refrén Matovič.

00:20 Hovorkyňa avizovala, že asi hodinu nikto zo Smeru dolu medzi novinárov nezíde, no zdá sa, že čas sa natiahne aj na dve.

00:19 Boris Kollár sa z výsledkov exit pollu teší, no zatiaľ je s vyjadreniami opatrný. "Neviem zatiaľ posúdiť, aké budú oficiálne čísla Štatistického úradu, preto budeme čakať do poslednej chvíle. Nedokážem sa ešte radovať," uviedol Kollár.

V prípade, že by aj oficiálne čísla ukázali, že sa do parlamentu dostane, vie si predstaviť spoluprácu so všetkými pravicovými stranami. "Najviac ale samozrejme so Sulíkom," dodal. Prípadnú spoluprácu s Kotlebom jednoznačne vylúčil.

00:16 Ján Figeľ sa mal o polnoci vyjadriť k predbežným výsledkom. Keďže Štatistický úrad mešká s ich zverejňovaním, hovorkyňa Nataša Žembová oznámila, že brífing nebude. Figeľ sa po zverejnení exit pollu, ktorý strane prisúdil hraničných 5 percent, medzi novinármi nezdržiava. Nálada sa nemení – účasť KDH v parlamente je veľmi neistá.

00:14 V štábe SaS oslavoval aj Ľudovít Kaník, poslanec zvolený za SDKÚ, ktorý už zo strany odišiel, skúšal to s vlastným subjektom a nakoniec tento týždeň podporil liberálov. Oficiálne však z volebného boja neodstúpil. „Ak by sme to spravili, museli by sme stiahnuť tisíce členov volebných komisií,“ zdôvodnil pre Markízu svoj krok.

00:11 Predseda SNS Andrej Danko sa po štyroch hodinách čakania postavil pred novinárov. Na úvod vyzval politickú scénu k diskusii a skritizoval „bulvarizáciu politiky“, nahrávanie politikov a vznik množstva malých strán. Hoci nepôsobil nadšene tvrdil, že ho teší, že vzkriesil SNS.

„Priznám sa, že som naozaj unavený. Čaká ma podanie daňového priznania. Možno som strhaný, lebo som tu včera pre vás novinárov kontroloval predlžovačky a či vám funguje wifi,“ povedal.

Prečítajte si tiež: Naživo z OĽaNO: V centrále sa oslavuje, Matovič spieva spoločne s kapelou Čítajte 

00:05 V odhadoch možností zostavovania vlády sa Obyčajní ľudia rozchádzajú. Doterajšia podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová je najviac prekvapená výsledkom Siete, SaS, ale aj KDH. Vzostup Kotlebovej ĽS-Naše Slovensko už tušila. Na stretnutiach s voličmi v posledných týždňoch podľa nej očividne rástla podpora extrémistického zoskupenia. Pravica by sa však podľa nej mala pokúsiť zostaviť vládny kabinet. "Prijateľná je pre nás každá strana s výnimkou Smeru, SNS a teraz už aj Mariana Kotlebu," povedala.

Naopak, europslanec Branislav Škripek si myslí, že pravicové zoskupenie by bolo márne, hoci sa oň strany zrejme pokúsia. "Zlyhalo by to na schopnosti spolupracovať," odhaduje. "Myslím si, že každý líder si stále myslí, že práve jeho má každý nasledovať. Chýba im zdravá, realistická a normálna, neslovenská schopnosť spolupráce," dodal Škripek.

00:01 Sulík si pri otváraní šampanského porezal ruku. Stalo sa to pri otváraní technikou "šabľovania", zrejme stál príliš blízko. Ranu mu odporučili obviazať, podľa hovorkyne strany sa má po návšteve nemocnice vrátiť späť do centrály.

23:52 Vo volebnom štábe Borisa Kollára je nálada pozitívna, hoci pokojná. Každý už netrpezlivo očakáva výsledky zo Štatistického úradu. Všetci prítomní navzájom diskutujú, do akej miery budú tieto čísla iné ako výsledky exit pollu.

