SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Naživo z SaS: Sulík je pripravený prevziať zodpovednosť a vládnuť

Richard Sulík považuje SaS za víťaza volieb.

Zranená ruka aj víťazné gesto Richarda Sulíka. Zranená ruka aj víťazné gesto Richarda Sulíka. (Zdroj: TASR)

Graf výsledkov

Zdroj dát: Štatistický úrad
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dianie v centrále SaS sme sledovali minútu po minúte

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Sulík sa považuje za víťaza, prvý exit poll prekvapil Čítajte 

5:00 Minútu po minúte z centrály SaS sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

4:18 Sulík, Matovič a Lipšic zrejme stretnutie ukončili v dobrej nálade.

3:42 Igor Matovič prišiel do centrály SaS. Za dvere nás nepustili.

3:17  Igor Matovič, Daniel Lipšic, ale aj Jozef Viskupič sa presunuli do centrály SaS. "Zablahoželať k výsledku," komentoval Viskupič otázku, či sa už dohaduje povolebná spolupráca. Ľudia im pri príchode tlieskali. Keď sa im podarí predrať cez novinárov, porozprávajú sa za zatvorenými dverami.

Skryť Vypnúť reklamu

Daniel Lipšic povedal, že mu je ľúto výsledku KDH a bola by škoda, ak by v parlamente chýbali. Matovič je presvedčený, že na výsledku strán OĽANO-NOVA a SaS sa prejavila jasná rétorika odmietania Smeru.

Prečítajte si tiež: Mapa volebných okrskov s výsledkami Čítajte 

3:05 Brífing Richarda Sulíka.Predseda SaS Richard Sulík je pripravený prevziať zodpovednosť za zostavovanie pravicovej reformnej vlády, ak to umožnia výsledky volieb a predseda Smeru-SD Robert Fico vládu nezostaví.

„Predpokladáme, že prezident poverí víťaza volieb stranu Smer zostavením vlády, uvidíme, či Smer kabinet zostaví. Ak áno, je vybavené, ak nie, sme na rade my,“ povedal Sulík. 

Predseda SaS rovnako upozornil, že treba počkať na volebné výsledky, variácií možných zostáv je zatiaľ veľmi veľa. „Sme pripravení prevziať zodpovednosť a regulárne vládnuť. Samozrejme, musíme nájsť partnerov, nie príliš veľa a musíme sa s nimi dohodnúť na programovom vyhlásení vlády. To je pre nás to najdôležitejšie, že budeme presadzovať to isté, napríklad Agendu 2020. Nepotrebujeme úradnícku vládu, čiže predbiehame. Musíme počkať,“ konštatoval Sulík. 

Skryť Vypnúť reklamu

Líder liberálov si napríklad vie predstaviť koalíciu s piatimi stranami. „Päť pre mňa nie je číslo, ktoré by malo byť neprijateľné. V roku 2010 sme boli dokonca šiesti. Netreba robiť z piatich drámu. Čo je dôležité, zmluvy robia priateľov. Musíme robiť korektné dohody a tie sa musia dodržiavať a potom tam môžeme byť aj piati. Bez problémov. Nedá sa to nafukovať donekonečna s malými stranami, ale musíme počkať na výsledky,“ poznamenal Sulík. 

Spoluprácu so Smerom a ĽSNS vylúčil. „Treba to rešpektovať, volič rozhodol, vybavená vec. Svedčí to o tom, že štandardné strany príliš málo zohľadňovali vôľu voličov, tu je výsledok,“ komentoval Sulík výsledok strany Mariana Kotlebu. 
Nízke čísla pravicových zavedených strán pripočítava na vrub ignorovania voliča. „Pre štandardné strany je to zdvihnutý ukazovák. Majú možnosť na to reagovať, majú možnosť viac počúvať svojich voličov, aby sa to neopakovalo. Ak nebudú počúvať, tak to nebude dočasný jav. To je demokracia,“ dodal Sulík. 

Skryť Vypnúť reklamu

2:27 Budúcnosť strany Sloboda a Solidarita (SaS) teraz vyzerá podľa predsedu jej poslaneckého klubu Martina Poliačika pomerne dobre. 

"Pre nás tento výsledok znamená obrovskú zodpovednosť a možnosť konečne zrealizovať náš program. Štyri roky sme upozorňovali na to, že Slovensko stagnuje a že si nemôžeme dovoliť pritom, ako sa svet vyvíja, zostať prešľapovať na mieste. Budeme musieť počkať na finálne čísla a pozrieť sa, či vieme zostaviť s partnermi z pravice vládu, ktorá by dokázala pohnúť Slovensko dopredu," spresnil.

2:18 V SaS sa vyprázdňujú stoly s občerstvením a postupne aj centrála. Priaznivcom dochádza trpezlivosť s tempom štatistického úradu a už to zďaleka nie je také euforické ako pri exit polle.

