SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Ako prebiehali voľby v sobotu (do 20:00)

Ako vyzerala volebná sobota? Prečítajte si to minútu po minúte.

Do volebnej miestnosti prišli voliť aj budúci mladomanželia. Od volieb očakávajú zmenu. (Zdroj: ANDREJ LUPRICH)

Prečítajte si aktuálny priebeh volebnej noci, minútu po minúte.

19:58 V Sobranciach prebiehajú voľby v piatich volebných okrskoch a na zozname oprávnených voličov sa nachádza 4622 mien. „Účasť je veľmi dobrá, vo volebnej miestnosti je stále takpovediac čulý ruch. Nie sú to len jednogeneračné voľby, strieda sa mladšia so staršou generáciu. Čo prekvapilo, do značnej miery, je vysoká účasť rómskej komunity,“ povedala predsedkyňa okrskovej komisie č. 1 Miroslava Ročeňová.

Od rána sa členovia komisii nezastavili a podľa slov predsedkyne sa pripravujú na večerný nával, keď rátajú s vyššou účasťou mladých Sobrančanov i tých, ktorí prichádzajú z práce.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

19:54 Práve v týchto chvíľach napätia sa potvrdzuje, aký scestný je výrok prirovnávajúci voliča k exkrementu....komentár píše Márius Kopcsay.

Prečítajte si tiež: Keď volič neverí, že je... Čítajte 

19:46 Voľby v Trenčíne zatiaľ prebiehajú pokojne. Okresné volebné komisie v kraji museli zatiaľ riešiť len niekoľko drobností. Čítajte viac na nastrencin.sme.sk.

19:37 V jednej z volebných miestností v Senci v mestskej časti Svätý Martin, vypadla poobede elektrina. Aby nebol narušený priebeh volieb ani vo večerných hodinách, na pomoc prišli hasiči s elektrickým agregátom. "Elektrika vypadla aj v inej volebnej miestnosti v Senci, stalo sa to však za vidna a problém sa podarilo do zotmenia vyriešiť," informovala Jana Maczeáková z Mestského úradu v Senci.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

19:30 Spustili sme už volebnú diskusiu. V redakcii denníka SME na vaše otázky odpovedajú a priebeh volieb komentujú pozvané osobnosti. Viac nájdete tu: Osobnosti o voľbách naživo.

19:28 Okresná volebná komisia v Michalovciach dostala informáciu, že sa v zemplínskej obci Kapušianske Kľačany rozdávajú zakrúžkované hlasovacie lístky. „Hneď na to sme na miesto vyslali našich členov. Tí lístky skontrolovali, no zistili, že ani jeden lístok nebol zakrúžkovaný. Všetko teda bolo v poriadku, išlo o planý poplach,“ informovala zapisovateľka komisie Danica Džačková.

19:17 Nečakane vysoký počet voličov zatiaľ prišiel voliť do okrskov v Starom Smokovci, ktorý patrí pod Vysoké Tatry. Ako informovala Anna Jurečková, zodpovedná za organizáciu volieb v meste Vysoké Tatry, išlo predovšetkým o turistov.

„Požiadali sme okresný úrad, aby nám doviezli 500 kusov hlasovacích lístkov, pretože vo všetkých okrskoch prišiel veľký počet ľudí voliť na hlasovacie preukazy,“ uviedla. Podľa jej slov tu takáto situácia ešte nebola a jednotlivé okrsky ani nie sú vybavené na taký veľký počet voličov.

19:12 Predsedovia a predsedníčky okrskových komisií v Rožňave chvália pripravenosť i účasť voličov. Vo všetkých okrskoch prebiehajú voľby zatiaľ bez problémov.

V popoludňajších hodinách vo dvoch okrskoch, na Základnej škole Zakarpatskej ulici i v sobášnej sieni na Ulici akademika Hronca, zaznamenali už viac ako 50-percentnú účasť. Vysokú účasť zaznamenali aj ostatné okrsky, kde sa poobede pohybovali počty voličov od 30 do 50 percent.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

19:06 Medializované informácie o údajnom kupovaní hlasov na košickom rómskom sídlisku Lunik IX sa nepotvrdili. "Máme bezproblémový priebeh, ani na Luniku IX sa nič nepotvrdilo, boli sme tam za okresnú komisiu," uviedol podpredseda Obvodnej volebnej komisie v Košiciach Viliam Beňo.

Menšie zaznamenané sťažnosti voličov sa podľa neho týkali podpisovania na hárky pri prevzatí hlasovacieho lístka, a to v rámci zákona o ochrane osobných údajov. "Je potrebné prekrývať osobné údaje ostatných voličov," konštatoval.

19:00 V obciach v Michalovskom okrese je situácia pokojná a účasť nad očakávanie. Záujem o voľby na Zemplíne prejavili aj zahraniční pozorovatelia.

„Zaujímali sa o počty voličov, členov komisie i samotný priebeh volieb. Môžem povedať, že boli spokojní. Nevytkli nám žiadne nedostatky, ani chyby. Boli, tak ako my, prekvapení z účasti,“ zhodnotila predsedkyňa komisie v obci Malčice Miriam Bugatová.

18:49 Voľby na najväčšom rimavskosobotskom sídlisku Západ zatiaľ prebiehajú pokojne a bez problémov, pričom účasť vo večerných hodinách vzrastá.

Dvadsaťročný Jozef prišiel voliť prvýkrát v živote. „Volil som jednu zo svojich favoritných strán," povedal pre TASR. Dôchodkyňa pani Katarína tvrdí, že na voľby treba chodiť a voliť podľa svojho vedomia a svedomia. „Bola by som rada, keby sa v tomto štáte žilo dobre. Či sú to mladí alebo starší ľudia, nech sa majú dobre a nech sa tu každý cíti dobre,“ konštatovala.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

18:44 Pár z Košíc si svoje áno povedal v Ľadovom dóme na Hrebienku, bezprostredne po tom, sa spolu so všetkými 25 dospelými svadobnými hosťami vybrali hlasovať do Starého Smokovca. Novomanželia veria, že v prípade sobáša ide o správnu voľbu na celý život.

18:42 Členovia iniciatívy NJBNT prekvapili volebnú komisiu tancom okolo volebnej urny v Bratislave.

18:30 Sú situácie, keď má človek väčšiu motiváciu ísť voliť, tak ako dnes. Po svojom hlasovaní to pre TASR uviedol Frédéric Miskiewicz, Slovák s francúzskymi koreňmi. Miskiewicz, ktorého otec je Francúz poľského pôvodu a mama Slovenka, žije na Slovensku už od roku 1995. Na voľbách sa zúčastňuje pravidelne. "Vážim si právo voliť, je to právo za ktoré tiekla krv a ľudia zomierali," pripomenul.

18:22 Voličský hlas odovzdala aj 102-ročná švagriná kardinála Korca. Vitálna dôchodkyňa sa o aktuálne dianie okolo seba stále zaujíma.