23:49 Štatistický úrad zverejnil prvé oficiálne výsledky. Ako prvú zverejnil zápisnicu z obce Jesenské z Levického okresu. Najviac voličov v tejto obci volilo Smer (29,41%), SNS tu volilo vyše 23 percent voličov. OĽaNO-NOVA získali 17,64 percenta. Aj v tejto obci získala podporu Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko. V Jesenskom ich podporilo 11,76 percenta voličov hlasujúcich v tejto obci. Platných hlasov bolo 34.

23:48 V párty stanoch na parkovisku pri centrále SaS už za ovácií ozývajú zvuky otvárania šampanského.

23:47 Poslanec Miroslav Číž zo Smeru, ktorý prišiel do centrály neskôr hovorí, že zatiaľ pozná výsledky z jednej dediny z okresu, odkiaľ pochádza. "Videl som, že aj pán Kollár aj Kotleba majú relatívne veľký počet hlasov. Ale k iným veciam je predčasné sa vyjadrovať," povedal. Sulíka ako nového premiéra Číž nevidí.

23:41 Exit poll už komentujú aj zahraničné portály. „Slovenskí voliči opúšťajú vládnu stranu,“ píšu Financial Times. „Strana, ktorá sa počas kampane spoliehala na antiimigrantskú rétoriku a vyvolávanie strachu z utečeneckej krízy v posledných týždňoch strácala podporu, keď jej voliči vyčítali zlyhanie v reformách školstva a zdravotníctva.“

Fico stratil väčšinu, v parlamente aj extrémisti, ukazujú prvé odhady volieb na Slovensku. Takýto titulok prinášajú české Lidovky.cz. Za hlavné prekvapenie označujú fakt, že by sa do parlamentu dostalo hnutia Mariána Kotlebu., ktorý „vystupuje proti členstvu Slovenska v NATO, vlani sa zúčastnil na demonštrácii proti migrantom, v minulosti organizoval pochody proti Rómom a netají sa svojimi sympatiami k vojnovému slovenskému štátu, ktorý bol pod silným vplyvom nacistického Nemecka“.

Portál Idnes.cz píše, že „víťazom slovenských volieb je Ficov Smer, podľa odhadov však stratil väčšinu“. „Nie je vylúčené, že Slovensko čakajú nové predčasné voľby, pretože je možné, že sa vládu nepodarí zostaviť ani Smeru ani opozícii,“ odhaduje spravodajca MF DNES Luboš Palata.

23:23 V centrále SaS vládne nadšená nálada, všetci sa tešia z predbežných odhadov volieb. Richard Sulík sa na tlačovej konferencii poďakoval voličom SaS.

"Ďakujeme každému, kto šiel k volebným urnám. Počas volebnej kampane sme hovorili aj nepríjemnú pravdu. Nedá sa žiť zo sociálnych balíčkov a vlakov zadarmo. Musíme uľahčiť tvorbu hodnôt poctivou prácou," povedal. "Po siedmich rokoch sa nám podarilo etablovať liberálnu stranu. Môžem povedať, že SaS nie je stranou na volebné obdobie. Boli sme principiálni a v zásadných veciach sme sa neotočili. My po kanáloch chodiť nemusíme," dodal.

23:22 "Nedopadli sme dobre," vraví jeden z predstaviteľov Siete. Oficiálne však ešte nechce komentovať výsledky.

23:16 Štatistom údajne padol web, cez ktorý sa nahrávajú výsledky z okrskov.

23:14 Rozhovory medzi hlavnými tvárami OĽaNO patria najmä prekvapeniu z pravdepodobného vstupu Mariana Kotlebu do parlamentu. Trojka na kandidátke, divadelná režisérka Viera Duačová hovorí a veľmi zlom výsledku pre Slovensko.

"Dva roky proti tomu bojujem, proti extrémizmu a Kotlebovej Bystrici. Chodím po školách, hráme, debatujeme s mladými. No je toho asi málo," povedala. "Vždy som sa cítila ako sám vojak v poli a dnes sa ten výsledok ukázal. Slovensko nevie prejaviť solidaritu vtedy, keď je to treba. Toto je výsledok ľahkovážneho uvažovania Slováka, ktorý keď má plné bruško a teplý vankúš pod hlavou, tak si myslí, že mu nič nehrozí," dodala Duačová.

