BRATISLAVA. Výsledky sobotňajších parlamentných volieb sú pre Slovensko prakticky len zlou správou.
Antisystémovosť zvíťazila nad ponukou štandardných strán. Verejnú diskusiu ovládol extrémizmus, ktorý je zastúpený nielen v ĽS-NS, ale aj v iných stranách.
Odhalila sa slabosť verejnej spoločnosti aj politických elít, ktoré nedokázali dva roky zareagovať na voličský úspech Mariana Kotlebu v Banskobystrickom kraji a vysvetliť, prečo je zlou alternatívou.
A v neposlednom rade už nedeľa naznačila, že štandardné strany, medzi ktoré zrazu musíme rátať SNS aj OĽaNO, nie sú vlastne schopné vytvoriť zmysluplnú vládnu zostavu.
Jedinou pozitívnou informáciou vyplývajúcou z výsledkov volieb je, že voliči definitívne odmietli vládu jednej strany. Namiesto toho však vznikla situácia, v rámci ktorej budú musieť vládnuť spolu minimálne tri strany, oveľa pravdepodobnejšia je však na základe vzájomných sympatií vláda zložená aspoň zo štyroch strán.

1. Pád Smeru
Výsledok Smeru je najnižší od volieb v roku 2006, druhý najnižší v histórii strany. Strana Roberta Fica viedla kampaň takmer celé posledné dva roky, ktoré začala prvým sociálnym balíčkom a neskôr jej do kariet prišla utečenecká kríza.
“Pozícia Roberta Fica je stále dostatočne silná, je to však spôsobené skôr neexistenciou vhodnej náhrady.
„
Do lepšieho výsledku ich však nedokázala pretaviť, rovnako ako dobré ekonomické výsledky Slovenska. V posledných týždňoch pred voľbami Robert Fico pre štrajk učiteľov a zdravotných sestier a množiacich sa káuz najmä v zdravotníctve dokonca stratil kontrolu nad témami kampane a už iba reagoval.
Výsledok pod 30 percent je však oproti predchádzajúcim voľbám prepad takmer o tretinu.
Ide už o tretiu vážnu prehru Smeru za posledné dva roky. Najskôr prehral kandidát Smeru Vladimír Maňka v boji o post banskobystrického župana s Marianom Kotlebom, ktorého podľa skoršieho Ficovho vyjadrenia by vraj porazilo aj vrece zemiakov.