BRATISLAVA. Slovensko zostalo po včerajších parlamentných voľbách v pate. Prekvapivý výsledok volieb a veľký počet strán, ktoré sa dostali do parlamentu, vrátane extrémistov a antisystémových strán výrazne komplikuje možnosti zostavenia stabilnej vládnej koalície.
Krajinu však už v júni čaká prebratie predsedníctva Európskej únie, navyše v čase prebiehajúcej utečeneckej krízy a krátko po plánovanom referende Veľkej Británie o zotrvaní v Únii. Práve zdôrazňovanie stabilnej vlády pre medzinárodné povinnosti sa stalo jednou z tém kampane predsedu Smeru Roberta Fica.
Prezident Andrej Kiska podľa zvyklostí poverí zostavením vlády víťaza volieb Roberta Fica. Už teraz je však jasné, že akákoľvek povolebná matematika bude veľmi náročná a parlamentná väčšina nevznikne bez účasti najmenej štyroch strán. SaS a OĽaNO už vopred deklarovali, že so Smerom do vlády nepôjdu. Rovnako väčšina strán odmietla spoluprácu s extrémistickou Ľudovou stranou – Naše Slovensko Mariana Kotlebu. Denník SME naznačuje možnosti povolebného vývoja.

1. Zlepenec so Smerom na čele
Keďže zostavením vlády bude poverený Fico, práve on bude viesť prvé rokovania o budúcej vládnej koalícii. Možností však nebude mať veľa. Keďže spolu so Slovenskou národnou stranou s Andrejom Dankom na čele nebude mať dostatočný počet hlasov, bude potrebovať ďalšieho partnera. S SNS však majú dlhodobo problém iné pravicové strany z rôznych dôvodov.
Preto jedinou možnosťou je, že Smer bude musieť začať spolupracovať s pravicovými stranami. Súčasťnou vlády by však musel byť aj niekto z dvojice SaS a OĽaNO, ktoré spoluprácu so Smerom vylúčili. So spoluprácou by však museli súhlasiť aj Most-Híd a Sieť, ktorých predsedovia Béla Bugár a Radoslav Procházka možnú koalíciu so Smerom aspoň v náznakoch vylúčili.
Predseda Smeru Robert Fico v noci vyhlásil, že má záujem vytvoriť vládu, ale rokovania budú „dlhšie ako v minulosti“.
Možnosťou by mohla byť aj široká ľavo-pravá koalícia s účasťou Smeru a štyroch pravicových strán s tým, že SNS a ĽS-NS by skončili v opozícii, buď samy, alebo s nejakou ďalšou stranou. Táto možnosť je však málo pravdepodobná.