Podobne sa vyjadruje aj lekár Alan Suchánek. "Keby som vedel tento výsledok vopred, dnes by som volil KDH, aby mohla vzniknúť pravicová vláda," povedal. Verí však, že zostaviť pravicovú vládu sa podarí aj tak a tiež v to, že ich lídri sa oproti minulosti už poučili.

23:11 Bravčové rezne, kuracie krídelká, pagáče, koláče, zemiakový šalát, v centrále Smeru ponúkajú novinárom viaceré druhy jedál, tí by však radšej než jedlo uvítali, ak by niekto z ministrov zišiel dolu medzi nich. Podľa slov hovorkyne strany to však vyzerá, že všetci čakajú, kým výsledky začne zverejňovať štatistický úrad.

Prečítajte si tiež: Pozri si 10 výhodných jednosmerných leteniek, ak tie voľby fakt dopadnú zle Čítajte 

23:07 Ľudová strana naše Slovensko – Marian Kotleba počas volebnej noci nezriadila volebný štáb, členovia vedenia sledujú priebeh volieb individuálne alebo v malých skupinách, uviedol pre agentúru SITA podpredseda strany Rastislav Schlosár. To zároveň vylučuje možnosť, že by zástupcovia vedenia strany reagovali na informácie o priebežných výsledkoch volieb. Novinári môžu reakcie očakávať až v nedeľu, najskôr po oficiálnom vyhlásení výsledkov volieb.

23:05 Päťpercentný výsledok v exit polle centrálou KDH zamával. Kresťanskí demokrati postávajú v malých skupinkách vo foyeri, čakajú na presnejšie výsledky, nálada je napätá. Ak sa strana do parlamentu nedostane, bude to prvýkrát od jej vzniku pred 26 rokmi. Za ten čas bola päťkrát súčasťou vládnej koalície, štyri volebné obdobia strávila v opozícii.

22:58 Takmer hodinu po zatvorení volebných miestností nie sú k dispozícii žiadne oficiálne dáta.

22:57 Na otázku aké kombinácie prichádzajú do úvahy Sulík hovorí, že netuší. "Treba si pozrieť výsledky, počkáme či to Robert Fico poskladá," hovorí s nádychom diplomacie. "Mám tu sedemdesiatjeden neprečítaných správ a sedem neprijatých hovorov," reaguje na to, či mu už mu volali potencionálni koaliční partneri a vyhýba sa polemike o dohodách s ostatnými stranami. "Kde, kedy by som to stihol, iba tu chodím v kuse. Toto treba robiť s chladnou hlavou, vôbec to dnes nebudem riešiť," hovorí s tým, že finálne výsledky môžu priniesť odchýlku aj dva mandáty a to zmení situáciu.

Za víťazov volieb zatiaľ neskromne považuje svoju SaS. "toto nie že nikto nečakal, my sme to nečakali. Je to parádny výsledok," povedal. Porazených komentovať nechcel. Jeden z novinárov sa mu pokúsil vnútiť pri fotení červený balón. Sulík sa ho odmietol dotknúť a po pár fotkách odišiel za zatvorené dvere na poschodí.

22:55 Veľmi zlý výsledok pre SDKÚ, tak komentoval prvé výsledky exkluzívneho exitu pollu predseda strany Pavol Frešo. „Je to niečo, čo sme nečakali, keď sme robili kampaň. Na druhej strane, SDKÚ-DS sa ako jediná strana jasne zastala v tejto kampani všetkých európskych hodnôt,“ pokračuje Pavol Frešo.

22:48 Hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová povedala, že asi hodinu nikto z ministrov medzi novinárov ešte nezíde. Čakajú vraj na prvé výsledky a na to, či sa potvrdia výsledky z exit pollu.

22:46 Podmienky pre zvolenie ultrapravicovej strany Mariana Kotlebu do Národnej rady vznikli podľa Figeľa po predčasnom páde vlády Ivety Radičovej. „Na jednej strane je to politická situácia, ktorá nebola ľahká po predčasnom páde Radičovej koalície a následne po štyroch rokoch monopolu jednej politickej sily. A na druhej strane je to nastavenie spoločnosti,“ povedal.