18:19 V obci Šarovce v Levickom okrese musela okrsková volebná komisia riešiť problém s voličom, ktorý odmietol odovzdať nepoužité volebné lístky. Podľa slov podpredsedníčky komisie sa jej členovia snažia ľudí usmerňovať, aby vedeli, kam majú vhodiť svoj hlas a čo urobiť so zostávajúcimi lístkami.

18:18 Voľby sledujú dve medzinárodné pozorovateľské misie. Jednu misiu vyslala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe/Úrad pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (OBSE/ODIHR, Office for democratic institutions and human rights). A druhou je skupinou pozorovateľov z mimovládnych organizácii, ktorá má vyše 20 členov.

18:16 V rázovitej obci Šuňava v okrese Poprad, ktorá sa nazýva aj strechou dvoch morí, prišli k urnám všetky vekové kategórie.

Najstaršia obyvateľka, ktorá odovzdala hlas, má 91 rokov. „Nie sú ani návaly, ale ani sa nestíhame nudiť. Voliči chodia priebežne,“ povedala predsedníčka volebnej komisie Mária Ivančíková. Ako ďalej uviedla spolu so svojimi kolegami z komisie uzatvárajú stávky. „Tipujeme, že u nás bude volebná účasť približne 75 percent, uvidíme, či nám to vyjde.“

18:14 Okresná volebná komisia v Považskej Bystrici riešila incident vo volebnom okrsku číslo 6 v Základnej škole Stred v Považskej Bystrici. Člen okrskovej volebnej komisie tam zabránil voličke v roztrhaní nepoužitých hlasovacích lístkov.

18:10 Prekvapenie v jednom okrsku v Pezinku vyvolal prípad staršej ženy, ktorá sa domáhala ďalšej volebnej miestnosti, kde malo prebiehať údajné referendum o zákaze hracích automatov na území mesta.

18:09 V Starých Horách volia aj lyžiari, ktorí sa vracajú z Donovalov a Jasnej.

18:07 V pohostinstve U Luptáka v obci Ilija štamgasti sledovali predvolebné diskusie aj debatovali o politike. Niektorí z nich tam v sobotu i volili. Prečítajte si, aká bola atmosféra v obľúbenej krčmičke pod Sitnom.

18:00 Svoj veľký deň si na volebnú sobotu naplánovali Ondrej Šulc zo Žiliny a Petra Schönová z Dubnice nad Váhom. Pred cestou do kostola na sobáš sa zastavili vo volebnej miestnosti na Palárikovej ulici v Dubnici nad Váhom. Viac na nastrencin.sme.sk

Prečítajte si tiež: Prečo si vo voľbách volíme idiotov (a čo s tým má náš mozog) Čítajte 

17:57 Slovenské parlamentné voľby hodnotí aj francúzska novinárka Véronique Barondeau. Nemyslí si, že sú dôležité iba pre Slovákov. Ich výsledky sa podľa nej odzrkadlia aj na európskej úrovni.

“Tieto voľby budú mať na Európu dopad,” hovorí pri SME reportérka televízie Arte. “V závislosti od postoja Slovenska a jeho susedných krajín bude možné nájsť riešenie súčasnej krízy. Kontinent ňou prechádza a je nevyhnutné, aby na jej prekonanie všetci pracovali spolu. Slovensko je malou krajinou v jeho strede a musí v tejto hre zohrať svoju rolu,” pokračuje.

“Byť súčasťou skupiny znamená mať svoje práva a povinnosti, ale takisto aj vstupovať do kompromisov. Myslím si, že je výborné, že Slovensko vyjadruje svoj hlas, svoje obavy a svoje očakávania aj na európskej úrovni… No krajina sa musí pozrieť aj ďalej ako na ‘špičku svojho nosa’. “

17:48 Priebeh volieb v Trnave a Hlohovci je aj popoludní pokojný. Dopoludnia bol voliť aj primátor Trnavy Peter Bročka, pre ktorého sa volebný deň začal už o piatej ráno. "Vtedy si predsedovia komisií prídu prevziať všetku administratívu. Škoda, že sme "balík" pre každú z miestností aj neodvážili. Do áut sme ich prenášali vozíkmi," napísal na svojom profile a pripojil aj niekoľko fotografií zo zákulisia.

17:45 Okresná volebná komisia v Piešťanoch sa zaoberala prípadom z meste Vrbové, kde neznámy páchateľ pred volebnou miestnosťou nalepil hanlivý odkaz proti jednej z kandidujúcich strán.

Podľa predsedu komisie Tomáša Drobného bola na miesto privolaná polícia, zároveň bolo v tejto záležitosti podané trestné oznámenie a informovaná bola aj Štátna komisia pre voľby. Polícia prípad rieši ako priestupok podľa zákona o volebnej kampani.

17:36 Pár desiatok ľudí prišlo na bratislavské Námestie SNP na koncert iniciatívy NJBNT!, ktorá pred voľbami vyzývala ľudí, aby prišli voliť. Na námestí napriek malému počtu ľudí panuje dobrá nálada.

17:35 O pol piatej popoludní odovzdalo svoj hlas v jednom z najväčších volebných okrskov v Bardejove 310 z 800 voličov. Vyzerá to na slušnú účasť.

17:29 Na voľby do Dolného Kubína pricestovala aj 91-ročná Jiřina Butorová, ktorá žije od roku 1968 vo Švajčiarsku. „Deväťdesiat percent ľudí, s ktorými som sa rozprávala, je nespokojných,“ hovorí Butorová. „Každý má niečo proti. Ak chcú zmenu, musia voliť. Keď nebudú, zmena nepríde a veci ostanú tak, ako sú teraz. Naviac, ten kto nevolí, nemá právo kritizovať.“

17:23 Kto by nepoznal čipernú 77-ročnú tetu Anku Sučková z Družstevnej pri Hornáde, ktorej meno sa na jeseň minulého roka skloňovalo po celom Slovensku? Reportéri Korzára ju v sobotu popoludní chceli pozrieť a spýtať sa jej, ako tipuje výsledky volieb a prípadne aj, koho volila. Odpovedi sa však nedočkali.

17:16 Letáky „navyše“ sa Kysučanom nepozdávali. Podozrenie z porušenia zákona o volebnej kampani rieši tamojšia polícia. Čítajte viac na kysuce.sme.sk.

17:10 V ostatných parlamentných voľbách viedla rebríček obcí s vysokou účasťou voličov Nechválova Polianka. V koncovej obci Humenského okresu bola účasť stopercentná. V týchto voľbách plný „bodový zásah“ pravdepodobne nedosiahne.

V rusínskej obci žije 85 obyvateľov, z toho je 78 voličov zapísaných v zoznamoch. Okrem slovenského jazyka majú voliči informáciu aj v rusínčine. Priemerný vek obyvateľov sa pohybuje okolo šesťdesiat päťky, mladých je málo, školopovinných detí niet.