V debatách sa skloňuje najmä šokujúci trend Kotlebovcov. S návštevníkmi liberálneho domu naďalej živo diskujuje Jurzyca, Mihal sleduje vstupy z centrál a priebežné výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

2:01 V centrále SaS oslavujú. 

1:23 Poliačik splnil svoj sľub a rapuje pesničku o živote učiteľa. "Niekedy, keď chcete svoj program školstva dostať medzi ľudí, musíte to urobiť aj takto," uzavrel svoje vystúpenie. 

0:50 - Sulík sa vrátil do centrály s obviazanou pravou rukou, stále je však v dobrej nálade.

23:59 Sulíkovi pri otváraní šampanského porezali ruku. Stalo sa to pri otváraní technikou "šabľovania", zrejme stál príliš blízko. Odporučili mu to obviazať, podľa hovorkyne strany Svrčekovej sa po návšteve nemocnice má vrátiť späť do centrály.

23:58 Štatistický úrad SR zverejnil prvé oficiálne výsledky parlamentných volieb. Ako prvú zverejnil zápisnicu z obce Jesenské z Levického okresu.

Najviac voličov v tejto obci volilo Smer-SD (29,41%), SNS tu volilo vyše 23 percent voličov. OĽaNO-NOVA získali 17,64 percenta. Aj v tejto obci získala podporu Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko. V Jesenskom ich podporilo 11,76 percenta voličov hlasujúcich v tejto obci. Platných hlasov bolo 34. 

Skryť Vypnúť reklamu

23:43 V párty stanoch na parkovisku pri centrále už sa za ovácií ozývajú zvuky otvárania šampanského.

23:31 "Naše pocity sú veľmi nádejné a vnímame ich s pokorou. Vždy sme si ctili pravidlá a sme radi, že to robili aj voliči. Do volieb sme išli s tým, aby sa Slovensko mohlo konečne nadýchnuť," reagoval na situáciu Ľubomír Galko. 

23:21 Kaník sa vyjadril k úspechu Richarda Sulíka. "Podarilo sa nám to, čo sme chceli v závere dosiahnuť. Chceli sme pár tisíc našich voličov odporučiť niekomu, kto je nám blízky." Kaník tento týždeň odporučil voličom svojej strany Demokrati Slovenska, aby vo voľbách podporili stranu SaS.

23:18 Do centrály SaS prišiel Ľudovít Kaník. "Vieš, že si prehral," žartuje Droba.

Skryť Vypnúť reklamu

23:16 Po Sulíkovom príhovore v centrále zaznela skladba od Tiny Turner - Simply the Best. Časť ľudí spieva refrén.

23:07 V centrále SaS vládne nadšená nálada, všetci sa tešia z predbežných odhadov volieb. Richard Sulík sa na tlačovej konferencii poďakoval voličom SaS.

"Ďakujeme každému, kto šiel k volebným urnám. Počas volebnej kampane sme hovorili aj nepríjemnú pravdu. Nedá sa žiť zo sociálnych balíčkov. Musíme uľahčiť tvorbu hodnôt poctivou prácou," povedal.

"Po siedmich rokoch sa nám podarilo etablovať liberálnu stranu. Môžem povedať, že SaS nie je stranou na volebné obdobie. Boli sme principiálni a v zásadných veciach sme sa neotočili. My po kanáloch chodiť nemusíme," dodal. 

22:53 Na otázku aké kombinácie prichádzajú do úvahy Sulík hovorí, že netuší. "Treba si pozrieť výsledky, počkáme či to Robert Fico poskladá," hovorí s nádychom diplomacie. "Mám tu 71 neprečítaných správ a sedem neprijatých hovorov," reaguje na to, či mu už mu volali potencionálni koaliční partneri a vyhýba sa polemike o dohodách s ostatnými stranami.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kde, kedy by som to stihol, iba tu chodím v kuse. Toto treba robiť s chladnou hlavou, vôbec to dnes nebudem riešiť," hovorí s tým, že finálne výsledky môžu priniesť odchýlku aj dva mandáty a to zmení situáciu.

Za víťazov volieb zatiaľ neskromne považuje svoju SaS. "Toto nie že nikto nečakal, my sme to nečakali. Je to parádny výsledok," povedal.

Porazených komentovať nechcel. Jeden z novinárov sa mu pokúsil vnútiť pri fotení červený balón. Sulík sa ho odmietol dotknúť a po pár fotkách odišiel za zatvorené dvere na poschodí.

22:44 Sloboda a solidarita na svojom Facebooku uviedla, že novinárov v press centre aj medzi samotnými členmi prvé čísla šokovali. Predseda Richard Sulík v tejto chvíli poskytuje rozhovory.