Prečítajte si tiež: Budú odtiene hnedej na mape Slovenska? Čítajte 

22:43 "Očakávam, že exitpoll sa mýli a že výsledky budú iné. Takéto výsledky by neboli dobré pre Slovensko," hovorí Bugár. Chce teda počkať na predbežné výsledky. Viac hovoriť zatiaľ nechcel.

22:42 Výsledok prvého exit pollu podľa podpredsedu SNS Jaroslava Pašku zodpovedá prieskumom verejnej mienky. Zostava strán, ktoré by sa mohli podľa exit pollu dostať do parlamentu by pravdepodobne nedokázala zostaviť stabilnú vládu. „Bola by to ťažká improvizácia a veľmi komplikované politické rozhodnutia,“ povedal. Žiadnu zo strán, ktoré mali v exitpolle nad päť percent z predvolebnej spolupráce nevylúčil. „Neviem ako by sme šli do takéhoto vládnutia, v zostave, ktorá by mala byť funkčná štyri roky,“ povedal Paška.

22:40 "Sme veľmi prekvapení," reagoval na výsledky exit pollu na brífingu prvý podpredseda Siete Andrej Hrnčiar. Podľa neho sa zdá, že voliči si vybrali radikálnu zmenu. Napriek prekvapeniu Hrnčiar podotkol, že relevantne komentovať budú až predbežné výsledky, ktoré budú prichádzať zo Štatistického úradu.

22:39 Daniel Lipšic hovorí, že napriek dobrým výsledkom podľa exit pollov naďalej zostáva pokorný a opatrný. Či sa pravica pokúsi zostaviť vládu, podľa neho závisí od podrobných čísel, napríklad toho, či sa KDH vôbec dostane do parlamentu. Ak sa predbežné čísla skutočne potvrdia, tak to podľa neho spochybní najmä prieskumné agentúry. "V takom prípade by bola otázka, či sa na Slovensku robia reálne prieskumy alebo nie. A tiež, aké sú výpovedné," povedal. Rozdiely v percentách podľa neho nemohol spôsobiť ani dvojtýždňový zákaz zverejňovania preferencií.

Prečítajte si tiež: Exit poll Markízy: Smer a KDH padli, Kollár a Kotleba bodujú Čítajte 

22:38 Martin Poliačik ráta so štatistickou odchýlkou okolo percenta. Pri otázke čo hovorí na možné vládne kombinácie si plesne rukou po čele. "Národná koalícia s kresťanskými hodnotami. Smer, SNS, Sieť, KDH to by podľa týchto čísel mohli poskladať," hovorí a optimizmus z čísel mu mizne z tváre. O možnej vláde Sulík hovorí, že závisí od toho či Fico bude vedieť zostaviť vládu. Poverenie prezidenta by určite prijal.

22:36 Poslanec Ľuboš Blaha sa nečakane zjavil v miestnosti pre novinárov. "Ja si myslím, že keby bol Kotleba v parlamente, tak je to tragédia pre Slovensko, lebo od druhej svetovej vojny sme tu nemali fašistov v parlamente," reagoval na prvý exit poll Focusu. Dodal, že ho však považuje za "čistý nezmysel". Výsledok Smeru komentovať nechcel.

22:35 Výsledky exit pollu, v ktorom má KDH rovných päť percent hlasov, centrálu KDH šokoval. Medzi novinármi ich sledovalo len niekoľko kandidátov, miestnosťou zaznieval nervózny smiech. Figeľ si však myslí, že oficiálne výsledky budú pre kresťanských demokratov priaznivejšie. „Želáme si lepšie čísla, ako ukazuje obrazovka,“ povedal. Isté podľa Figeľa je, že sa na Slovensku sa končí obdobie vlády Smeru. „Vyzerá to na politickú zmenu.“

22:29 Robert Fico tento raz nenamaľoval celé Slovensko na červeno – tak, ako po minulých voľbách. Žiaľ, hnedá farba sa rozliala na mapu Slovenska. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

22:19 Po zverejnení exit pollu, v ktorom mala Sieť len 6,7 percenta atmosféra v centrále strany zamrzla. Viacerí poznamenávajú, že Procházka už o tomto výsledku vedel alebo prinajmenšom tušil, preto bol na brífingu veľmi "pokorný". Ani on ani nikto z predstaviteľov strany v sále teraz nie sú.

