BRATISLAVA. Priaznivcov oslovuje zvolaním „Na stráž“, ľuďom na mítingoch praje pekný biely deň a na kandidátke mal osoby spochybňujúce holokaust. Vo voľbách ho volilo 209-tisíc voličov.
Analytikov takýto úspech Mariána Kotlebu a jeho Ľudovej strany - Naše Slovensko prekvapil, kedže posledné prieskumy mu nedávali šance na vstup do parlamentu. Výsledok podľa nich ovplyvnila migračná kríza, silnejúce protisystémové nálady v spoločnosti aj čoraz šikovnejšia politika Kotlebovej strany.
„Výsledok volieb je znakom pretrvávajúcej krízy politiky a reprezentácie, ktoré vyústili do novej a zároveň veľmi bizarnej situácie. Tá, ak to poviem bulvárne, bude viesť k štátom sponzorovanému extrémizmu,“ povedal Tomáš Nociar, politológ zameriavajúci sa na extrémizmus.

Čiernu uniformu nahradilo hnedé sako
Kotlebovci desať rokov pracovali na tom, aby sa nálepky fašizmu zbavili. Odložili uniformy, štandardizovali vystupovanie, čo sa prejavilo už aj v župných voľbách. Navyše boli oproti iným stranám oveľa aktívnejší v regionálnej politike, vysvetľuje úspech Kotlebovej strany Alena Chudžíková, sociálna psychologička z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
„Ľudia riešia otázky prežitia a náznaky fašizmu ich nezaujímajú. V regiónoch, kde má Kotleba najväčšiu podporu vládne chudoba,“ povedala Chudžíková.
Na druhej strane, hoci si to možno Kotlebovi podporovatelia nechcú priznať, človek, ktorý volí stranu s jasnými fašistickými prejavmi, je tiež fašista, tvrdí Grigorij Mesežnikov, politológ z Inštitútu pre verejné otázky. „Ja neverím, že tí voliči nevedia, o koho ide. Ak chcú voliť z protestu, tak svoj hlas mohli dať množstvu iných protestných strán,“ povedal Mesežnikov.