BRATISLAVA. Štatistici informačný systém, ktorý stál asi dvadsať miliónov eur, použili prvýkrát v parlamentných voľbách.
Aj keď sľuboval menšiu záťaž personálu a rýchlejší prísun dát verejnosti, nestalo sa. Na začiatku spočítavania hlasov však napriek tomu čelil hackerskému útoku.
„Každé voľby sa nájde niekto, kto chce znepríjemniť prácu Štatistickému úradu,“ poznamenala na tlačovej konferencii šéfka štatistikov Ľudmila Benkovičová.
Komisie tak spracovávali výsledky buď ručným sčítavaním hlasov s ručným vypisovaním zápisníc, alebo vopred stiahnutých formulárov.
Spracovanie parlamentných volieb pritom patrí medzi tie najnáročnejšie. Okrem hlasov pre jednotlivé politické subjekty sa totiž sčítavajú aj prednostné hlasy.
Až po prvej zápisnici
Hlasovalo sa v 5992 okrskoch, kde volebné komisie najprv sčítali hlasy a zápisnice odoslali okresným komisiám, ktoré ich následne potvrdili. Práca Štatistického úradu za začína až po tom, čo dostane prvú zápisnicu.
Aktualizovať sa mali každých desať minút, to však neznamená, že by percentá hlasov v týchto intervaloch rástli. O polnoci bolo sčítaných len niečo vyše dvoch percent okrskov, v nedeľu o piatej ráno 86 percent. Štatistický úrad potrápil politikov v centrálach, ktorí odchádzali skôr, ako sa dozvedeli relevantné výsledky, ako aj novinárov a stal sa terčom posmechu na sociálnych sieťach.
„To, ako štatistický úrad nezvláda sčítavanie hlasov, je celkom symbolickým zhrnutím stavu Slovenska po vláde Smeru,“ žartoval šéfredaktor českého spoločenského týždenníka Respekt Erik Tabery o spomalenom sčítavaní hlasov. Predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová na tlačovej konferencii pár dní pred voľbami pripomínala, že kompletné výsledky volieb nemusia byť známe ani v nedeľu dopoludnia.

Dvojité hlasovanie?
Napríklad v predčasných parlamentných voľbách v roku 2012 bola posledná volebná zápisnica, ktorá pochádzala z Bratislavy, podpísaná až v nedeľu o 15.29. Benkovičová tvrdí, že štatistici sa tento rok zlepšili, poslednú zápisnicu podpísali v nedeľu o 12.11. Spočítavanie sa skončilo o 16.30.
Napriek novému systému výsledok volieb schválila štátna komisia okolo 18.30. Podľa Eduarda Barányho, predsedu štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, prišli výsledky o niekoľko desiatok minút skôr ako pri minulých voľbách. Priznal však isté spomalenie na začiatku zratávania hlasov.
Vo volebnej miestnosti vv obci Borovce v okrese Piešťany sa v urne nachádzalo viac hlasov, ako tam malo byť, zápisnicu preto nezapočítali do výsledkov volieb. „Počet voličov by nemohol ovplyvniť výsledky a rozloženie mandátov,“ zdôraznil Barány.
Neohrozené počítanie
Poďakoval za rýchlu a profesionálnu prácu komisii a všetkým, ktorí spolupracovali. Inak „by sme mali výsledky o niekoľko týždňov, ako je to v niektorých iných krajinách“, vyhlásil.
Problémy pri spočítavaní na včerajšej tlačovej konferencii priznala aj Benkovičová, zatiaľ nevie, o čo presne išlo, no tvrdí, že v žiadnom momente nebolo ohrozené spočítavanie samotné.
„Spracovanie výsledkov volieb nie sú preteky s časom, ale je to v prvom rade úloha, aby boli výsledky spoľahlivé, zdôraznila. To sa podľa nej podarilo. „Dôležité je, že výsledky spočítavania sú spoľahlivé,“ vyhlásila.

Beata
Balogová
