BRATISLAVA. V parlamentných voľbách 5. marca 2016 nekandidovala ani jedna z rómskych politických strán. Hoci Strana rómskej únie na Slovensku pôvodne plánovala ísť do volieb so Stranou rómskej koalície, nakoniec spoločnú prihlášku nepodali.
Rómski lídri z radov inteligencie prijali možnosť kandidovať za poslancov národnej rady s podporou rôznych politických strán.

Neprešiel ani splnomocnenec
Na kandidátke OĽaNO-NOVA sa o poslanecké stoličky uchádzali štyria Rómovia, pričom Peter Pollák až z 142. miesta zrejme v očakávaní, že ho voliči posunú dopredu preferenčnými hlasmi. Nestalo sa tak a dostatočný počet hlasov nezískali ani ďalší traja kandidáti Ján Herák z 27. miesta, Adrián Balog zo 60. miesta a Eduard Čonka zo 60. miesta.
Nízke percento voličských hlasov strany Most-Híd je zrejme príčinou, že sa do NR SR nedostal ani Štefan Vavrek, hoci bol zaradený na zvoliteľnom 18. mieste. Neprekrúžkoval sa ani ďalší kandidát Štanislav Vospálek z 30. pozície.
Silvia Hricková (Sme rodina - Boris Kollár), Ivan Hriczko (Sieť) ani Alexander Daško kandidujúci za Smer - SD nezískali dostatočný počet hlasov.

Kresťanskí demokrati mimo parlamentu
„Žiadna iná strana nemá podpredsedu pre túto oblasť. Chceme žiť spolu, nie oddelení múrmi," uviedla v novembri 2015 podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová.
Ako jediná politická strana vytvorilo Kresťanskodemokratické hnutie program pre oblasť spolužitia s Rómami, ktorý bol súčasťou volebného programu KDH. Poradcom KDH pre rómske otázky sa stal bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák.
KDH ale nezískala v parlamentných voľbách päť percent voličských hlasov a v nasledujúcich rokoch bude mimoparlamentnou stranou.
Extrémisti a neonacisti
Prekvapením volieb je vysoký počet voličskej podpory pre Slovenskú národnú stranu a Ľudovú stranu Naše Slovensko Mariana Kotlebu.
Voči tejto fašistickej strane sa vymedzili všetky ostatné strany, ktoré sa dostali do parlamentu, dokonca aj reformovaná Slovenská národná strana, ako uviedol jej predseda Andrej Danko v povolebných politických debatách.

Voľby na Slovensku sa skončili. Svetové médiá si nás všimli ako ďalšiu z krajín, kde získali extrémisti výraznú podporu voličov.
Rómovia sa nemajú na čo tešiť už len preto, že budú musieť strpieť ešte viac verbálnych útokov na svoju adresu od oficiálnej politickej reprezentácie s minimálnou možnosťou brániť sa a nechať zaznieť svoj hlas.
Za pozitívum možno považovať to, že na Slovensku už existujú rómski politickí lídri, s ktorými môžeme počítať v blízkej budúcnosti.
„Narastá počet rómskych poslancov a starostov, mladých ľudí, ktorí sú aktívni na lokálnej úrovni a prinášajú potrebnú energiu a malé zmeny. V celkovom kontexte politiky sa teda nedá opomenúť lokálna a regionálna politika, pretože tá tvorí základ pre štátnu úroveň," myslí si etnológ Tomáš Hrustič, ktorý sa venuje rómskej politickej participácii.

Beata
Balogová