Vymieranie a vyľudňovanie obce má na svedomí hlavne nedostatok pracovných príležitostí. „Tu sa dá spokojne žiť na dôchodku. Aj to iba vtedy, ak nemáte vysoké nároky,“ hovoria miestni.

17:04 Z mnohých bratislavských mestských častí hlásia dobrú volebnú časť. V Novom Meste už napríklad museli do viacerých volebných okrskov pridávať i zásteny, aby uspokojili záujem prichádzajúcich voličov.

16:58 Dve najmenšie dediny v ružomberskom okrese súťažia cez voľby o to, kto ako prvý spočíta a odovzdá hlasy. Čítajte viac na liptov.sme.sk

16:57 Pred volebnými miestnosťami v Oravskej Lesnej čakajú na hlasovanie rady voličov. Z rozľahlej rázovitej dedine prišli do centra odvoliť práve pred prvým finálovým zápasom Oravskej hokejovej súťaže.

16:40 „Ľudia nás tu čakali už o minútu sedem na chodbe. Chodia postupne, stále máme čo robiť. Za prvého voliča považujeme obálku zo zahraničia, presnejšie z Anglicka,“ povedal Dávid Parčák, predseda komisie z prvého volebného okrsku vo Veľkej Lomnici.

Prečítajte si tiež: V Trnave nestačili plenty, v Nových Zámkoch mali nával. Účasť prekvapuje Čítajte 

16:38 Vo volebnom okrsku č. 13 v najväčšej košickej mestskej časti Západ odvolila do 16. hodiny už nadpolovičná väčšina zapísaných voličov. Všetci voliči si plnia aj novú požiadavku podpísať sa do zoznamu voličov.

16:35 Predĺženie hlasovania v jednej z volebných miestností v obci Chorvátsky Grob podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby Eduarda Báránya neovplyvní volebné moratórium. "Nevidím teraz dôvod na predlžovanie moratória," dodal predseda štátnej komisie na margo Chorvátskeho Grobu. Prieskumy exit poll sa podľa jeho slov môžu zverejniť po 22.00 h.

Obec na svojej webovej stránke informovala, že volebnú miestnosť na obecnom úrade otvorili až o 7.15 h. Z tohto dôvodu bude hlasovanie v okrsku číslo 1, predĺžené až do 22.15 h.

Členovia volebnej komisie navštívili doobeda 47 volebných miestností v Bratislave a jej okolí. „Celkovo voľby prebiehajú pokojne a korektne. Samozrejme, vždy sa vyskytnú jednotlivé problémy, ale nie je nejaký jeden spoločný menovateľ týchto problémov,“ zhodnotil o 15:00 hlasovanie Bárány. Medzi drobné narušenie volebného dňa patrí napríklad úmrtie voliča pred volebnou miestnosťou, či údajný pokus o krádež prenosnej volebnej schránky.

16:30 Zber podpisov občianskej iniciatívy Zastavme hazard sa v Prešove stretol s opozíciou. Pravdepodobne pracovná agentúra najala asi päť desiatok dobrovoľníkov. Pri pohľade na petičné hárky je však rozdiel jasný.

Upozornenie na takých „zberateľov“ vzišiel ešte dopoludnia od občanov. Praví zberatelia podpisov sa od tých najatých líšili nielen oblečením, ale aj samotnými hárkami.

16:22 Také plné volebné miestnosti sme ešte nezažili, ozýva sa zo všetkých kútov Slovenska. Vyššiu účasť ako obvykle si všímajú nielen členovia okrskových komisií, ale aj samotní voliči.

„Stretla som množstvo starých ľudí o paličkách, ako aj rodiny s malými deťmi, ktoré prišli voliť. Tri plenty nestačili, čakala som na rad a za mnou prišli ďalší ľudia, ktorí museli počkať,“ hovorí Monika Ščevovichová, ktorá volila v bratislavskom Novom Meste.

Prečítajte si, ako tipujú volebnú účasť členovia okrskových komisií.

16:13 Vysokoškoláci bývajúci v bratislavskej Mlynskej doline, ktorí sa rozhodli voliť na hlasovací preukaz mimo svojho trvalého bydliska, to do najbližšej volebnej miestnosti majú cez kopec. Do budovy Základnej umeleckej školy na Karloveskej ulici prichádzajú priebežne.

"Keďže som nemohla ísť domov a chcela som voliť, rozhodnutie bolo jasné," povedala Alena zo stredného Slovenska, ktorá študuje informatiku. Priznala, že ani o účasti, ani o samotnej voľbe dlho nerozmýšľala. "Išla som rozhodnutá," potvrdila.

16:09 Na základnej škole na Šrobárovej ulici na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov sú vytvorené štyri volebné okrsky. Počas dňa do volebných miestností prichádzali jednotlivci aj celé rodiny, aby odovzdali svoj hlas. Vo volebných miestnostiach sa striedali situácie, keď ľudia čakali v rade, aj keď boli poloprázdne.

Prečítajte si tiež: Nemáte koho voliť? Klamete Čítajte 

16:00 V Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou neďaleko Trnavy prejavilo záujem o parlamentné voľby 57 odsúdených, všetci mali vybavené voličské preukazy. Dvom z nich okrsková volebná komisia voliť neumožnila.

Na deň volieb len tak skoro nezabudne jeden z väzňov, ktorý vhodil volebný lístok do prenosnej volebnej schránky, pobalil sa a išiel domov, pretože mu práve dnes skončil výkon trestu odňatia slobody.

15:57 V obci Lendak v Kežmarskom okrese chodia do volebných miestností celé rodiny, prví voliči sa objavili už v skorých ranných hodinách po skončení rannej svätej omše.

"Ľudia chodia pravidelne, prevažne tu máme plno, účasť je dobrá. Máme skúsenosti z predošlých volieb, že nával ľudí prichádza ešte okolo ôsmej a deviatej večer, ako náhle prídu ľudia z práce a do dediny prídu posledné autobusy," uviedol predseda volebného okrsku číslo tri Anton Dudáško.

15:55 Napriek vysokému veku si parlamentné voľby nenechala ujsť 103-ročná Alžbeta Zsakay, ktorej nikto nepovie inak ako Eržika. Narodila sa 30. novembra 1912 a je najstaršou obyvateľkou Nitry.

15:54 Slovenské voľby sledujú aj zahraničné médiá, pričom prakticky v každom sa opakuje jednotný motív. „Slovenský veľmi protiimigračný premiér sa snaží o znovuzvolenie,“ píše sa v titulku Daily Telegraph.

Túto črtu politiky Roberta Fica zdôrazňuje aj BBC, Deutsche Welle či Reuters. „Slováci už vzdali hľadanie čestných politikov,“ napísal v analýze ešte pred voľbami britský magazín Economist.

Situáciu prirovnáva k sovietskemu filmu Kráľovstvo krivých zrkadiel z roku 1963. Dve školáčky v ňom majú problém v zradných zrkadlách rozlíšiť, kto je dobrý a kto zlý. „Tento pocit poznajú aj mnohí voliči na Slovensku. Či sa pozrú doprava alebo doľava, všade vidia politikov zašpinených korupciou.

15:40 Odovzdať hlas vo voľbách prišla do volebného okrsku číslo štyri v miestnej časti Terchovej Biely Potok aj najstaršia obyvateľka obce, 96-ročná Anna Halasová. "Aby som využila svoj hlas. Chodím pravidelne na každé voľby," povedala najstaršia volička Terchovej, ktorá prišla hlasovať so synom Gustávom. Hlas odovzdal vďaka vybavenému voličskému preukazu.

"Voličský preukaz som si vybavil, pretože mám trvalý pobyt v Bratislave. Nerozhodoval som sa na základe volebnej kampane. Vyberal som si a rozhodol som sa už predtým," povedal Lutišan.

15:29 Voľby v Levoči sprevádza aj petícia Zastavme hazard, ktorá prebieha pred budovami niekoľkých volebných miestností. Levočania môžu prispieť svojím podpisom k tomu, aby sa v meste neprevádzkovali hazardné hry.

Podľa našich informácií jej podpisovanie je v pokojnom duchu. Dobrovoľníci, ktorí sú pri petičných hárkoch, nám bližšie informácie neposkytli.

15:11 Sťažnosťou občana Slovenska, ktorý žije trvalo vo Švajčiarsku, sa bude zaoberať štátna volebná komisia. Predpoludním sprevádzal v jednom z volebných okrskov v meste Levice svoju chorú matku, ktorá išla voliť. Hlasovania sa dožadoval aj jej syn, ktorý pricestoval na návštevu.

15:08 Voľby sú v mestách a obciach na Spiši zatiaľ bezproblémové. Jednotlivé okresné volebné komisie doteraz nezaznamenali žiadne podnety či narušenia priebehu volieb.

"Od rána je všetko v poriadku. Priebeh volieb je bezproblémový," uviedol pre TASR Jaroslav Mician, predseda Okresnej volebnej komisie v Spišskej Novej Vsi. Nenarušený priebeh zatiaľ hlásia aj v okresoch Poprad a Levoča.

Podobný priebeh majú parlamentné voľby aj v okrese Kežmarok. Obdobná situácia je aj v okrese Stará Ľubovňa, kde voliči chodia voliť priebežne.

15:06 Voľby sa v Chorvátskom Grobe pravdepodobne predĺžia o 15 minút, volebnú miestnosť zatvoria o 22:15. Na svojom Facebooku o tom informovala RTVS. To znamená, že bude dovtedy predĺžené aj volebné moratórium. Štátna volebná komisia pre voľby túto informáciu ešte nepotvrdila.

"Obecný úrad informuje, že z dôvodu neskoršieho otvorenia volebnej miestnosti Okrsok č. 1 (Obecný úrad Chorvátsky Grob) o 7:15, bude hlasovanie vo voľbách v tomto okrsku predĺžené do 22:15. V ďalších okrskoch - na Čiernej Vode - Okrsok č. 2 (OC Monar) a Okrsok č. 3 (DC Čerešňová) bude hlasovanie skončené v riadnom čase o 22:00."

14:56 V Demänovskej Doline je priebeh volieb podľa Michala Králika z Okresného úradu v Liptovskom Mikuláši, napriek väčšiemu počtu voličov, pokojný. O ďalšie volebné lístky už nežiadali. „Nedostatok sme riešili v Pavčinej Lehote, kde komisia požiadala o ďalších dvesto hlasovacích lístkov,“ dodal.

14:50 Členovia okresnej volebnej komisie vo Veľkom Krtíši monitorujú priebeh volieb v 85 volebných okrskoch. "Momentálne sú niektorí členovia našej volebnej komisie v teréne," informovala predsedkyňa komisie Mária Dohňanská.

Ako ďalej uviedla, pri návšteve jednotlivých okrskov zistili pomerne vysokú účasť voličov. Čítajte viac.

14:45 V obci Jarovnice v Sabinovskom okrese, kde žije najpočetnejšia rómska komunita na Slovensku, prišlo predpoludním k volebným urnám málo voličov. Väčší nápor tu očakávajú popoludní a hlavne k večeru. Prečítajte si viac.

14:28 Členovia okrskových komisií hodnotia priebežný záujem voličov na košickom rómskom sídlisku ako nadpriemerný. Lunik IX je pritom známy rekordne nízkou volebnou účasťou. Účasť je viditeľne vyššia ako pri minulých voľbách do Európskeho parlamentu alebo pri krajských voľbách. Viac na webe korzár.sme.sk.

Košická polícia v súvislosti s dnešnými parlamentnými voľbami preverovala medializovaný prípad z košickej mestskej časti Lunik IX. Ako v sobotu popoludní informoval hovorca košickej krajskej polície Alexander Szabó, polícia pri šetrení stotožnila osoby na zverejnenom videu a následne ich požiadala o vysvetlenie.

Ako uviedol Szabó, osoby k zverejneným informáciám uviedli, že asi pred týždňom, maximálne dvoma, boli na sídlisku Lunik IX neznáme osoby, ktoré im rozdávali kartičky s kalendármi a vyzývali ich, aby išli voliť.

14:27 „Dobrý deň, podpísali by ste nám petíciu za zákaz hazardu?“ týmito slovami sa dobrovoľníci petičnej akcie Zastavme hazard prihovárajú pred volebnými miestnosťami voličom v Dolnom Kubíne. Dolnooravská metropola sa po Bratislave, Galante, Ružomberku, Levoči, Nitre a Prešove stala ďalším mestom, v ktorom petičná akcia prebieha.

„Zapojiť sme sa rozhodli vo štvrtok večer, petičné hárky sme vytlačili včera,“ hovorí koordinátor Patrik Šoch z organizácie SNE. Prečítajte si viac.

14:22 Voľby do slovenského parlamentu vo zvolenskom regióne zatiaľ prebiehajú bez problémov. Polícia nemusela riešiť žiadne podnety. „Zatiaľ nemáme v súvislosti s voľbami nič evidované,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová. V minulosti sa objavili podozrenia z kupovania hlasov medzi rómskymi voličmi v Detve, no dnes je situácia pokojná. Prečítajte si viac.

Asi jednu šestinu zo zapísaných voličov evidovala dnes krátko po poludní okrsková volebná komisia č. 3, zriadená v objekte bývalej hasičskej zbrojnice v očovskej časti Holcov majer v okrese Zvolen. Členovia komisie však očakávajú najviac občanov s hlasovacím právom medzi 16. a 20. hodinou.

14:20 V Prešove sa pri zbere podpisov proti hazardu objavili nepravé hárky. Skutoční dobrovoľníci z Iniciatívy proti hazardu sú jasne označení, rovnako aj ich petičné hárky. Reakcie ľudí sú rôzne.
Podľa našich informácií sa dobrovoľníci nachádzajú pred volebnými miestnosťami v celkovom počte približne 150.

14:02 Mesto Dobšiná registruje príchod voličov už od skorých ranných hodín. Predsedníčka okrskovej volebnej komisie Anna Kavková hovorí, že doobeda sa nevyskytli žiadne veci, ktoré by nezvládli a voľby prebiehajú pokojne. Chváli si hlavne disciplínu voličov.

"Od rána je dosť vysoká účasť, ľudia voľby takpovediac sami zvládajú. Môžem len potvrdiť, že voliči sú pripravení. Volia aj mladí, stredná generácia je zatiaľ najviac zastúpená," hovorí Kavková.

13:58 Volilo sa aj v rómskej osade v Trebišove. Tu je tamojšia volebná galéria.

13:56 Je adekvátne, aby si budúci premiér vybral nové služobné auto. Redakcia auto.sme.sk mu pripravila hneď niekoľko možností. Keďže Slovensko (zatiaľ) nie je rozvojová krajina s diktátorom na čele a slovom "ľudovodemokratická" v názve, vynechali sme desaťtonové obrnené vozy s pozlátenými volantmi a ponúkame osem úplne rozumných kandidátov na ďalšie premiérske auto. Prečítajte si naše návrhy pre budúceho premiéra.

13:52 Na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov bolo počas sobotňajšieho dopoludnia zrejmé, že je volebný deň. Základná škola Májové námestie sa zmenila na úľ. Na „májovke“ bolo šesť sekčovských okrskov.

Pred ňou zbierali podpisy za petíciu proti hazardu, bola jedným z bodov pre volebný prieskum a v telocvični školy boli oblastné majstrovstvá starších žiakov v bedmintone.

13:45 Počas parlamentných volieb 10. marca 2012 hrad Krásna Hôrka zachvátil požiar. Aj preto ho dnes symbolicky strážia dobrovoľní hasiči.

13:44 Volebné predpoludnie v Trnave i Hlohovci bolo podľa vedúcich organizačných štábov v jednotlivých mestách pokojné. Riešiť nemuseli žiadne výrazné komplikácie či sťažnosti, podľa prednostky mestského úradu v Hlohovci Denisy Bartošovej si okrskové komisie len párkrát overovali rodné čísla a zápis v zozname voličov.

Všetkých 28 volebných miestností otvorili v Piešťanoch načas. O voľby je veľký záujem, v niektorých volebných miestnostiach je od siedmej permanentne plno. Voliť bol už aj primátor Miloš Tamajka spolu s manželkou a deťmi. V sms-správe nám potvrdil, že do volebnej miestnosti vstupoval rozhodnutý.

13:31 V najvyššie položenej volebnej miestnosti na Slovensku, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1 340 metrov, volia predovšetkým turisti z celej republiky. Od rána je vo volebnom okrsku číslo 4 na Štrbskom Plese rušno.

13:28 Polícia prijala oznámenia aj v Bytči a Rajci o podozrení z porušenia zákona o volebnej kampani. "V sobotu 5. marca predpoludním sme prijali oznámenie vo veci podozrenia z porušenia zákona o volebnej kampani v meste Bytča."

Polícia v súčasnej dobe dokumentuje aj podozrenie z porušenia zákona o volebnej kampani v meste Rajec.

13:27 Predseda strany Sieť Radoslav Procházka si spolu s manželkou vybavil voličský preukaz a svoje hlasy vhodili dnes do volebnej urny na jednej zo základných škôl v Trnave.

13:21 Drsná podhorská Regetovka na hranici s Poľskom je s 32 obyvateľmi najmä vychytená lyžiarska a chatárska destinácia. Na miestny úrad sa voľby nezmestili, volí sa v miestnom podniku.

Apre Ski Bar Cactus je útulná drevená chata, priamo pod lyžiarskym svahom. Ani tento rok nezažila silnú sezónu. A nečakáva ani veľký nápor voličov.

„Z 32 obyvateľov tu máme 26 voličov, vystavili sme štyri voličské preukazy s ktorými budú voliť v Bardejove. Takže by malo odvoliť 22 miestnych plus nejakých 20 ľudí s hlasovacími kístkami, komisia a víkendoví chatári,“ sumarizuje starosta Darius Kuruc.

13:16 K udalosti s pokusom o ukradnutie volebnej urny v obci Babín v okrese Námestovo sa vyjadrila aj polícia. Ako uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Radko Moravčík, 47-ročný muž mal vulgárne nadávať členom volebnej komisie a tiež mal roztrhať kópiu zoznamu voličov.

"Členmi komisie bol vyvedený pred volebnú miestnosť. Následne v blízkosti obecného úradu mal poškodiť motorové vozidlo Hyundai ix35. Okamžite po prijatí oznámenia bola na miesto vyslaná policajná hliadka, ktorá muža zadržala a predviedla na policajný útvar," povedal. V súvislosti s poškodením motorového vozidla prebieha vyšetrovanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci.

13:03 V piatom volebnom okrsku v ŽIari nad Hronom, v ktorom volia aj obyvatelia mesta s trvalým pobytom Pod Kortínou, prebiehajú parlamentné voľby bez problémov. Potvrdila to predsedníčka okrskovej volebnej komisie Nela Borgulová.

"Voľby prebiehajú pokojne, nálada je dobrá. Ľudia chodia priebežne voliť, od rána už bolo dosť voličov," uviedla s tým, že v okrsku je zapísaných viac ako 900 voličov. Volebná miestnosť je zriadená v budove Pohronského osvetového strediska. Prečítajte si viac.

Prečítajte si tiež: Volia prvýkrát. Povedali prečo Čítajte 

13:01 Svoj hlas v parlamentných voľbách dopoludnia odovzdala v Nových Zámkoch Helena Žilinská. Bývalá učiteľka práve dnes oslavuje svoje 100. narodeniny.

Od novembra 2013 žije v Zariadení sociálnych služieb Vek nádeje v Nových Zámkoch. Helena Žilinská sa narodila 5. marca 1916. Po ukončení pedagogického štúdia vyučovala matematiku a fyziku, väčšinou na základných školách s vyučovacím jazykom maďarským, ale aj slovenským.

12:58 Už do rána chodili členovia volebnej komisie z volebného okrsku 7 po Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre. S prenosnou volebnou urnou a zoznamom pacientov – voličov postupne navštevovali jednotlivé oddelenia.

„V dnešných parlamentných voľbách máme podľa informácií od vedúcich sestier nahlásených 45 voličov. Môže ich nakoniec voliť viac alebo menej, podľa toho, ako im príbuzní stihli zaobstarať voličské preukazy z miesta trvalého bydliska,“ uviedol ešte ráno námestník FN Ladislav Berec.

Na chirurgickom oddelení odvolil 60-ročný Július Vican od Topoľčian. „Chodím voliť pravidelne, ani teraz som nevynechal. Materiály, čo som dostal do schránky, som si preštudoval, maródil som, tak som mal čas,“ povedal Július Vican. „Keď sa to tak zoberie, nie je dnes najhoršie. Volil som preto tých, čo boli doteraz, nemôžem sa na nič sťažovať. Čo začali, nech aj dokonajú.“ Prečítajte si reportáž z Nemocnice v Nitre.

Prečítajte si tiež: Fico, Kiska, Procházka a ďalší. Lídri strán takto volili Čítajte 

12:56 Košická Mestská časť Lunik IX zriadila dva volebné okrsky. V prvom je zapísaných v zozname 1 953 oprávnených voličov, v druhom až 2023 voličov. Oba okrsky otvorili presne o siedmej, no prví voliči sa začali trúsiť až oveľa neskôr. Pozrite si fotogralériu ako sa volí na tomto košickom sídlisku.

12:44 Jedným z najväčších detvianskych volebných okrskov je okrsok číslo 11. „Máme zapísaných 1256 voličov,“ upresnila predsedníčka volebnej komisie Katarína Látková. Podľa jej odhadu odvolilo za prvé štyri hodiny volieb asi 250 voličov. „Nemáme to presne spočítané, pretože ľudia stále chodia a nestíhame ich rátať.“

12:40 Zvyčajne kľudnú sobotu v Nových Zámkoch vystriedal ruch, ktorý v meste panuje už od skorých ranných hodín. Ľudia prichádzajú do volebných miestností, aby odovzdali svoj hlas.

„Záujem voliť je veľký. Oveľa väčší, ako sme očakávali,“ povedal Tomáš Mikita podpredseda okrskovej komisiev Nových Zámkoch č.12. Ako pokračuje, od rána prichádzali voliť skôr dôchodcovia a vyššie vekové kategórie občanov. V poobedných hodinách skôr očakáva mladších voličov. Prečítajte si viac.

12:38 Pre medzinárodné preteky v Jasnej a známy akvapark je aj dolnoliptovská obec Bešeňová plná turistov. Takmer pri všetkých penziónoch a privátoch vidno autá s evidenčnými značkami západoslovenských okresov. Miestny úrad s tým počítal, preto majú vo volebnej miestnosti pripravenú zásobu materiálov potrebných na hlasovanie.

12:28 Vo vestibule administratívnej budovy Ústavu na výkon trestu odňatia slobody vo Veľkom Dvore pri Želiezovciach sídli volebný okrsok číslo 8. V ňom dnes hlasujú voliči z častí Veľký Dvor, Karolína, Rozina a aj z tohto zariadenia. Odsúdení ale museli vopred požiadať v mieste svojho trvalého bydliska o vydanie voličského preukazu. Spravili tak trinásti. Dvom voliť neumožnili, prečítajte si viac.

12:25 V zásade bezproblémový priebeh volieb hlásia okresné volebné komisie v Košiciach a okolí. "Zatiaľ sme riešili bežné podnety, obyvatelia sa dopytujú, v ktorom okrsku majú voliť, niektorí majú problémy s občianskymi preukazmi, so zapísaným trvalým pobytom, resp. nemajú trvalý pobyt na Slovensku," uviedol predseda okresnej volebnej komisie v Košiciach Roman Frnčo.

V Košiciach je 197 volebných okrskov. V médiách sa objavili informácie o údajnom kupovaní hlasov na Luniku IX., dve okrskové komisie v tejto mestskej časti ich zatiaľ nepotvrdili.

12:19 O voľbách na Slovensku takto informuje aj televízna spravodajská stanica Euronews. Pozrite si video:

Načítavam video...
Prečítajte si tiež: Fico bude rešpektovať akýkoľvek výsledok, Kiska využil len dva krúžky Čítajte 

12:10 Volebný okrsok č. 13 v Humennom sa presťahoval. Z priestoroch renesančného kaštieľa do Domu kultúry. Stalo sa tak z bezpečnostného hľadiska, keďže kaštieľ opravujú. Volebná miestnosť sa nachádza na poschodí vo výstavných priestoroch. Je síce najkrajšou v meste, lebo sa tam aktuálne nachádza výstava ukrajinských umelcov, treba však do nej vyjsť po schodisku. A to spôsobuje problémy najmä starším a zdravotne postihnutým občanom.

„Mám dve barly problémy s chôdzou, nieto ešte štverať sa po schodoch. Ledva som vyšiel,“ povedal Jozef Hrubovčák, ktorému ťahá na 82. Voliť prišiel s manželkou Martou.

11:48 V obci Pukanec sú vytvorené dva volebné okrsky. Do obidvoch prišli hlasovacie lístky poštou od piatich obyvateľov Pukanca žijúcich v zahraničí. Do prvého ich zaslali z Nórska, Nemecka a Nového Mexika v USA, do druhého z Rakúska a Čiech

11:40 V Poprade sú chodníky k volebným miestnostiam zaplnené už od ich otvorenia. Väčšina z miestností je plná, pri niektorých ľudia čakajú aj v radoch. V jednej mali už ráno veselo. Predtým, ako volič prišiel odovzdať svoj hlas, sa mierne potužil alkoholom.

Prečítajte si tiež: Mýty o tom, že voliči majú krátkodobú pamäť Čítajte 

11:26 Pre nepriaznivé počasie zrušili obrovský slalom v Jasnej. Slovenskí fanúšikovia to využili a zaplnili volebnú miestnosť v malej obci Pavčina Lehota. Pred volebnou miestnosťou sa vytvoril približne hodinový rad.

11:24 Predseda OľaNO – NOVA Igor Matovič odovzdal volebný hlas v sprievode manželky a dvoch dcér v Trnave. Prezradil, že nekrúžkoval sám seba, rovnaký postup zvolila aj jeho manželka. K podobnému kroku vyzval na sociálnej sieti aj svojich priaznivcov.

,,Dúfam, že dnes si Slovensko zoberieme späť. A niektoré babky, ktoré sú schopné svoje dietky predať za vratky na plyn alebo bezplatné lístky na vlak, dnes prehlasujeme.“ povedal Matovič, výsledky volieb však tipovať odmietol.

11:18 V obci Babín v okrese Námestovo sa miestny obyvateľ pokúsil prerušiť voľby, snažil sa aj ukradnúť prenosnú volebnú urnu. Potvrdil predseda okrskovej volebnej komisie Miloš Lipničan.

"Muž prišiel krátko po otvorení volebnej miestnosti. Povedal, že chce, aby sa voľby nekonali. Následne začal v miestnosti robiť výtržnosti, mal záujem zobrať aj prenosnú urnu. Podarilo sa nám ho vyviesť von, tam si ho prebrali policajti, ktorých sme zavolali," uviedol Lipničan. Prípad už vyšetruje polícia.

Prečítajte si tiež: Päť výhovoriek nevoličov a dôvody, prečo nedávajú zmysel Čítajte 

11:00 S pocitom nedočkavosti z výsledku prišiel odovzdať svoj hlas do volebnej miestnosti na Obecnom úrade v Miloslavove predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko v sprievode svojho syna. "Už nech je po tom a vieme, ako to dopadne," povedal šéf SNS.

10:58 Klienti zariadenia pre seniorov Náruč na Veselej ulici v Prešove volia do prenosnej urny. Na invalidnom vozíku prišla do provizórnej volebnej miestnosti aj bývalá učiteľka Anna Ňachajová, ktorá sa 1. marca dožila 101 rokov. Aj ona, ako viacerí klienti, očakáva, aby po voľbách bolo dôchodcom lepšie, aby kandidáti splnili aspoň časť z toho, čo sľubovali vo volebnej kampani.

10:50 V okresnom meste Poltár odovzdávajú ľudia svoje hlasy v siedmich volebných okrskoch. V prvom je zaregistrovaných 804 voličov, z ktorých o 10.00 hod. už stovka mala odvolené.

10:43 Ružomberok žije voľbami aj petíciou proti automatom. Keď sa ráno začali voľby, pred volebné miestnosti sa postavili aj aktivisti s cieľom vyhnať z mesta hazard.

10:39 Podľa predsedu volebnej komisie sú voľby na košickom rómskom sídlisku Lunik IX špecifické asi tým, že je tu veľmi nízka účasť, pokiaľ nejde o voľbu starostu a poslancov. Až od pol ôsmej však začali prichádzať voliči. Za prvú hodinu prišlo voliť dokopy v oboch okrskoch okolo desať ľudí.

10:35 Predseda SaS Richard Sulík odvolil v sprievode svojich štyroch detí. „Mám už štyri deti, tiež sa snažím. Pretože veľa dobre vychovaných a vzdelaných detí je najlepší dôchodok. Naštudoval som si demografickú krivku a dospel som k záveru, že musím mať veľa detí, ak chcem slušný dôchodok,“ povedal po hlasovaní na základnej škole v bratislavskom Starom meste.

10:31 Slanská Huta v okrese Košice-okolie máva pravidelne účasť na voľbách vyššiu ako celoštátny priemer. Ako prvá v obci odvolila 78-ročná Emília Kolesárová, babka herečky Jany Kavaschovej. "Nevynechala som voľby ani raz," povedala.

10:26 Prezident Andrej Kiska odovzdal svoj hlas v rodnom Poprade. Odvoliť prišiel v spoločnosti manželky a mladšieho syna. "Myslím si, že každému jednému človeku, ktorému záleží na Slovensku, by mal ísť dnes voliť. Ja osobne som napätý a zvedavý, ako to dopadne. Večer budem s napätím sedieť a očakávať prvé výsledky," uviedol krátko po odvolení prezident.

Podľa neho ide o jedny z najdôležitejších volieb desaťročia. Kiska nevyužil všetky krúžky, ako povedal pre médiá, zakrúžkoval len dvoch kandidátov.

10:10 V Prešove bol začiatok volieb bezproblémový. Prví, najmä starší voliči, prišli odvoliť hneď po otvorení miestností.

10:07 KDH podľa jeho lídra Jána Figeľa dúfa, že dosiahne dvojciferný výsledok. Túto ambíciu považuje Figeľ za oprávnenú. "Závisí to však od občanov a od počtu, v ktorom prídu voliť, lebo tí, ktorí zostanú doma, nechávajú to na ostatných," zdôraznil potom, čo odovzdal svoj hlas vo volebnej miestnosti v základnej škole Bratislava Nové Mesto.

9:46 Obyvatelia Čičavy v okrese okres Vranov nad Topľou sa zúčastňujú na dvojakom hlasovaní.Okrem parlamentných volieb môžu vyjadriť svoj názor v miestnom referende. Plebiscit rozhodne o zotrvaní Márie Nehilovej vo funkcii starostky obce.

9:37 V dvoch volebných miestnostiach v umeleckej škole na sídlisku Stred v Považskej Bystrici majú už od skorého rána rušno. Prví voliči tu boli už pred siedmou. Trochu ich však zmiatli dve volebné urny. Ide o novinku týchto volieb. Jedna je na obálky s hlasovacím lístkom zvolenej strany a druhá, neoznačená, na nepoužité hlasovacie lístky. Jedna obálka skončila omylom v tej nesprávnej. Volič má však prísľub komisie, že ju vyberú a zaradia na správnu kopu.

9:34 Predseda Národnej rady Peter Pellegrini volil po prvý raz s voličským preukazom. Svoj hlas odovzdal na základnej škole v Demänovej v Liptovskom Mikuláši.

"Prvýkrát som si ho vybavil a prvýkrát som ho aj využil. Urobil som tak preto, lebo som momentálne na svetovom pohári v lyžovaní a chcel som využiť aj volebné právo. Ako som videl, už je relatívne rozsiahly ten zoznam tých, ktorí použili voličský preukaz," uviedol pred novinármi.

9:32 Bývalý učiteľ a dôchodca Viliam Kišš sa narodil 28. februára 1916. V Hodruši-Hámroch žije od roku 1948 a voliť bude voliť aj dnes. "Demokracia nie je perfektná, ale nič lepšie nemáme," parafrázuje Churchilla.

9:21 Tieto voľby môžu byť prelomové, ukážu totiž, či sa dajú robiť zmeny. Vyhlásil predseda strany Most-Híd Béla Bugár po tom, čo spolu s rodinou odvolil v mieste svojho bydliska v Šamoríne. Bugár si želá dvojciferný výsledok. "Vzhľadom na niektoré falošné informácie, ktoré sa objavili v médiách, neviem. Dúfam však, že budeme blízko dvojcifernému číslu," povedal Bugár. Po volebnom akte chce začať strihať vinič, poobede cvičiť a večer bude čakať na výsledok.

9:14 "Možno to znie ako klišé, ale ja idem vždy voliť preto, lebo chcem a očakávam, že po voľbách bude lepšie," hovorí Vasiľ Piroch, ktorý v Humennom pravidelne patrí medzi prvých voličov.

Prečítajte si tiež: Prečo voliť? Aby sa z politiky nešíril vírus neľudskosti Čítajte 

9:07 Možnosť voliť zo zahraničia využilo 178 Trnavčanov . Najviac obálok s hlasovacími lístkami prišlo z členských krajín EÚ, nechýbali však ani obálky z USA, Azerbajdžanu, Kostariky alebo Číny.

9.01 Návštevníkom svetového pohára v zjazdovom lyžovaní bude okrem Demänovskej Doliny, k dispozícii aj volebná miestnosť v neďalekej Pavčinej Lehote. Na nápor "cezpoľných" sú pripravení. „Pre voliacich turistov máme k dispozícii približne stopäťdesiat volebných lístkov. Ak by sme ich mali nedostatok, poprosíme o pomoc členov okresnej volebnej komisie, aby nám doručili ďalšie,“ povedal starosta obce Miroslav Ščasný.

Slávo, Lucia a Lenka z Prešova sa v Pavčinej Lehote ubytovali kvôli lyžovačke v Jasnej. Zaujímajú ich ale aj preteky svetového pohára. Vybavili si aj voličské preukazy, ale voliť v Demänovskej Doline nebudú. Svoje právo využili hneď ráno, tesne pred odchodom skibusu vo volebnej miestnosti v Pavčinej Lehote. Zhodli sa, že to bola pre nich jednoduchšia voľba, ako hľadať volebnú miestnosť po stredisku. „Na svahu si radšej budeme užívať lyžovačku a preteky,“ dodali spoločne.

8:30 V Turci sa volí v 135 volebných okrskoch. Svoj hlas kandidátom môže odovzdať vyše 93-tisíc voličov. V komisiách zasadlo tentoraz viac členov, najmä v Martine bol o prácu v okrskových komisiách oveľa väčší záujem ako v ktorýchkoľvek iných voľbách v minulosti.

8:20 Voľby v regióne Šariša sa začali bez problémov, nikde nepožiadali o skorší termín začatia volieb.

8:17 V najmladšom meste na Slovensku Krásne nad Kysucou už pred otvorením volebnej miestnosti v mestskej časti Zákysučie stáli prví voliči. „ Do ôsmej hodiny prišlo 30 voličov, úplne prvou bola Soňa Palatinusová, ktorá nevynechá žiadne voľby. Aj teraz vstúpila do volebnej miestnosti ako prvá,“ informovala zapisovateľka Jana Šusteková.

Prečítajte si tiež: Volebný manuál: Ako a prečo voliť? Čo sľubujú strany a čo by mali riešiť naozaj Čítajte 

8:14 V okresoch Zvolen, Detva a Krupina je spolu 146 okrskov, volí sa aj v budove čistiarne alebo pri autobusovej zastávke. Prvým voličom v okrsku č. 7, ktorý sídli v jedálni Základnej školy na Hrnčiarskej ulici vo Zvolene, bol pán Miroslav z Košíc.

Keďže v meste pracuje, vybavil si voličský preukaz. „Myslím si, že voliť je nielen moje právo, ale aj povinnosť,“ odpovedal na otázku, prečo prišiel hlasovať.

8:11 V bratislavskej mestskej časti Devín padol prvý lístok do urny už krátko po 7.00 h. Prví voliči totiž prišli k volebnej miestnosti ešte pred jej otvorením. Za prvých desať minút sa už aj čakalo v rade. "Je to naša občianska povinnosť mať svoj názor a vybrať si, aby som potom nemohol nadávať, že som nespravil niečo, čo som mal," povedal pre TASR prvý volič v Devíne 43-ročný Martin.

Prečítajte si tiež: Volia prvýkrát. Povedali prečo Čítajte 

8:07 Začalo sa voliť v 18 väzeniach Od 08.00 h postupne pristupujú k prenosným urnám aj odsúdení a obvinení väzni. Ako prví začali voliť väzni vo väzenských ústavoch v Bratislave, Ilave, Nitre, Prešove a v Žiline aj Želiezovciach.

8:03 V obci Záhorská Ves vhodil prvý volič obálku s hlasovacím lístkom do urny už tri minúty po siedmej. "Prišla som sem rovno z Bratislavy, kde som bola za dcérou," priznala sa pani Viera, ktorá volila ako prvá. Špeciálnu motiváciu zúčastniť sa na voľbách nemala. "Chodím na každé voľby, záleží mi na tom, ako to na Slovensku bude vyzerať a kto bude tento štát riadiť," uviedla pre TASR.

7:50 Pokojný začiatok hlásia okresy v trnavskom regióne. V mestách a obciach pri Piešťanoch, Hlohovci, Senici, Skalici a Trnave otvorili volebné miestnosti načas a bez problémov.

7:46 Premiér a predseda Smeru Robert Fico so svojou manželkou Svetlanou odvolili medzi prvými. Svoj hlas odovzdali na Základnej škole Alexandra Dubčeka v Bratislave.

Ľudia si podľa premiéra vyberajú nielen svojich zástupcov, ale aj charakter krajiny. "Majú to v rukách, ja budem rešpektovať akýkoľvek výsledok," povedal premiér, ktorý predpokladá, že do parlamentu sa môže dostať rekordne veľký počet strán. Fico svoj hlas odovzdal hneď ráno . "Je to už také dosť tradičné pre mňa a moju rodinu. Chceme potom cez deň si zariadiť nejaké rodinné veci, ešte mám na starosti psa, ale z praktických dôvodov a je tu aj menej ľudí," povedal.

7:43 Väčšina z osemdesiatich volebných miestností v Banskej Bystrici sa nachádza v budovách škôl. Voliť sa však bude aj vo väzniciach, či v nemocniciach. O voľbu poštou prejavilo záujem 571 voličov z Banskej Bystrice. Najviac žiadostí prišlo z Českej republiky, ale aj z Mexika, Fínska, Estónska, Nového Zélandu, Indie a Islandu.

7:31 Na Orave otvorili spolu 120 volebných miestností. Najviac - 45, v Námestovskom okrese. Obyvatelia Bielej a Hornej Oravy hlasujú v kultúrnych domoch, školách a na úradoch. Výnimkou sú Rabčičania, ktorí volia v telocvični.

7:13 V okrese Prievidza sa otvorilo 140 volebných miestností. V žiadnom okrsku nevyužili možnosť na skorší začiatok hlasovania.

7:12 Dnes môžeme rozbiť mýty o tom, že ako voliči máme výlučne krátkodobú pamäť, píše šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

7:00 Voľby sa začali bez problémov a otvorilo sa všetkých 5 992 volebných miestností. Žiadna obec možnosť začať hlasovanie skôr nevyužila.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Víťazná americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová (uprostred) pózuje v cieli s druhou Slovenkou Petrou Vlhovou (vľavo) a treťou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou (vpravo).

Slovenská lyžiarka skončila druhá.


2 h
Spisovateľ Lukáš Cabala.

Vedie antikvariát a píše knihy.


24. nov
Aj na území dnešného Slovenska máme zdokumentované prípady, kedy sa medvedice ujali ľudských detí.

Pre dobro mláďat sú aj promiskuitné.


26. nov
Peter Tkačenko

Pochovávať vládu pre dlhovú brzdu a dôchodky je absurdné.


9 h
Skryť Zatvoriť reklamu