Denník SME stretol len Katarínu Cséfalvayová. Na otázku, čo hovorí na exit poll uviedla, že musí ísť odprevadiť pána veľvyslanca.

22:18 Reakcie premiéra a ministrov zo Smeru na výsledky prvého exit pollu, ktoré strane dali len 27,3 percenta, si novinári môžu len domýšľať. Politici sú síce v centrále, ale v oddelených priestoroch. Nikto z nich zatiaľ medzi novinárov nezišiel.

22:17 Obrovské nadšenie, ale aj šok zavládlo v OĽaNO po vyhlásení výsledkov exit pollu. "Tí, ktorí volili Kotlebu preto, aby nebol pri moci Fico možno paradoxne spôsobili to, že sa Fico pri moci udrží," komentoval Igor Matovič. Dôvodov výsledkov, ktoré sa výrazne líšia od posledných prieskumov spred dvoch týždňov, podľa neho môže byť viacero. Môže to byť kauza, ktorú na neho vytiahol Fico, kampane, ale aj video, ktoré natočil bloger Gogo.

22:12 Podľa prieskumu trenčianskych študentov politológie vyhral Smer, v parlamente je aj Kotleba.

22:09 Po oznámení predbežných výsledkov zavládlo v Moste-Híd sklamanie. Bugár hovorí, že komentovať ich bude na brífingu o pol jedenástej.

22:00 Voľby sa skončili. Víťazom sa podľa exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus, stala strana Smer so ziskom 27,3 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila SaS s 13,3 percentami, prvú trojku uzatvára OĽaNO-NOVA s 11,2 percentami. Do parlamentu by sa podľa tohto prieskumu dostala aj SNS s 8 percentami, Most-Híd so 7,3 percentami, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko so 6,8 percentami, #Sieť so 6,7 percentami, Sme Rodina - Boris Kollár s 5,9 percentami a KDH s presne piatimi percentami.

21:54 Do centrály Smeru už dorazil aj Robert Fico v sprievode ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Na otázku, ako vidí výsledok volieb odpovedal: "Miš-maš, obrovský počet politických strán a patová situácia." Viac sa už nevyjadroval a vošiel dovnútra.

21:52 Čakanie predstaviteľom OĽaNO spríjemňuje aj živá hudba. Kolujú aj fotky ľudí, ktorí volili v tričkách s nápisom "Fico chráni zlodejov". Ide o súčasť kampane, ktorú strana rozbehla len nedávno.

21:45 Dvadsať minút pred desiatou dorazil v dobrej nálade a s celou rodinou aj Igor Matovič. Prítomných pozdravil s úsmevom na tvári. "Sme v pozitívnom očakávaní," povedal.

21:43 Sulík oficiálne hostí privítal na predvolebnej párty SaS. "myslím že sme podali celkom slušný výkon," zhodnotil kampaň. Podľa Sulíka sú výsledky a možné zloženie strán rozvírenou hladinou mora a uvidí sa, čo bude ďalej. V prípade dvoch strán má už jasno. "Vláda zo Smerom neprichádza do úvahy. Máme prioritný záujem postaviť pravicovú reformnú vládu," povedal a vzápätí vylúčil aj spoluprácu s Kotlebom, za čo zožal veľký potlesk.

21:34 Večer pred pol ôsmou bolo vo volebnej miestnosti v Nižnom Slavkove (okres Sabinov) živo, voliči stále prichádzali.

„Väčšia vlna bola zrána, keď prichádzali z kostola, po svätej omši,“ zhodnotila predsedníčka volebnej komisie Zuzana Hajzušinová. Ďalšia vlna bola aj vo večerných hodinách.

21:32 Pred novinárov ako prvý z vedenia SNS predstúpil Jaroslav Paška. „Atmosféra v centrále sa dá opísať ako očakávanie,“ povedal.

