Kresťanskodemokratické hnutie
- Po zrátaní takmer všetkých hlasov strana získala 4,9 percenta.
- Vo februárovom prieskume Focusu získali sedem percent hlasov.
- Volebný výsledok na hranici zvoliteľnosti strana nečakala, priznali viacero chýb.
- Predsedníctvo KDH zasadne v nedeľu o 9:30.
- Výsledky volieb sledujte na volby.sme.sk
Dianie z centrály KDH sme sledovali naživo
Graf výsledkov
2:06 Volebná noc na KDH sa končí. Šéf strany Ján Figeľ sa k výsledku vyjadrí až v priebehu dňa, keď budú známe oficiálne výsledky volieb. O 9:30 zasadne predsedníctvo strany. Z centrály odchádzajú hostia aj členovia strany.
1:30 Chýb, ktoré posunuli KDH na päťpercentnú hranicu, bolo podľa podpredsedu Pavla Zajaca niekoľko. Nevyšla mu kandidatúra Pavla Hrušovského na prezidenta, body im krátko pred voľbami ubral aj návrh na trestanie umelého oplodnenia. Za KDH ho podpísal poslanec Jozef Mikloško.
„Na podrobné analýzy je skoro,“ povedal Zajac. Či sa podarí Richardovi Sulíkovi zostaviť vládu, špekulovať nechcel. „Torta sa nemá krájať pred upečením.“
"Ale som presvedčený, že výsledok bude lepší a KDH bude v parlamente. Ak ten výsledok v porovnaní s exit pollom nebude dramaticky stúpať, je zrejmé, že nášho voliča akoby prebrali strany ako #Sieť, OĽaNO-NOVA a možno svojím radikálnym extrémistickým postojom získal našich mladých voličov aj Marian Kotleba," priznal Zajac.
Vedenie strany sa v týchto chvíľach radí u Jána Figeľa. Ľudia z centrály pomaly odchádzajú.
0:42 Okolo polnoci sa podáva kapustnica. Večeru a štrúdľu si dal so spolustraníkmi aj Ján Figeľ. Síce sa usmieva, veselo tu ale nikomu nie je. Kandidáti čakajú na presnejšie čísla Štatistického úradu, ktorý však so zverejňovaním priebežných výsledkov mešká. Špekulujú, aký rozdiel môže byť medzi číslami z exit pollu a reálnymi výsledkami volieb.
0:07 Ján Figeľ sa mal o polnoci vyjadriť k predbežným výsledkom volieb. Keďže Štatistický úrad mešká s ich zverejňovaním, hovorkyňa Nataša Žembová oznámila, že brífing nebude.
Figeľ sa po zverejnení exit pollu, ktorý strane prisúdil hraničných 5 percent, medzi novinármi nezdržiava. Čas trávi v kancelárii KDH, ktorú stráži ochrankár. Teplé jedlo z bufetu sa minulo. Nálada sa nemení – účasť KDH v parlamente je veľmi neistá.
23:04 Päťpercentný výsledok v exit polle centrálou KDH zamával. Kresťanskí demokrati postávajú v malých skupinkách vo foyeri, čakajú na presnejšie výsledky, nálada je napätá.
Ak sa strana do parlamentu nedostane, bude to prvýkrát od jej vzniku pred 26 rokmi. Za ten čas bola päťkrát súčasťou vládnej koalície, štyri volebné obdobia strávila v opozícii.
22:42 Podmienky pre zvolenie ultrapravicovej strana Mariana Kotlebu do Národnej rady vznikli podľa Figeľa po predčasnom páde vlády Ivety Radičovej.
„Na jednej starne je to politická situácia, ktorá nebola ľahká po predčasnom páde Radičovej koalície a následne po štyroch rokoch monopolu jednej politickej sily. A na druhej strane je to nastavenie spoločnosti,“ povedal.

22:06 Voľby sa skončili. Exitpoll agentúry Focus pre televíziu Markíza informuje o piatich percentách pre KDH. Výsledky centrálu KDH šokovali. Medzi novinármi ich sledovalo len niekoľko kandidátov, miestnosťou zaznieval nervózny smiech.
Podľa exit pollu sa víťazom volieb stala strana Smer-SD so ziskom 27,3 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila SaS s 13,3 percentami, prvú trojku uzatvára OĽaNO-NOVA s 11,2 percentami.

