Maďarov na Slovensku zaujímajú viac existenčné ako národné otázky. Strana Most-Híd skončila hlboko pod očakávaniami a SMK sa už tretíkrát nedostala do parlamentu, čím skĺzla na úroveň strany regionálneho významu.
Volebný výsledok dvojice maďarských strán len potvrdil, že parlamentnými voľbami 2016 sa skončila štvrťstoročná etapa v politickom zastúpení Maďarov na Slovensku. Starí politici sa unavili aj okukali a mladí nepresvedčili. Pravdepodobne preto, lebo nepochopili problémy svojich potenciálnych voličov.
Proti utečencom
Volič, ktorý by chcel porovnávať programy strán a vybrať si na základe ich polemiky, to mal ťažké: súboj Mosta-Híd a SMK sa v tejto kampani nekonal. Oficiálne bola najdôležitejšou agendou SMK asimilácia maďarskej menšiny, lenže tá nezaujala z jednoduchého dôvodu – Maďari sa na Slovensku asimilujú dobrovoľne a nie z dôvodu, že by nemali inú možnosť.
Oveľa viac ich zaujala migračná kríza a apokalyptické vízie, ktoré strana rozširovala s pomocou bezpečnostného analytika Orbánovej vlády. Vyše 80-tisíc podpisov, ktoré vyzbierala proti kvótam, ju zblížilo nielen s Ficom, ale aj s Kotlebom. SMK sa zrejme chcela zapáčiť maďarskému Fideszu, no pustila sa do hry, ktorá bola nad jej schopnosti.
V závere kampane dokonca jeden z kandidátov mobilizoval voličov v štýle amerických kazateľov: hovoril o človeku, ktorý sa pred povodňou ukryl na streche svojho domu a natoľko veril v pomoc Boha, že nechal ujsť tri člny. SMK teraz ušiel posledný čln a budeme sledovať, či jej z Maďarska hodia záchranné koleso.
Mostu-Híd zase poškodila nejednoznačnosť až prešpekulovanosť. Strana mala síce dobrý a prepracovaný program, modernú kampaň a neskĺzla do invektív, ale voliči od nej očakávali viac.
Postoj voči Smeru
Ak nie práve vymenovanie možných partnerov, s ktorými by dokázala spolupracovať, minimálne pomenovanie Smeru ako toho, s kým spoluprácu vylúči.
Béla Bugár síce po smutnej volebnej noci obviňoval novinárov, že sa nepýtali na správne veci, ale výsledky ukázali, že postoj voči Smeru bol legitímnou otázkou volieb a o úspechu mohli hovoriť iba strany, ktoré na ňu dokázali jednoznačne odpovedať.
Hasičské autá, ktoré napokon rozdal s Robertom Kaliňákom, neprinesú pre obce na južnom Slovensku taký úžitok, ako bola škoda, ktorú napáchali Mostu-Híd.
Ak volili stranu, ktorá si dokáže predstaviť koalíciu „aj s diablom“, bolo to len preto, lebo nič lepšie, čo by malo aspoň v náznakoch aj menšinovú agendu, nebolo v ponuke.

Beata
Balogová