21:24 V centrále Smeru na Súmračnej sa postupne schádzajú prví straníci. Medzi prvými dorazili minister životného prostredia Peter Žiga či Ľubomír Jahnátek z rezortu pôdohospodárstva. Ani jeden z nich si výsledok volieb netrúfol odhadnúť.

21:23 Sulík nechce polemizovať o výsledkoch, očakáva však "šesť a viac percent". Líder strany sa po krátkom kolečku medzi straníkmi a stručných vyjadreniach pre novinárov presunul na poschodie do časti centrály, ktorá nie je prístupná médiám.

21:21 Bugár odhaduje, že výsledok nebude dvojciferné číslo, keďže strana čelila‎ podľa neho negatívnej kampani aj zo strany niektorých členov opozície.

21:19 "Do volieb ideme s pokorou," povedal na úvod prvého brífingu šéf Siete Radoslav Procházka. Naznačil, že volebný výsledok Siete môže dať dôvod ešte na väčšiu pokoru. Zároveň však podotkol, že príbeh Siete je behom na dlhé trate. Ani na opakovanú otázku SME nespresnil, aký percentuálny zisk očakáva alebo v akom intervale by sa mal pohybovať. Uviedol len, žeby mu bolo ľúto, keby sa nedostali do parlamentu, niektorí kandidáti, o ktorých si myslí, žeby tam mali byť.

Napriek určitej opatrnosti k tipovaniu výsledku Siete vo voľbách Procházka vtipkoval s odposluchom jednej televízie počas brífingu. Keď započul z réžie: Počuješ ma? Odpovedal: Počujem.

21:18 V niektorých humenských okrskoch sa pohybuje volebná účasť v priemere okolo 45 percent. V okrsku číslo 1 na Pugačevovej ulici prekročili päťdesiatku už okolo 15. hodiny.

Do Domu kultúry išiel voliť aj Radoslav Potocký s rodičmi Júliou a Michalom. Radko bojuje so zákernou chorobou, trpí stálymi bolesťami a prognózy lekárov nie sú vôbec optimistické. Aj napriek tomu na sociálnej sieti vyzýval najmä mladých ľudí k účasti na voľbách a aj sám išiel príkladom. „Chcem, aby na Slovensku nastali zmeny, pre mladých, aby mali prácu a nemuseli odchádzať,“ hovorí.

21:15 BBC píše o voľbách na Slovensku. Vo svojom článku spomína rétoriku premiéra Roberta Fica proti migrantom, ktorá poznačila predvolebnú kampaň. Rovnako píšu o nedávnom štrajku sestier a učiteľov ako aj predvolebných prieskumoch, ktoré naznačujú, že jeho strana SMER nebude už vládnuť sama.

21:13 "Podľa mojich informácií to zatiaľ vyzerá dobre," hovorí zatiaľ s úsmevom exminister vnútra Daniel Lipšic z OĽaNO - NOVA. Naďalej však podľa neho platí, že ak by strana nemala aspoň sedem percent, do parlamentu nenastúpi.

21:05 Z hľadiska reprezentatívnosti je jeden volebný obvod výhodou, pretože je vysoko proporčný. Slovenské výsledky volieb sú vlastne medzi najproporčnejšími na svete, nie ako krajiny s menšími obvodmi, čo môže byť nevýhodou pre menšie strany.

Na Slovensku strana s 5-percentným ziskom dostane v parlamente päť t percent miest, plus mínus niekoľko desatín percenta. Nevýhodou je, že strany sú týmto výrazne odtrhnuté od regiónov. Mám dojem, že Slovensko má väčšie percento poslancov z hlavného mesta (a menej z odľahlých regiónov), než mnohé iné krajiny.

Politické strany na Slovensku sú dosť centralizované, a omnoho viac centralizované než bývali pred zmenou na jeden obvod v roku 1998. Toto sa teraz ale deje v mnohých krajinách bez ohľadu na veľkosť obvodov. Hovorí v našej diskusii americký dátový analytik Kevin Deegan-Krause.

