BRATISLAVA. Generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič zomrel náhle v piatok 4. marca vo veku nedožitých 70 rokov.
Ako ďalej agentúru SITA informovali z Únie miest Slovenska, posledná rozlúčka zo zosnulým sa uskutoční v piatok 11. marca o 11:15 v krematóriu v Bratislave.
Boj za demokraciu a reformu verejnej správy
Marián Minarovič (28. máj 1946, Bratislava - 4. marec 2016, Bratislava) bol spoluzakladateľom, čestným členom a generálnym sekretárom Únie miest Slovenska od roku 1994.
"Bol jednou z vedúcich osobností novembrových zmien z roku 1989. Jeho hlavným životným poslaním a posolstvom bol boj za demokraciu, reformu verejnej správy a európske smerovanie Slovenska," píše v tlačovom oznámení Únia miest Slovenska o svojom dlhoročnom šéfovi.
Marián Minarovič vyštudoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Bol maliarom, grafikom, ilustrátorom, pokračovateľom školy Vincenta Hložníka. Za výtvarnú tvorbu získal množstvo ocenení. V rokoch 1968 - 1969 bol spoluzakladateľom Zväzu vysokoškolákov Slovenska, členom jeho prezídia a poslancom Slovenskej národnej rady.
V rokoch 1990 - 1992 bol spoluzakladateľom a členom Slovenskej rady Verejnosti proti násiliu. Pôsobil ako člen Rady vlády Slovenskej republiky a Československej federatívnej republiky pre národnosti a menšiny a ako člen Rady vlády SR pre informatizáciu. Bol jedným z ideových tvorcov koncepcie Reformy verejnej správy a od roku 1994 ju z pozície generálneho sekretára Únie miest Slovenska systémovo presadzoval.
Bol vymenovaný za vedúceho Komisie vlády SR pre územné a správne členenie SR a reformu verejnej správy a stal sa koordinátorom prvej skupiny expertov (1991 – 1992). Bol koordinátorom "Návrhu na nové územné a správne členenie SR založené na župnom princípe" (1998). V roku 1993 sa stal zakladateľom a čestným členom Klubu primátorov SR a pôsobil vo funkcii tajomníka klubu.
Snažil sa o rozvoj Bratislavy
Marián Minarovič bol dlhoročným poslancom Miestneho zastupiteľstva Bratislava - Staré Mesto a mestského zastupiteľstva hl. mesta SR Bratislavy.
Ako tvorca koncepcie Kultúrno-historickej a sociálnej topografie presadzoval ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva aj z pozície člena Rady hl. architekta Bratislavy a predsedu Výtvarného kolégia hlavného architekta (1990 – 1995).
Snažil sa o rozvoj Bratislavy. Od roku 1992 pôsobil ako člen skupiny expertov pre stratégiu a rozvoj hl. mesta SR Bratislavy, založil a bol predsedom Fondu kultúry hl. m. SR Bratislavy, zakladateľom a členom Rady fondu životného prostredia hl. m. SR Bratislavy a zakladajúcim členom a viceprezidentom Medzinárodnej spoločnosti J. N. Hummela. Za svoju činnosť dostal v roku 1999 Cenu primátora hl. m. SR Bratislavy.
Od roku 1999 pôsobil v strategických vládnych výboroch a komisiách. Bol člen Rady vlády Slovenskej republiky pre verejnú správu, Rady vlády SR pre trvalo udržateľný rozvoj, Rady vlády SR pre regionálnu politiku, tiež bol členom základného tímu Splnomocnenca vlády SR pre reformu verejnej správy a členom Komisie pre migračnú politiku vlády SR.
Presadzoval ideu integrácie Slovenska do EÚ
V roku 2008 bol členom Rady vlády SR pre seniorov a Rady vlády SR pre prevenciu kriminality, v rokoch 2008 - 2010 pôsobil v Rade vlády SR pre občanov so zdravotným postihnutím. Od roku 2011 bol členom Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, od roku 2012 členom Rady vlády SR pre kultúru a Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie.
Presadzoval ideu integrácie Slovenska do Európskej únie, za čo mu v roku 1998 udelili Zlatú medailu M. R. Štefánika za európsku integráciu.
Ako generálny sekretár Únie miest Slovenska presadil účasť slovenskej delegácie vo Výbore regiónov EÚ a v Kongrese miestnych a regionálnych samospráv (CLRA) v Štrasburgu. Marián Minarovič bol nositeľom ďalších ocenení, napríklad Pamätnej medaily Ministerstva vnútra SR za zásluhy o verejnú správu (2010) a Špeciálnej ceny pre osobnosť za mimoriadny prínos v oblasti budovania eGovernmentu v slovenských samosprávach v súťaži venovanej informatizácii slovenských samospráv ZlatýErb.sk 2014.