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik nad nimi krútil hlavou. Ján Figeľ si však myslí, že oficiálne výsledky budú pre kresťanských demokratov priaznivejšie. „Želáme si lepšie čísla, ako ukazuje obrazovka,“ povedal. Isté podľa Figeľa je, že sa na Slovensku končí obdobie vlády Smeru. „Vyzerá to na politickú zmenu ,“ povedal. Exitpollu sa zúčastnilo 20-tisíc ľudí.
22:00 Osobnosti diskutovali naživo o voľbách v redakcii denníka SME.
21:57 Alojz Hlina, ktorého štyroch kandidátov vzalo KDH na svoju kandidátku, nie je až taký optimista ako Ján Figeľ. „Budeme sa tešiť na dvakrát. Prvýkrát, keď KDH prejde, a druhý krát, ak sa niekto z nás dostane do parlamentu,“ povedal.
Tvrdí, že spojenie s KDH neľutuje. „Mám o tretinu kratší jazyk, koľko som to vysvetľoval.“ Hlina pripustil, že sa mu do parlamentu nepodarí dostať. „Už som to povedal nie raz, nie dvakrát, že naše voľby sú voľby v roku 2020. Tieto voľby potrebujeme nejakým spôsobom ustáť. Uvidíme, ako to dopadne. Už sme toľko vydržali, vydržíme. Teším sa na voľby v roku 2020," dodal.
21:37 KDH má pre pozvaných hostí pripravený raut s teplým bufetom. Viacerí si krátia čakanie na prvé odhady výsledkov večerou. Vo foyeri, kde sa zdržiava aj predseda Figeľ, beží vysielanie spravodajskej TA3 a TV Markíza, ktorá by mala hneď po uzavretí volebných miestností zverejniť prvé neoficiálne výsledky volieb, takzvané exit polls.
Foyer je vyzdobený plagátmi matky s dieťaťom v štátnej vlajke, ktoré stranu promovali v predvolebnej kampani. Figeľ hneď po príchode poskytoval rozhovory médiám a na 22:15 pripravuje brífing.
20:57 "Podstatné je, aby Slovensko malo dobrý výsledok a malo šancu na stabilnú a zodpovednú politiku, lebo má veľa domácich aj zahraničných úloh," vyhlásil Ján Figeľ po príchode do volebnej centrály.
Priznal, že nie vždy je jednoduché vychádzať s partnermi, ktorí vzídu z volieb. "V roku 2010 sme zostavili vládu, ale po roku a pol končila, čo bol smutný obraz vtedajšej koalície Ivety Radičovej. Preto nie je rozhodujúci len ten moment noci a výsledkov, ale to, čo s tým prichádza, teda zodpovednosť pretaviť mandáty do stabilnej a zodpovednej politiky a vydržať štyri roky," odkázal.
20:54 Do centrály KDH sa len pomaly schádzajú kandidáti na poslancov. Predseda Ján Figeľ dorazil pred 20:30 spolu s manželkou. Potvrdil, že očakáva pre stranu dvojciferný výsledok, hoci v posledných prieskumoch verejnej mienky strana klesla pod svojich obligátnych 8 percent, ktoré mala doteraz isté v každých parlamentných voľbách.
„V troch posledných voľbách sme dosiahli medzi 12 až 14 percent – v komunálnych, regionálnych, európskych,“ zdôvodnil Figeľ svoj optimizmus. KDH by mal prísť podporiť jeden zo zakladateľov strany Ivan Čarnogurský. V centrále je aj bývalý podpredseda strany Ivan Šimko.

BRATISLAVA. Kresťanskodemokratické hnutie riskuje, že bude jedným z najväčších porazených týchto volieb. Dávno sú preč časy, keď sa v prieskumoch umiestňovalo na druhom mieste po Smere a malo v nich dvojciferné percentuálne zisky.
V posledných prieskumoch malo zväčša okolo šesť až sedem percent. Napriek tomu jeho šéf Ján Figeľ, podľa jeho vyjadrenia v nedávnom rozhovore pre SME, stále verí, že dosiahnu dvojciferný výsledok.
Je to však skôr zbožné prianie. Nebolo by prekvapením, keby v týchto voľbách nedosiahlo ani svoju večnú osmičku. KDH stráca hlasy nielen na úkor Siete, kde odišla časť konzervatívnejších voličov rozpadnutého SDKÚ, ale aj na úkor porovnateľne konzervatívneho OĽaNO – NOVA.
KDH škodí, že z neho odišla väčšina výrazných osobností a dlho sa nejednoznačne vyjadrovalo ku koalícii so Smerom.
Neposlednou nevýhodou je, že má skôr starší elektorát, ktorý postupne odchádza. Napriek tomu je KDH jediná strana, ktorá je vo vrcholovej politike nepretržite od novembra 1990. Bolo vo všetkých reformných vládach. Je predvídateľné, spoľahlivé a bez neho sa pravici nepodarí postaviť vládu.
Autor: z centrály strany KDH

Beata
Balogová