Skryť Vypnúť reklamu

22:38 Poliačik ráta so štatistickou odchýlkou okolo percenta. Pri otázke, čo hovorí na možné vládne kombinácie si plesne rukou po čele.

"Národná koalícia s kresťanskými hodnotami. Smer, SNS, Sieť, KDH to by podľa týchto čísel mohli poskladať," hovorí a optimizmus z čísel mu mizne z tváre.

O možnej vláde Sulík hovorí, že závisí od toho, či Robert Fico bude vedieť zostaviť vládu. Poverenie prezidenta by určite prijal.

22:17 "Zažil som výhry aj prehry. Išiel som sem s úplne iným odhadom, toto som nečakal. Je to úžasné, ale stále to nie sú oficiálne výsledky", povedal Jurzyca. 

22:12 "Obrovská vďaka nás voličom," hovorí nadšený a zaskočený Sulík. "Idem nakŕmiť obludu," hovorí s tým, že chce na internet zavesiť status. 

Skryť Vypnúť reklamu

22:02 Prvé výsledky exit pollu televízie Markíza posunuli SaS na druhé miesto s 13,3 percentami. V centrále sa ozval ohromný výkrik. Skanduje sa "Rišo, Rišo!"

22:00 Víťazom parlamentných volieb sa podľa exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus, stala strana Smer-SD so ziskom 27,3 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila SaS s 13,3 percentami, prvú trojku uzatvára OĽaNO-NOVA s 11,2 percentami.

Do parlamentu by sa podľa tohto prieskumu dostala aj SNS s 8 percentami, Most-Híd so 7,3 percentami, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko so 6,8 percentami, #Sieť so 6,7 percentami, Sme Rodina - Boris Kollár s 5,9 percentami a KDH s presne 5 percentami.

Ak by voľby dopadli takto, Smer-SD by v Národnej rade (NR) SR obsadil 45 kresiel, SaS 22 kresiel, OĽaNO-NOVA 18 kresiel, SNS 13 kresiel, Most-Híd 12 kresiel, Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko 11 kresiel a #Sieť po 11 kresiel, Sme Rodina - Boris Kollár 10 kresiel a KDH 8 kresiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Exit poll je považovaný za najpresnejší odhad volebných výsledkov. Ide o prieskum uskutočnený na voličoch, ktorí práve odovzdali svoj hlas.

Prečítajte si tiež: Exit poll Markízy: Smer a KDH padli, Kollár a Kotleba bodujú Čítajte 

21:45 Sulík oficiálne hostí privítal na predvolebnej párty SaS. "Myslím, že sme podali celkom slušný výkon," zhodnotil kampaň.

Myslí si, že šesť a viac percent sa naplniť podarí, no počká si na prvé čísla. Podľa Sulíka sú výsledky a možné zloženie strán rozvírenou hladinou mora a uvidí sa, čo bude ďalej. V prípade dvoch strán má už jasno.

"Vláda so Smerom neprichádza do úvahy. Máme prioritný záujem zostaviť pravicovú reformnú vládu," povedal a vzápätí vylúčil aj spoluprácu s Kotlebom, za čo zožal veľký potlesk.

21:21 Sulík nechce polemizovať o výsledkoch, očakáva však "šesť a viac percent". Líder strany SaS sa po krátkom kole medzi straníkmi a stručných vyjadreniach pre novinárov presunul na poschodie do časti centrály, ktorá nie je sprístupnená médiám.

Skryť Vypnúť reklamu

Stranícka desiatka, politológ Martin Klus je väčší optimista. Predpokladá, že výsledok prekoná výsledky, ktoré naznačili predvolebné prieskumy.

21:08 Do centrály dorazil Richard Sulík, zvítava sa s kolegami a novinármi, ktorí ho okamžite obstúpili.

20:41 Martin Poliačik nechce polemizovať nad dvojciferným výsledkom. Že strana prejde do parlamentu nepochybuje, no otázne podľa neho je, ako dopadnú iné pravicové strany, a či to "tamten" poskladá.

"Všetci čakajú kedy budem repovať. O jedenástej," žartuje.

Načítavam video...

20:32 Centrála sa postupne zapĺňa. Ľubomír Galko prišiel aj s manželkou a dcérou.

"Do poslednej chvíle hovorila, že nevie koho bude voliť," povedal o dcére. Na jednej z dvoch obrazoviek premietajú fotografie s portrétmi kandidátov a fotky zo života straníkov, napríklad Sulíka ako stavia pri centrále snehuliaka.

Skryť Vypnúť reklamu

Balóny tentokrát vo výzdobe chýbajú. 

20:01 Vo volebnej centrále SaS je zo známych tvárí zatiaľ Jozef Mihál a Ľubomír Galko.

Mihál hovorí, že signály, ktoré v priebehu dňa dostal, nasvedčujú pre stranu dobrý výsledok. Strane, a pravici celkovo, by podľa neho mohla nahrať vysoká účasť vo väčších mestách a naopak menšia účasť na vidieku.

Zásadný však podľa neho bude výsledok potencionálnych pravicových koaličných partnerov. Ktoré strany by v koalícii s SaS uprednostnil nepomenoval konkrétne, no ak by sa do parlamentu dostal Marián Kotleba, „bola by to katastrofa“. V prípade, že by pravica uspela, Kotlebovu stranu by držal v izolácii.

Do centrály dorazil aj Eugen Jurzyca. Richard Sulík by mal doraziť o niečo neskôr, medzi medzi 21:00 až 21:30, kedy by mal byť prvý stranícky brífing.

Skryť Vypnúť reklamu

BRATISLAVA. SaS sa profiluje ako pravicová liberálna strana. Hlavný dôraz kladie na osobné a ekonomické slobody a na solidaritu v spoločnosti. V migračnej politike je napriek tomu konzervatívna a príjem migrantov na základe kvót odmieta. Za svoju kľúčovú agendu považuje najmä rovnú daň a odvodový bonus. Do svojich radov nepríjma nikoho, kto spolupracoval s bývalou Štátnou bezpečnosťou alebo má komunistickú minulosť.

Strana sa od svojho vzniku uchádza o priazeň voličov v tretích parlamentných voľbách. Doposiaľ zakaždým prekročila hranicu piatich percent hlasov, ktoré sú potrebné na vstup do parlamentu. Počas svojej premiéry v roku 2010 získala cez 12 percent hlasov voličov (22 poslaneckých kresiel) a zostavila vládnu koalíciu spolu so stranami SDKÚ, KDH a Most – Híd.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vládnom kabinete premiérky Ivety Radičovej niesla strana zodpovednosť za štyri rezorty: Ministerstvo práce, rodiny a sociálnych vecí (Jozef Mihál), Ministerstvo hospodárstva (Juraj Miškov), Ministerstvo kultúry (Daniel Krajcer) a Ministerstvo obrany (Ľubomír Galko).

Pre chýbajúce hlasy poslancov SaS, troch poslancov z OKS a troch Obyčajných ľudí nebol 11. októbra 2011 schválený dočasný euroval a tým padla vláda, keďže neúspešné hlasovanie bolo spojené aj s hlasovaním o dôvere vláde.

Premiérka Iveta Radičová vyzvala Richarda Sulíka na odstúpenie z funkcie predsedu národnej rady a  do volieb  ho na pozícii vystriedal Pavol Hrušovský (KDH). Sulík je dodnes presvedčený, že SaS za pád vlády nezodpovedá. „Vládu si povalila Iveta Radičová sama, lebo spojila hlasovanie v dvoch úplne nesúvisiacich otázkach,“ povedal v predvolebnom rozhovore pre SME s tým, že svedomie si majú spytovať tí, ktorí hlasovali za peniaze pre Grécko.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohí voliči jeho názor nezdieľali a ukázalo sa to na volebnom výsledku v parlamentných voľbách 2012. Strana zostala v opozícii po tom, čo potrebnú hranicu prekročila iba o necelé percentu a získali 11 mandátov.

V prípade volebného úspechu Sulík nevylúčil budovanie koalície s nikým okrem strany Smer, ktorú považuje „za neprijateľnú kvôli ideológii a korupčným kauzám“.

Prečítajte si tiež: Voľby 2016: Kandidátka SaS Čítajte 

 

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 2. BLoKK: Z nevyužitých kancelárií v centre štýlové bývanie
 3. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 4. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 5. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 1. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 2. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 3. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Škola ich učí pracovať v tíme a pod tlakom
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 9. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 857
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 7 994
 3. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 639
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 3 435
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 381
 6. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 169
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 3 061
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 706
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 262
 10. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte 1 904
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bojovať proti mafii by nebolo ľahké, ani keby vo vláde sedeli poctiví politici.


Ilustračné foto

Diplomovka za 600 eur na splátky. Prezentácia na obhajobu grátis.


a 1 ďalší 16 h
Nataša Holinová

Šéfovi Smeru sa nepáči rozsudok nad Kováčikom a vidí v ňom trestný čin.


2 h

Neprehliadnite tiež

Mesto po prvýkrát vyčlenilo investície do debarierizácie verejných priestorov a budov.


6 h
Jaroslav Haščák.

Materiálny dôvod väzby už po zrušení stíhania nie je daný.


a 1 ďalší 15m
Testovanie žiakov kloktacími testami.

Cieľom je pomôcť najmä rodičom, ak ich dieťa ochorie aj na COVID-19.


TASR 17m
Predseda strany Hlas Peter Pellegrini.

Hlas pôjde do volieb samostatne.


SITA 21m

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu