BRATISLAVA. So Smerom padá aj jeho predseda Robert Fico. Strmý pád zaznamenal Marek Maďarič. Voliči najsilnejšej strany nepodržali ani Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka.
Kým pred štyrmi rokmi Fica zakrúžkovalo 762-tisíc voličov, v sobotných voľbách mu dalo preferenčný hlas už len 502-tisíc, čo je o tretinu menej ako pred štyrmi rokmi.
Keby Smer zostavoval vedenie strany podľa vkusu svojich voličov, do popredia by sa dostali šéf parlamentu Peter Pellegrini, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a minister financií Peter Kažimír.
Pellegriniho preferencie stúpli z necelých šesťtisíc pred štyrmi rokmi na dnešných vyše 193-tisíc, Kažimírove sa zdvojnásobili. Lajčák minule nekandidoval, v sobotu ho zakrúžkovalo takmer 157-tisíc voličov.
Kaliňák a Počiatek nepresvedčili
Ešte horšie ako Fico dopadol Marek Maďarič, ktorý patrí do najužšieho vedenia strany. Z minulých takmer 185-tisíc krúžkov v sobotu obhájil iba 37-tisíc, čo je pätina.
Lepšie na tom nie je ani dvojica podnikateľov Robert Kaliňák a Ján Počiatek. Počas predvolebnej kampane sa prevalilo, že sú podozriví z manipulácie s daňami. Kaliňák stratil skoro 130-tisíc hlasov, Počiatek klesol na 34-tisíc, pričom pred štyrmi rokmi si ho vybralo vyše 148-tisíc voličov.
Tradičný skok z konca kandidátky na prvé miesto urobil v OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Nicholsonová vyskočila
Spokojná môže byť aj sedmička na kandidátke SaS Lucia Nicholsonová. Zakrúžkovalo ju takmer 85-tisíc voličov, čím tromfla aj jednu z najvýraznejších tvárí SaS Jozefa Mihála a postúpila na druhé miesto. „V mužskom svete je to pre ženu značný úspech,“ povedala SME. Jej zisk preferenčných hlasov je päťnásobne vyšší ako v minulých voľbách, keď dostala okolo 16-tisíc krúžkov.
Mihála, ktorý kandidoval ako štvorka, uprednostnilo 71 357 voličov a bývalý minister obrany Ľubomír Galko dostal podporu 53 661 voličov.
Aj v SaS potvrdili krúžky predsedu strany a lídra kandidátky Richarda Sulíka. Prednostný hlas mu dalo 179 249 voličov. Je to viac ako dvojnásobok zisku z minulých volieb.

Matovič: Zaslúžim si najviac
Krúžky najviac poprehadzovali poradie na kandidátke OĽaNO-Nova. Išlo však o očakávané presuny, keďže Igor Matovič postavil na začiatok kandidátky odborníkov z rôznych oblastí. Dostal takmer 160-tisíc hlasov, čo je jeho štandard. Pred štyrmi rokmi ich mal približne o deväťtisíc menej.
„Žiaden iný politický predseda nemá zaslúženejší mandát ako ja, ktorý sa do parlamentu dostanem zozadu strany,“ vyhlásil v nedeľu Matovič.
Spolu s Matovičom sa tradične prekrúžkovali aj doterajší poslanci Martin Fecko, Jozef Viskupič a Erika Jurinová. Feckovi sa to podarilo tesne. Do devätnástky poslancov sa dostal aj šéf Novy Daniel Lipšic, ktorého krúžkovalo takmer 84-tisíc voličov, a bývalý novinár Gábor Grendel. Mal približne 14-tisíc krúžkov.
Na kandidátke Siete sa poradie kandidátov poprehadzovalo len mierne. Miroslav Beblavý (36,5-tisíca krúžkov) sa podľa očakávania prekrúžkoval na druhé miesto.
Predsedu strany Radoslava Procházku krúžkovala necelá polovica (67,5-tisíca) voličov jeho strany. Vysokoškolská učiteľka Alena Bašistová sa prekrúžkovala z deviateho na piate miesto.
Na kandidátke SNS poskočili dvaja kandidáti. Z 20. miesta sa na šieste posunul bývalý tréner futbalového Slovana Dušan Tittel a z 23. na siedme bývalý televízny moderátor Karol Farkašovský.
V hnutí Sme rodina Borisa Kollára sa o jednu priečku vyššie prekrúžkovala bývalá televízna moderátorka Martina Šimkovičová. Postúpila z tretieho miesta na druhé za Kollára.
Za Bugárov Most-Híd sa vďaka preferenčným hlasom do Národnej rady dostali právnik Peter Kresák, ktorý sa posunul z 20. na deviate miesto, a František Šebej, ktorý sa posunul z desiateho miesta na piate.

Beata
Balogová