21:01 Strana Most-Híd, ktorá má priaznivcov najmä z maďarskej komunity, zriadila svoju volebnú centrálu v bratislavskom hoteli Austria Trend. Obsadenú má reštauráciu, kde už po pol deviatej začali podávať večeru. Predseda strany Béla Bugár prišiel tradične dobre naladený asi o štvrť na deväť. Aj ostatní hostia sú v dobrej nálade, zábava sa však ešte len rozbieha. Všetko o dianí Moste-Híd sa dočítate tu.

20:56 Do centrály KDH sa len pomaly schádzajú kandidáti na poslancov. Predseda Ján Figeľ dorazil spolu s manželkou. Potvrdil, že očakáva dvojciferný výsledok, hoci v posledných prieskumoch verejnej mienky strana klesla pod svojich obligátnych osem percent, ktoré mala doteraz isté v každých voľbách. Dianie v centrále KDH sledujeme naživo.

20:54 „Nie je to len teraz, že sme sa nevedeli postaviť k nejakej veľkej téme. Ani v minulosti sme sa nevedeli postaviť napríklad k téme Rómov. Pokiaľ sa k deťom nedostanú učitelia, ktorí žili v multikultúrnej spoločnosti a rozumejú tomu prostrediu, tak tá výchova nemá šancu, pretože je to malé percento ľudí,“ hovorí v diskusii SME Lenka Surotchak, šéfka nadácie Pontis.

20:50 Vo volebnej centrále Siete v bratislavskom hoteli Devín panuje povznesená nálada. Procházka ochotne pózuje novinárom. Za desať minút deväť bude mať pred novinármi prvý prejav. Dianie v strane Sieť sledujeme minútu po minúte. Viac sa dočítate tu.

20:37 V Gelnici členovia komisie vo volebnej miestnosti č. 5 na zimnom štadióne brali svoje povinnosti tak vážne, že redakcii Korzára neboli ochotní povedať ani všeobecnú informáciu, či voľby prebiehajú v pokojnom duchu.

Oháňajúc sa zákonom, si skontrolovali totožnosť a redaktorom odporučili v tichosti sledovať dianie v miestnosti. Podľa slov jednej členky majú prísny zákaz od okresnej volebnej komisie poskytovať každé, aj čiastkové informácie, ktoré si overila telefonátom na volebnú komisiu v Spišskej Novej Vsi.

20:35 Hnutie OĽaNO a NOVA bude sledovať výsledky volieb spoločne v podniku v centre hlavného mesta. Na miesto postupne prichádzajú ľudia z ich spoločnej kandidátky. Jednotka na nej, staromestská poslankyňa Veronika Remišová, je v odhadoch zatiaľ optimistická. Dianie v centrále OĽaNO a NOVA sledujme naživo. Viac sa dočítate tu.

20:33 Centrála SaS sa postupne zapĺňa. Ľubomír Galko prišiel aj s manželkou a dcèrou. "Do poslednej chvíle hovorila, že nevie koho bude voliť," povedal o dcére. Dianie v centrále liberálov sledujeme minútu po minúte, viac sa dočítate tu.

20:25 V hornooravskej nemocnici odvolilo len zopár pacientov a dvaja lekári. Okrsková komisia s prenosnou volebnou urnou bola trocha zaskočená na chirurgickom oddelení, kde jedna pacientka mala voliť, ale po operácii spala a nedalo sa s ňou komunikovať. Druhá si hlasovanie vyžiadala na poslednú chvíľu, no po prevzatí lístkov nevedela, čo s nimi robiť.

20:19 V hornom Liptove musia dopĺňať hlasovacie lístky vo viacerých obciach. Najväčší nával voličov hlásia z Demänovskej Doliny.

20:13 V uliciach Nitry sme sa pýtali ľudí, prečo išli voliť. Prečítajte si, čo zaujíma voličov najviac.

20:00 Nová vláda by mala úplne zmeniť rétoriku aj politiku v migračnej kríze, stiahnuť žalobu na kvóty a pridať sa k európskemu riešeniu, nech už bude akékoľvek. Píše zástupca šéfredaktorky SME Petr Šabata.

Prečítajte si tiež: Ako prebiehali voľby v sobotu (do 20:00) Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu