BRATISLAVA. Kollár aj Kotleba. Ak by volilo celé Slovensko tak, ako dvadsaťtisíc tých, ktorých sa anketári agentúry Focus v exit polle pre televíziu Markíza pri odchode z volebných miestností pýtali, komu dali svoj hlas, v parlamente by sedeli aj oni obaja.
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý televízia Markíza zverejnila vo svojom volebnom štúdiu krátko po 22 hodine, by sa do parlamentu dokopy dostalo deväť politických strán.
Najviac hlasov by podľa opýtanej vzorky dostala strana Smer. Stále by to však bolo menej, ako ukazovali posledné prieskumy. Strana Roberta Fica v exit polle získala 27,30 percenta.
Medzi opýtanými bola druhou najobľúbenejšou politická strana SaS. Kým v prieskumoch z posledných mesiacov sa pohybovala na hranici zvoliteľnosti, v dnešnom exit polle dostala 13,30 percent hlasov opýtaných.
Oproti prieskumom si prilepšila aj OĽaNO - NOVA. Získala 11,20 percenta.
Strane SNS, ktorá sa pri minulých voľbách do parlamentu ani nedostala, dnes vyjadrilo podporu zas 8 percent opýtaných. Do parlamentu by sa dostal aj Most-Híd. Získal 7,3 percenta.
6,8 percent. To je číslo, ktoré u opýtaných získala politická strana bansobystrického župana Mariána Kotelbu Ľudová strana Naše Slovensko. V posledných oficiálne zverejnených prieskumoch 5-percentnú hranicu, ktorá znamená kreslá v parlamente, neprekročila.
Naopak, prepad oproti prieskumom zažila v exit polle strana Radoslava Procházku. Jeho Sieť u opýtaných získala 6,7 precenta - o jednu desatinu percenta menej ako strana Mariána Kotlebu.
Borisovi Kolarovi a jeho politickej strane Sme Rodina respondenti exit pollu vyjadrili podporu 5,9 percentami.
Poslednou stranou, ktorá by sa podľa agentúry Focus dostala do parlamentu, je KDH. V prieskume verejnej mienky získala presných 5 percent.
Porovnanie Exit pollov a reálnych výsledkov z roku 2012


Beata
Balogová
